کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو؛ دلایل واقعی کمبود دارو در ایران چیست؟

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[14 ساعت،۲۵ دقیقه

انتشار خبر کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق، از روز گذشته تا کنون در شبکه‌های مجازی خبرساز شده است. دستگاه اطلاعاتی ارتش عراق اعلام کرد که این داروها با هدف فرار از پرداخت تعرفه گمرکی به وسیله ۱۹ کامیون با عبور غیرقانونی از جاده‌های خانقین در استان کرمانشاه به استان دیالی وارد شده بودند. ارزش این محموله دارو صدها هزار دلار گزارش شده است. قاچاق دارو از ایران به عراق در حالی صورت می‌گیرد که مقامات ایرانی مکررا هشدار داده‌اند تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی باعث کمبود دارو در کشور شده است. 

آمریکا تاکید کرده است که تحریم‌هایی که علیه ایران وضع کرده است، اقلام انسان‌دوستانه نظیر دارو را شامل نمی‌شوند؛ با این حال گزارش‌های مردمی از کمبود و گرانی دارو در سال‌های اخیر خبرساز شده بود. «ایران‌وایر» سال گذشته در گزارشی به این موضوع پرداخت که بر خلاف ادعای مسئولان، کمبود دارو در ایران دلایلی غیر از تحریم‌ها دارد و مسئولان درباره تاثیر تحریم‌ها بر بازار دارو بزرگ‌نمایی می‌کنند. دلایل وقعی کمبود دارو در ایران چیست؟

این گزارش بازنشر می‌شود.

***

 قاچاق، تقلب و مافیای دارو زندگی بیماران خاص یا نادر فاقد بیمه تامین اجتماعی را به جهنم تبدیل کرده، اما مقام‌های جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند تنها مشکل این دسته از بیماران را کمبود دارو در پی تحریم‌های بین‌المللی معرفی کنند.

آمریکا بارها اعلام کرده دارو مشمول تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران نیست، اما مقام‌های جمهوری اسلامی طی این سال‌ها بارها مدعی شده‌اند به خاطر تحریم‌ها، بیماران زیادی در کشور با کمبود دارو دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

همین چند روز پیش بود که «مجید تختروانچی»، نماینده ایران در سازمان ملل از مرگ کودکی در ایران به خاطر نبود دارو ناشی از تحریم‌های آمریکا سخن گفت و تلاش کرد همدردی جهانیان را به دست بیاورد.

مقام‌های جمهوری اسلامی که بزرگ‌نمایی تاثیر تحریم‌ها بر بازار دارو را در دستور کار خود قرار داده‌اند، اما درباره قاچاق، تقلب و مافیای دارو و بیمه نبودن بسیاری از بیماران خاص سکوت اختیار کرده‌اند.

بر اساس اعلام «حمیدرضا ادراکی»، مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر در حال حاضر «بیشتر بیماران نادر در ایران از پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند.»

ادراکی گفته برخی از داروهای بیماران نادر خارجی است و در پوشش پرداخت بیمه‌ها قرار نمی‌گیرد.

وجود مافیای واردات دارو یکی دیگر از مواردی است که مقام‌های جمهوری اسلامی درباره پشت پرده آن‌ها سکوت پیشه کرده و حاضر نیستند درباره تاثیر عملکرد آن‌ها بر بازار دارو سخنی بگویند.

آمارها نشان می‌دهد در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۶ ایران از بیش از ۵۰ کشور دنیا محصولات دارویی وارد کرده که بیشترین حجم واردات از کشورهای اروپایی انجام شده است.

آمار دیگری می‌گوید ایران طی ۱۷ سال گذشته به‌طور میانگین سالانه ۶۹۲ میلیون دلار واردات دارو داشته که سوییس، آلمان و فرانسه بیشترین سهم را داشته‌اند.

در حـال حاضر، چهار هلدینگ در ایران حـدود ۶۶ درصد بـازار داروی کشـور را در اختیـار دارنـد.

سـازمان تامین اجتماعـی از طریـق شـرکت سـرمایه‌گذاری تامین اجتماعـی، شرکت کوبل‌دارو، سـتاد اجرایـی فرمـان امـام از طریـق شـرکت دارویـی «برکـت» و بانـک ملـی از طریق شـرکت سـرمایه‌گذاری توسـعه ملـی (شفادارو) که مالکیت عمـده شـرکت‌های دارویــی کشــور را بــه خــود اختصــاص داده‌ا‌‌نــد.

شــرکت ســرمایه‌گذاری دارویــی تامین

شــرکت ســرمایه‌گذاری دارویــی تامین ۱۰۰ درصــد ســهام شــرکت آتــرا و ۴۳.۶ درصــد ســهام شــرکت دانــا را در اختیــار دارد.

این شرکت بزرگ‌ترین شرکت فعال در صنعت داروی کشور است که از سال ١٣٨٢ در تمامی حوزه‌های دارویی و زنجیره تامین دارو فعالیت داشته و بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات دارویی ایران هم محسوب می‌شود.

این شرکت در تولید مواد اولیه دارویی با مدیریت و مالکیت ١١ شرکت تولیدی در سطح ملی و فراملی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های این حوزه است. این شرکت دارای ١١ کارخانه تولیدکننده محصولات دارویی انسانی با بیش از ۶۵۵ قلم محصولات دارویی در ٣٢ حوزه درمانی است که تولید ٢٧ درصد از آن‌ها انحصاری بوده و سهم بازار این محصولات بر اساس آمارنامه دارویی کشور حدود ٣۵ درصد است.

