رسانه خبری پیامِ ایرانی

حمله لفظی شدید دونالد ترامپ به آنتونی فاوچی: ″او یک فاجعه است!″ | جهان | DW


آنتونی فاوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی و یکی از ویروس‌شناسان نام‌آشنای آمریکا است. کسی است که به عنوان مشاور ارشد در ارتباط با مقابله با کرونا در کارگروه کاخ سفید فعالیت می‌کند. او تا کنون به عنوان مشاور با شش رئیس جمهوری آمریکا همکاری داشته است. اکنون ترامپ او را “فاجعه” خوانده است.

تا چندی پیش، ترامپ و فاوچی، همراه یکدیگر در کنفرانس‌های مطبوعاتی حضور می‌یافتند. تا اینکه فاوچی لب به انتقاد از سیاست‌های ترامپ در مقابله با کرونا گشود.

اظهارات اخیر ترامپ که توسط رسانه‌های آمریکا منتشر شده است، حکایت از آن دارد که پیوند دوستی این دو کاملا گسسته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

موضوع به یک تماس تلفنی بازمی‌گردد. گفته می‌شود که ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی خود با تیم انتخاباتی‌اش، آنتونی فاوچی را “فاجعه” خوانده است.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی نیویورک تایمز، ترامپ درباره فاوچی گفته است: «هر وقت او در یک برنامه تلویزیونی شرکت می‌کند، بمبی منفجر می‌شود.»

ترامپ حتی فاوچی را مقصر شیوع گسترده کرونا در آمریکا خوانده است. گفته است: «مردم از شنیدن اظهارات فاوچی و این احمق‌ها خسته‌شده‌اند، این احمق‌ها این اشتباهات را مرتکب شده‌اند.»

شبکه خبری “سی‌ان‌ان” حتی به نقل از ترامپ گفته است: «من اگر به حرف‌های او [فاوچی] گوش می‌کردم، الان ما ۵۰۰ هزار قربانی کرونایی داشتیم.»

باید یادآور شد که شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۲۲۰ هزار نفر گذشته است و این کشور بیش از هشت میلیون مورد تایید شده ابتلا به ویروس در کارنامه خود دارد.

انتقاد جمهوریخواهان از مواضع ترامپ

سیاست ترامپ در مقابله با کرونا حتی مخالفت و اعتراض شماری از سناتورها و نمایندگان حزب جمهوریخواه را نیز برانگیخته است.

آنتونی فاوچی از چهره‌های سرشناس آمریکا است و مردم به سخنان و اظهارات او باور دارند. در همین ارتباط لامار آلکساندر، سرپرست کارگروه بهداشت و درمان در مجلس سنای آمریکا با انتشار یک پست توییتری از فاوچی به عنوان یکی از شاخص‌ترین خادمان آمریکا یاد کرده که با شش رئیس ‌جمهوری آمریکا در عرصه مسائل درمانی و بهداشتی همکاری داشته است.

این سناتور در پست توییتری خود نوشته است: «اگر آمریکایی‌ها به توصیه‌های فاوچی گوش کرده بودند، اکنون موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ نازل‌تر بود. ما می‌توانستیم با اطمینان بیشتری به مدارس برویم، به کار و کسب خود بازگردیم و می‌توانستیم با خیالی جمع‌تر به رستوران‌ها برویم.»

دونالد ترامپ در مقابل از این موضوع که فاوچی مرتب در برنامه‌های تلویزیونی ظاهر می‌شود، انتقاد کرده است. او با انتشار یک پست توییتری، فاوچی را با کمدین معروف آمریکا باب هوپ مقایسه کرده و نوشته است: «دکتر آنتونی فاوچی مدعی است که ما به او اجازه نمی‌دهیم در برنامه‌های تلویزیونی شرکت کند. اما من دیشب او را در برنامه ۶۰ دقیقه دیدم. به نظر می‌رسد از زمان باب هوپ کبیر هیچ کس به اندازه او فرصت ظاهر شدن در تلویزیون را نداشته است.»

ترامپ مدعی شده است که فاوچی همان کسی بوده که گفته ماسک لازم نیست و به چینی‌ها اجازه باید داده شود به آمریکا سفر کنند. ترامپ درباره فعالیت طولانی آنتونی فاوچی گفته است: «من نمی‌خواهم او را برنجانم. به هر حال او حدود ۳۵۰ سال است که مشغول این کار است.»

فاوچی در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ در مصاحبه با فرستنده “سی‌بی‌اس” گفته بود ابتلای ترامپ به ویروس کرونا باعث تعجب او نشده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

فاوچی گفته بود که پس از دیدن تصاویر مربوط به ضیافت روز ۲۶ سپتامبر در باغ رز کاخ سفید که برای معرفی امی برت برای عضویت در دیوان عالی آمریکا برگزاری شده بود، شاهد آن بوده که کمتر کسی ماسک زده و فاصله‌ها را رعایت می‌کند. او گفته بود تردیدی نداشتم که “چنین نشستی فرجام خوبی نخواهد داشت”.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.