اختصاصی ایران‌وایر: سفیر ایران در یمن سه روز پیش  وارد صنعا شده است

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[1 ساعت،۱ دقیقه

یکی از منابع اختصاصی «ایران‌وایر» در یمن گفت که سفیر ایران روز چهارشنبه وارد صنعا پایتخت یمن شده است. وزارت امور خارجه ایران نیز روز شنبه ۲۶مهر۱۳۹۹ اعلام کرد که سفیر این کشور به صنعا رسیده است

منبع مطلع ایران‌وایر که نزدیک به گروه «انصارالله» است و به دلایل امنیتی مایل به درج نامش در گزارش نبود، هم‌چنین اظهار داشت: «سفیر ایران روز چهارشنبه گذشته از طریق یک هواپیمای عمانی به صنعا آمده است. این هواپیما، علاوه بر او، مجروحان حوثی را که در عمان و لبنان گیر افتاده بودند نیز به یمن منتقل کرده است. این سفیر با وساطت عمان و آمریکا وارد یمن شده است.»

به گزارش خبرگزاری نیمه‌رسمی «فارس»، «سعید خطیب‌زاده»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران، نیز شنبه اعلام کرد که «حسن ایرلو»، سفیر جدید ایران در یمن، به صنعا رسیده است و طی چند روز آینده اعتبارنامه خود را به «هشام شرف»، وزیر امور خارجه دولت انصارالله (حوثی‌ها) و «مهدی المشاط»، رئیس «شورای عالی سیاسی» یمن، تقویم خواهد کرد.

«دولت نجات ملی یمن» یک سال پیش «ابراهیم محمد الدیلمی» را به عنوان «سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار خود»  در ایران تعیین کرد. خبرگزاری فارس از «سید عباس موسوی»، سخن‌گوی سابق وزارت امور خارجه ایران، نقل کرده است که ماموریت الدیلمی به دلیل برخی مشکلات مانند حمله به سفارت یمن در تهران متوقف شده است.

حسن ایرلو تنها سفیر خارجی موجود در مناطق تحت کنترل انصارالله و همچنین مناطق تحت تسلط دولت قانونی یمن به شمار می‌رود. حوثی‌ها تنها دارای دو سفیر در خارج از یمن هستند؛ یکی از آن‌ها در تهران و دیگری در دمشق، پایتخت سوریه است.

مطالب مرتبط:

 

معامله تازه ایران و حوثی ها؛ آزادی دیپلمات ایرانی در یمن

نقش ایران در شورش های یمن چیست؟

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *