رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتراض آمریکا به تبادل زندانیان میان ایران و فرانسه


Share

دولت ایالات متحده آمریکا به آزادی یک زندانی ایرانی متهم به «صدور تجهیزات نظامی و نقض تحریم‌های آمریکا» از سوی فرانسه به شدت اعتراض کرد. فرانسه روز جمعه این فرد را که جلال روح‌الله‌نژاد نام دارد، با یک پژوهشگر فرانسوی زندانی در ایران، مبادله کرده است.

شبکه پرس‌تی‌‌وی روز جمعه با پخش تصاویری از آزادی جلال روح‌الله نژاد، مهندس ایرانی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا خبر داد. دولت فرانسه او را با یک پژوهشگر تبعه این کشور که توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده بود، معاوضه کرده است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده یکشبه ۲۲ مارس/سوم فروردین اعلام کرد: از تصمیم «یکجانبه» فرانسه برای آزاد کرد جلال روح‌الله نژاد، «عمیقا ناراحت است».

مورگان اورتاگوس، سخنگوی کاخ سفید با اعلام این خبر به اقدام فرانسه اعتراض کرد و گفت : فرانسه به تعهداتش در پیمان دوجانبه استرداد مجرمان عمل نکرده و به برقراری عدالت آسیب زده است. جلال روح‌الله نژاد روز جمعه در قبال آزادی رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی که از ماه ژوئن گذشته به اتهام «نقض قوانین امنیتی ایران» در بازداشت بود، آزاد شده است. بنا بر اعلام شبکه پرس‌تی‌وی، ایران نیز روز جمعه مارشال را آزاد کرده است. فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی ـ فرانسوی و شریک زندگی رولان مارشال اما همچنان در حبس است.

دادستانی فرانسه پیشتر با استرداد روح‌الله نژاد به ایالات متحده موافقت کرده بود.

جلال روح‌الله‌نژاد مهندس۴۱ ساله ایرانی، ۱۳ بهمن ۹۷ /۲ فوریه ۲۰۱۹ در فرودگاه نیس فرانسه بازداشت شد. او قصد داشت از فرودگاه نیس با هواپیما از راه مسکو به تهران بازگردد. دادگاهی در واشنتگن روح‌الله‌‌نژاد را به صدور تجهیزات صنعتی حساس که ظاهراً عبارت‌اند از سامانه‌های ضد پهپاد و ماکروویوهای صنعتی متهم کرده‌ است. بازرسان آمریکایی می‌گویند این تجهیزات به طور مخفیانه به امارات ارسال شده و آن‌ها را می‌توان در تولید سلاح‌های دقیق به کار بست.

روح‌الله نژاد همچنین به همکاری با شرکت «رایان رشدافزار»، از شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران، متهم است. وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۷ ژوئیه سال گذشته شرکت «رایان رشدافزار» و سه تن از مسئولان این شرکت به نام‌های سید رضا قاسمی، فرشاد حاکم‌زاده و محسن پارساجم را در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار داد. اثبات اتهامات روح‌الله‌نژاد در دادگاه‌های آمریکا ممکن بود به صدور حکم ۶۰ سال زندان برای او منجر شود.

ایران چندی پیش نیز مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه زندانی در آمریکا را با ژیائو وانگ، شهروند آمریکایی زندانی در ایران مبادله کرده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران آن زمان گفته بود که ایران برای تبادل سایر زندانیان اعلام آمادگی کرده است. آمریکا نیز از اقدام تهران قدردانی کرده بود.

حکومت ایران در سال‌های اخیر فشار بر شهروندان خارجی و دوتابعیتی را افزایش داده است و در مذاکره با کشورهای غربی از این زندانیان به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند.

در همین زمینه:

دادگاهی در فرانسه حکم استرداد مهندس ایرانی به آمریکا را تأیید کرد

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.