رسانه خبری پیامِ ایرانی

مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۴ نفر رسید؛ دو دیپلمات خارجی نیز شامل اندمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه (بهداشت) افغانستان یکشنبه ۲۲ مارس در نشست خبری در کابل گفت، آمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۳۴ نفر رسید که دو دیپلمات خارجی نیز شامل اند.

فیروز اضافه کرد، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ مورد جدید به ویروس کرونا در ولایت‌های کابل، قندهار، هرات، بلخ و غزنی افغانستان به ثبت رسید.

به گفته او، دو دیپلومات خارجی بیرون از افغانستان به ویروس کرونا ابتلا شدند و در پایگاه نظامی بگرام تحت درمان اند. او گفت، همچنان آزمایش دو نماینده مجلس نمایندگان کشور مشکوک تشخیص شده است.

وزیر بهداشت افغانستان گفت، در ۲۴ ساعت گذشته ۹۷ مورد مشکوک به ویروس کرونا بررسی شدند که نتایج ۱۰ مورد آن مثبت و متباقی منفی اعلام شدند که بیشتر موارد مثبت به ویروس کرونا در ولایت هرات است و این ولایت باید قرنطینه شود.

قابل ذکر است که ولایت هرات هم‌مرز با ایران یکی از آسیب پذیرترین ولایت‌های افغانستان در بخش شیوع ویروس کرونا قرار دارد که براساس گفته وزارت مهاجرین این کشور، روزانه بیش از ۱۵ هزار مهاجر افغان از ایران وارد این ولایت می‌شوند.

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرد، یک پایه دستگاه «حرارت سنج اتومات» در مرز اسلام قلعه نقطه صفری ایران نصب کرده و مهاجرین که از ایران وارد کشور شوند مورد بررسی بهداشتی قرار می‌گیرند.

این وزارت همچنان گفته که کار عملی ساخت یک بیمارستان ۱۰۰ بستر کوید ۱۹ در ولایت هرات به تاریخ ۱۹ مارس آغاز شد و قرار است تا ۲۱ روز دیگر تمام شود.

این وزارت اضافه کرد، لابراتوار تشخیص بیماری کرونا نیز در ولایت هرات راه اندازی شده و دیگر نیاز نیست که نمونه موارد مشکوک به ویروس کرونا در ولایت هرات برای آزمایش به کابل فرستاده شود.

براساس گفته وزارت بهداشت افغانستان، سه مرکز ویژه مبارزه با ویروس کرونا در سه نقطه شهر هرات ایجاد شده و این مراکز آماده پذیرش ۷۰۰ بیمار کرونا در یک زمان است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.