در زیرمجموعه این شرکت دست‌کم ۳۰ شرکت کوچک‌تر هم دیده می‌شود که از این تعداد ۱۳ شرکت در بورس هستند و ۱۷ شرکت غیر بورسی محسوب می‌شوند.

 شرکت کوبل‌دارو

شرکت کوبل‌دارو در سال ۱۳۸۰ با هدف تامین داروهای موردنیاز بیماران کشور و به‌ویژه داروهای تخصصی به‌صورت شرکتی خصوصی تأسیس شد. این شرکت در زمینە واردات، ثبت، معرفی و پخش داروهای تخصصی و عمومی فعالیت دارد.

این شرکت با ورود به عرصه تولید فرآورده‌های دارویی پیشرفته در کشور، فعالیت‌های جدیدی را در خصوص انتقال تکنولوژ‌ی‌های روزآمد از شرکت‌های چندملیتی به ایران به انجام داده است.

بیشترین فعالیت شرکت کوبل‌دارو درزمینە داروهای شیمی‌درمانی، سرطان، داروهای قلبی عروقی، داروهای پرتونگاری، داروهای ضد میکروبی، داروهای مؤثر بر غدد درون‌ریز، داروهای تنفسی، داروهای چشمی، داروهای ضد درد و داروهای بیولوژیک است.

این شرکت دارای سه شرکت تابعه است که در زمینه‌های تولید، واردات، بازاریابی و فروش، توسعه محصول، تولید قراردادی داروهای نوین، توزیع و پخش فعالیت می‌کنند. شرکت‌های داروسازی دکتر عبیدی، آلماژن دارو و آدورا طب زیرمجموعه‌های شرکت کوبل‌دارو هستند.

شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو

این شرکت سهامی خاص در سال ۱۳۸۲ تاسیس شد. شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دارویی عهده‌دار مسوولیت نظارت و اداره بر هفت شرکت در صنعت داروسازی کشور است که در زمینه‌های مختلف تولید محصولات دارویی فعالیت می‌کند.

شرکت‌های داروسازی جابر ابن حیان، داروسازی اسوه، داروسازی کیمیدارو، داروسازی دانا، داروسازی راموفارمین، پخش رازی، توسعه بازرگانی پخش رازی و دارویی پخش رازی زیرمجموعه‌های این گروه هستند.

گروه دارویی برکت

شرکت دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام با بیش از ۲۰ شرکت تابعه در سال ۱۳۸۹ بر اساس تحلیـل و آینده‌نگاری صنعت دارویی ایران، تحت‌عنوان شرکت فناور‌ی‌های نوین دارویی تدبیر راه‌اندازی شد.

شرکت‌های تابعه هلدینگ دارویی برکت در حوزه‌های توسعه و انتقال دانش فنی، تجاری‌سازی فناوری‌ها و تولید دارو فعالیت می‌کنند.

 این شرکت ۱۴ درصد کل داروهای ضروری کشور را تامین می‌کند و بیش از ۴۲۰ قلم محصول از طریق شرکت‌های تابعه خود تولید می‌کند.

انحصار در بازار دارو

فعالیت این چهار هلدینگ دارویــی بــزرگ شــبه‌دولتی و غیرخصوصــی بــودن اغلب شــرکت‌ها در صنعــت داروســازی باعــث ایجــاد ســکون نســبی در ایــن صنعــت و قدرت مانور بالای آن‌ها در بازار دارو شــده اســت.

این هلدینگ‌ها وابســته بــه مراکــز بزرگ‌تری هســتند کــه بسـیاری از تصمیمـات خـرد و کلان را نـه بـر مبنـای منطـق تولیـد و ســود و زیــان اقتصــادی، بلکــه بر اساس دلایل و مصالــح دیگــری اتخــاذ می‌کننــد.

توقف تولید برخی دارو‌های پیشرفته یا عرضه نکردن برخی دارو‌ها به بازار برای نشان دادن وضعیت وخیم بیماران ایران در شرایط تحریم، یکی از همین موارد است.

مقام‌های وزارت بهداشت در ماه‌های اخیر بارها گفته‌اند که توان تولید ۹۸ درصد دارو‌های موردنیاز را دارند، اما در بعد سیاست خارجی، ایران تلاش می‌‌کند همچنان از بیماران برای مقاصد سیاسی خود سو‌استفاده کند.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو در حال حاضر ۳۳۰ شرکت در عرصه تامین داروی ایران فعال هستند. در این میـان، ۱۰۷ شرکت در امر تولید دارو فعالیت دارند و ۱۳۰ شرکت واردکننده محصولات دارویی هستنـد و ۹۳ شرکت هم در هر دو حوزه فعال هستند. بسیاری از این شرکت‌ها زیرمجموعه چهار هلدینگی هستند که در بالا به آن‌ها اشاره شد.

بی‌تردید واردات بخشی از دارو‌هایی که ایران توان تولید آن را ندارد، در توان تعدادی از این شرکت‌هاست که بتوانند با واردات این دارو‌ها در کاهش رنج بیماران خاص سهیم باشند، اما در صورت واردات چنین دارو‌هایی، جمهوری اسلامی دیگر نخواهد توانست در مجامع بین‌المللی پشت تحریم دارو پنهان شود و این تحریم‌ها را غیرانسانی و علیه مردم ایران بداند.

 

مطالب مرتبط:

عجیب ولی واقعی؛ دلایل  کاهش صادرات دارو به ایران

چطور از امریکا برای ایران دارو بخریم؟

چرا دارو، لوازم پزشکی و غذای وارداتی سخت پیدا می شود؟

فساد دولتی در ایران علت اصلی کمبود دارو بود یا تحریم های آمریکا؟

پیامدهای تحریم نفت ایران توسط آمریکا چه زمانی آشکار می شود؟

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *