رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ دولت آلمان در چند قدمی تصمیم برای تعطیلی کامل کشور | آلمان | DWنخست‌وزیران ایالت‌های مختلف آلمان امروز یکشنبه سوم فروردین (۲۲ مارس) در برلین در نشستی غیر حضوری همراه با آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور در مورد اقدام‌های بعدی در مقابله با بحران کرونا تصمیم خواهند گرفت.

صدراعظم آلمان در نطقی تلویزیونی که روز چهارشنبه پخش شد با تأکید بر حساسیت اوضاع به تمام اقدامات ممکن اشاره کرد و گفت، در صورتی که شهروندان همچنان نابخردانه در پارک‌ها و پیاده‌روها حضور یابند و  دور هم جمع شوند بدون آن که به شیوع ابتلا به بیماری کووید ـ ۱۹ فکر کنند دولت مجبور به این تدابیر خواهد شد.

طبق گفته اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان نخست‌وزیران ایالتی در نشست روز یکشنبه به تحلیل چگونگی پیشرفت اوضاع در روزهای گذشته خواهند پرداخت؛ اوضاعی که در هر ایالت متقاوت از دیگری بوده است: در برلین اجتماع بیش از ۱۰ نفر ممنوع بود و در سایر شهرها اجتماع بیش از دو نفر. در برخی مناطق مردم حتی مجاز نبودند جلوی خانه‌هایشان بیایند و در برخی مناطق نیز اجازه داشتند تنها در کنار رودخانه آلستر قدم بزنند. در بایرن و زارلند نیز در روز جمعه قانون منع آمد و شد برقرار شد؛ تصمیمی که سوسیال‌دموکرات‌ها و سبزها از آن انتقاد کردند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نشستی غیر حضوری

حساسیت اوضاع را می‌توان از همین نشست در برلین فهمید. هرگز سابقه نداشته که نخست‌وزیران ایالتی به جای سفر به برلین در نشستی غیر حضوری با آنگلا مرکل وارد بحث و تبادل نظر شوند.

در این نشست علاوه بر نخست‌وزیران، اولاف شولتس، وزیر دارایی، هورست زهوفر، وزیر کشور، هایکو ماس، وزیر خارجه، ینس اشپان، وزیر بهداشت و آنه‌گرت کرامپ ـ کارن‌باوئر، وزیر دفاع آلمان نیز حضور دارند.

روشن نیست که این مشورت‌ها چقدر به طول خواهد انجامید. اما در صورتی که تصمیمی متحد گرفته شود مانند تصمیم‌های دیگر با اعلامیه‌ای به اطلاع عموم خواهد رسید.

مارکوس زودر، نخست‌وزیر بایرن که به دلیل برقراری مقررات منع آمد و شد در ایالتش مورد انتقاد قرار گرفته ابراز امیدواری کرد که همه بر سر چگونگی مبارزه با گسترش ابتلا به ویروس کرونا به اتفاق نظر برسند.

در بایرن، زارلند، بادن ـ ورتمبرگ، راینلد ـ فالس، هامبورگ، نیدرزاکسن و هسن مقررات سخت‌گیرانه‌ای در مبارزه با سرایت کرونا وضع شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

یواخیم هرمان، وزیر داخلی بایرن از حزب سوسیال‌مسیحی می‌گوید، مردم این ایالت با مقررات جدید خوب کنار آمده‌اند. تنها در برخی نقاط جوانان جمع شده و جشن گرفتند که با ممانعت پلیس مواجه شده و راهی خانه شدند. به گفته پلیس، در زارلند در طول شب ۲۰ مورد نقض قانون آمد و رفت مشاهد شد که اکثرا توسط جوانان انجام شد.

هنوز هم ورزش و پیاده‌روی در هوای آزاد مجاز است، به شرط این که به‌تنهایی صورت گیرد. در بایرن، راینلند ـ فالس، نیدرزاکسن، هامبورگ و هسن از نیمه‌شب گذشته رستوران‌ها، آبجوفروشی‌ها و کافه‌ها بسته شده‌اند.

“فقط برای مدتی محدود”

نوربرت والتر ـ بوریانس، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان با اشاره به بسته کمک‌های اقتصادی هشدار داد که نباید تصمیم‌های نسنجیده گرفته شود. او در برلین با اشاره به محدود کردن آزادی افراد به خبرگزاری آلمان گفت، در یک دموکراسی چنین تصمیم‌هایی تنها باید برای “مدت‌زمانی محدود” و تحت کنترل سخت‌گیرانه پارلمان گرفته شود.

والتر ـ بوریانس تأکید کرد، یک نظام فدرال در وضعیت‌های استثنایی مانند این زمانی عمل می‌کند که تقریبا همه ایالت‌ها تدابیر مشابهی اتخاذ کنند. او گفت، از نشست امروز با صدراعظم انتظار دارد که “حقوق ایالت‌ها محدود نشده و جلوی مقررات معقول خاص ایالتی گرفته نشود.”

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.