رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمک‌ به ایران برای مقابله با کرونا؛ پزشکان بدون مرز مرکز فوریت‌های پزشکی راه می‌اندازد


کمک‌های بشردوستانه سازمان پزشکان بدون مرز به ایرانحق نشر عکس
MSF

Image caption

کمک‌های بشردوستانه سازمان پزشکان بدون مرز به ایران

سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد در حال راه‌اندازی یک مرکز فوریت‌های پزشکی در ایران با ظرفیت ۵۰ تخت است. این مرکز ویژه درمان مبتلایان به ویروس جدید کرونا قرار در محوطه بیمارستان امین در استان اصفهان دائر شود.

سازمان پزشکان بدون مرز ۹ متخصص مراقبت‌های ویژه را برای راه‌اندازی این مرکز درمانی به ایران فرستاده است.

پیشتر، بهرام قاسمی سفیر ایران در فرانسه نیز از اعزام اولین هواپیمای کمک‍‌های پزشکان بدون مرز به ایران خبر داده بود. این هواپیما که شامل یک بیمارستان صحرایی، دارو، ماسک، لباس های مخصوص کادر پزشکی و دیگر تجهیزات مورد نیاز است امروز از فرانسه راهی تهران شد.

کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی و کشورها به ایران

پزشکان بدون مرز یک سازمان مردم‌نهاد است که به خاطر فعالیت‌هایش در مناطق جنگ‌زده و کشورهای در حال توسعه شهرت دارد.

این نخستین محموله کمک‌های بین‌المللی نیست که برای مقابله با ویروس کرونا به ایران فرستاده می‌شود.

در هفته‌های گذشته، سازمان بهداشت جهانی به طور مستمر برای مقابله با کرونا به ایران کمک‌هایی ویژه رسانده بود.

در ایران مسئولان محلی بارها در خصوص کمبود تجهیزات و کادر درمانی و بهداشتی هشدار داده‌اند. کادر درمانی اعتراض دارند که چرا پوشش و وسائل محافظ که سازمان بهداشت جهانی برای پانزده هزار نفر به ایران فرستاده به دستشان نرسیده است.

یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد) نیز تا کنون دست‌کم چند محموله تجهیزات محفاظت شخصی برای کمک به کادر درمان به ایران فرستاده است.

پیش از این، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حساب کاربری خود در توئیتر از کشورهایی نام برد که برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا به ایران کمک کرده‌اند: “در پی توئیت و تماس تلفنی ظریف و همچنین تلاش‌های سفارتخانه‌های ایران، علاوه بر کمک‌های چین، ترکیه، امارات عربی متحده، آلمان، فرانسه و انگلیس، کمک‌های مالی و تجهیزات پزشکی از ژاپن، قطر، جمهوری آذربایجان و روسیه دریافت شده است”.

بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز در میانه اسفند ماه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که تجهیزات درمانی و بهداشتی به ایران ارسال می‌کنند. آنها همچنین وعده دادند که از طریق نهادهای بین‌المللی کمکی ۵ میلیون یورویی به ایران ارسال کنند.

کویت نیز از یک کمک انسان‌دوستانه ۱۰ میلیون دلاری به ایران خبر داده است. جمهوری آذربایجان و ازبکستان نیز از دیگر کشورهایی بودند که برای کمک به ایران داوطلب شدند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

چین از اولین کشورهایی بود که برای مقابله با کرونا به ایران کمک‌هایی ویژه رساند

رهبر و دولت ایران اما پیشنهاد آمریکا برای کمک به این کشور را رد کرده‌اند. ایران از دیگر کشورها خواسته تحریم‌های یکجانبه آمریکا را رعایت نکنند.

ایران از صندوق بین‌المللی پول ۵ میلیارد دلار کمک درخواست کرده است. این اولین بار در حدود پنجاه سال اخیر است که ایران از صندوق بین‌المللی پول چنین درخواستی می‌کند.

این درخواست پس از آن مطرح شد که صندوق بین‌المللی پول از اختصاص بودجه‌ای ۵۰ میلیارد دلاری برای کمک رسانی به کشورهایی که از ویروس کرونا آسیب دیده اند، خبر داد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.