رسانه خبری پیامِ ایرانی

بیانە سازمان حقوق بشری هەنگاو در رابطە با جانباختن دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات کردستان


 

هەنگاو: سازمان حقوق بشری هەنگاو، پس از جانباختن دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در استان کردستان و عدم رسانەای کردن بازداشت آنها از سوی خانوادەهایشان، بیانیەای رو بە مردم کردستان منتشر نمود.

متن کامل این بیانیە بە شرح زیر می باشد؛

همان گونه که مطلع هستید در چند هفته گذشته حکومت جمهوری اسلامی ایران با کشتار وسیع شهروندان اعتراضات مدنی و مسالمت آمیز مردم را سرکوب نمود. متعاقب این کشتار، بازداشت های خودسرانه، شکنجه، ناپدید سازی اجباری اشخاص به نحو سیستماتیکی در شهرهای کردستان اعمال گردیده است. به نحوی که وضعیت تعداد قابل توجهی از شهروندان کاملا نامشخص است و خانواده آنها حتی نسبت به زنده بودن یا در بازداشت بودن آنان اطلاعی ندارد و طی روزهای متمادی در کلانتری، پزشکی قانونی و دادسراها سرگردان می باشند.

مراجع امنیتی و قضایی ضمن تهدید خانواده ها آنان را از هرگونه اطلاع رسانی نسبت به وضعیت عزیزانشان برحذر داشته و به آنها قول مساعدت نسبت به وضعیت بازداشت شدگان احتمالی داده اند. همچنین در مقابل آنان را تهدید و مرعوب کرده که هر گونه اطلاع رسانی در این زمینه منجر به تشدید وضعیت عزیزانشان خواهد شد.

در این راستا طی روزهای گذشته دو جسد با آثار شکنجه در شهرهای مریوان و سنندج پیدا شده که گویا خانواده قربانیان هیچ گونه اطلاع رسانی نسبت به وضعیت آنان نکرده بودند. لذا با توجه به وضعیت موجود خواهشمند است نسبت به مراتب موجود سکوت نکرده و سعی کنید به فوریت نسبت به مفقودی عزیزانتان جهت پیگری و فشار بر حکومت اطلاع رسانی کنید.

در این راستا هەنگاو  آماده دریافت هرگونه خبر جهت پیگیری و انعکاس در مراجع بین المللی حقوق بشری است.

در پایان چند نکته جهت پیگیری خاطر نشان می گردد:

١_ چنان چه کسی از اعضای خانواده تان از تاریخ اعتراضات مفقود می باشد حتما در دادسرا محل مبادرت به ثبت شکایت کنید.

٢_  چنان چه خبری دائر بر بازداشت عضوی از خانواده دریافت کرده اید، حتما با حضور در داسرا، محل و زمان بازداشت را از دادستان مربوطه بخواهید نامبرده مکلف به اطلاع رسانی نسبت به خانواده  می باشد.

٣_ چنان چه از محل بازداشت مطلع شدید به فوریت از دادستان تقاضای معاینه پزشکی، بازداشت شده را بکنید برابر قانون بایستی این درخواست پذیرفته شود.

۴_  چنان چه  متاسفانه عزیزی را در این حوادث از دست دادید حتما با مراجعه به پزشکی قانونی محل، تقاضای بررسی جسد را ولو باهزینه شخصی بدهید. جواز دفن متفاوت از گزارش کالبد شکافی است، حتی الامکان چنان چه در جواز دفن علت تامه مرگ ذکر نشده یا مشکوک هستید، نسخەای از گزارش پزشکی قانونی را مطالبه کنید.

برای ارسال اطلاعات خود می توانید با ایمیل hengaw.maf@gmail.com تماس بگیرید.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.