خبرگزاری هرانا | کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در چالدران

به اشتراک گذاشتن


خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۲۷ مهر، در جریان تیراندازی نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، روز یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان چالدران یک کولبر کشته شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر “امین شمس” متاهل و دارای یک فرزند عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *