رسانه خبری پیامِ ایرانی

خامنه‌ای: از آمریکا درخواست کمک نمی‌کنیم | ایران | DWسخنرانی آیت‌ا‌لله خامنه‌ای به مناسبت سال نو خورشیدی روز یکشنبه سوم فروردین (۲۲ مارس) به‌طور زنده از تلویزیون پخش شد. سخنرانی‌های نوروزی رهبر جمهوری اسلامی معمولا در شهر مشهد انجام می‌شد، اما امسال همه‌گیری کرونا او را مانند بسیاری از شهروندان ایران خانه‌نشین کرده است.

آیت‌ا‌لله خامنه‌ای در بخشی از سخنرانی‌اش به پیشنهاد کمک دولت آمریکا به ایران برای مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: «آمریکایی‌ها چندبار گفته‌اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند و گفته‌اند فقط شما از ما بخواهید. این از حرف‌های عجیب است. اولا خودتان دچار کمبود هستید. اگر دستتان باز است خودتان استفاده کنید.»

او آمریکایی‌ها را متهم به تولید و انتشار ویروس کرونا کرد و گفت: «شما متهم هستید، این ویروس را ایجاد کرده‌اید. من نمی‌دانم این اتهام چقدر واقعی است. اما ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند. شاید کسی را وارد ایران کنید تا اطلاعات خود را از میزان اثرگذاری این ویروس تکمیل کند.»

علی خامنه‌ای هم‌چنین آمریکا را “دشمن” جمهوری اسلامی خواند و با کاربرد تعابیری تند علیه آمریکا گفت: «امروز دشمن کم نداریم اما  خبیث‌ترین دشمن ما آمریکا است. مسئولان آمریکایی وقیح، دروغگو، طماع، ظالم، بی‌رحم، تروریست، شارلاتان، پشت‌سرهم‌انداز هستند.»

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه گذشته (۱۸ مارس) از پیشنهاد این کشور به ایران برای کمک‌رسانی در مقابله با ویروس کرونا و تبادل اطلاعات خبر داد. اما او اضافه کرد که مقام‌های تهران به این پیشنهاد به دیده تردید نگاه کرده و از آن استقبال نکردند.

 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشنهاد کمک آمریکا را یک “ادعا و تبلیغات وسیع و حرکتی ریاکارانه” دانست که به ادعای او با “اغراض سیاسی و برای فریب افکار عمومی‌ جهان” صورت گرفته است.

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنانش با رد کمک‌های آمریکا  گفت «کشور ظرفیت مقابله با چالش‌ها در هر سطحی را داراست. باید  ظرفیت‌های داخلی شناسایی شود و افراد مومن و باانگیزه و جوان و متشرع به کار گرفته شوند.»

برخلاف ادعای آیت‌الله خامنه‌ای کارشناسان خارجی شرایط کنونی ایران را وخیم می‌دادند و می‌گویند ایران به تنهایی توانایی مقابل به فاجعه همه‌گیری کرونا را ندارد و علیرغم خودداری دولت جمهوری اسلامی از درخواست کمک، جامعه جهانی به‌ویژه اروپایی‌ها باید بدون قیدوشرط به این کشور و مردم ایران کمک کنند.

دو روز پیش (۱۹ مارس ۲۰۲۰) جمعی از اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی و مدنی ایرانی طی نامه‌ای به رئیس جمهور آمریکا، خواستار کمک وی به مردم ایران در مبارزه با همه‌گیری کرونا در ایران شدند.

نویسندگان این نامه می‌گویند: «ما امضا کنندگان این نامه امیدواریم که دولت ایالات متحده آمریکا برای رفع تمام موانع، از جمله رفع موانع مالی در امر تأمین نیازهای بهداشتی و درمانی و مایحتاج زندگی اقدام کند و ایالات متحده آمریکا  همیاری با مردم ایران را فراموش نکند.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.