رسانه خبری پیامِ ایرانی

قرنطینه ۲۰۰ پناهجوی ایرانی و افغانستانی در یونان | جهان | DWمعاون شهرداری جزیره کیا در یونان به خبرگزاری فرانسه گفته است که یکی از پناهجویان تب داشته و برای تست ویروس کرونا به همراه سه زن حامله و یک پناهجوی زخمی به آتن انتقال یافته‌اند و بقیه در یک هتل قرنطینه شده​اند.

مقامات یونانی گفتند پناهجویان بعد از قرنطینه به کمپ مالاکاسا در چهل کیلومتری آتن انتقال خواهند یافت.

به گفته معاون شهرداری جزیره کیا پناهجویان هیچگونه تماسی با ساکنان محل نداشته‌اند و قرار است در جریان انتقال آن‌ها تدابیر ایمنی لازم اتخاذ گردد.

پناهجویانی که در کمپ​های مختلف پناهندگی در یونان به سر می​برند نگران حملات ساکنین محلی و گروه​های راستگرای یونانی هستند.

امدادگران گفتند از زمانی که مشخص شد یکی از اهالی جزیره لسبوس یونان به ویروس کرونا مبتلا شده، نگرانی‌ها راجع به شیوع این بیماری در میان پناهجویان زیاد شده است زیرا بیم آن می‌رود که بحث شیوع بیماری میان پناهجویان به مسیر خطرناکی کشیده شود و پناهجویان را در این ارتباط مقصر بدانند.

 در ارتباط با کشتی به گل نشسته مقامات یونانی سه نفر را به ظن دست داشتن در قاچاق این پناهجویان بازداشت کرده‌اند.

روز دوشنبه ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) حدود ۲۰۰ پناهجو توسط گارد ساحلی یونان در دریای اژه نجات یافته​اند. پناهجویان در عرشه یک کشتی باری بودند که در نزدیکی بندر جزیره کیا به دلیل وزش باد شدید به گل نشسته است. اغلب این پناهجویان از افغانستان، ایران و سومالی هستند.

یک مسئول سازمان صلیب سرخ گفته است که قرنطینه به مدت دو هفته طول خواهد کشید اما هتل محل اسکان پناهجویان امکانات لازم را ندارد.

ترکیه به حمله مرزبانان یونان پاسخ داد

سرنوشت تلخ پناهجویانی که در مرز یونان و ترکیه به سر می​برند با شیوع ویروس کرونا در اروپا به باد فراموشی سپرده شده است.

قرار بود آلمان در حدود ۱۵۰۰ کودک و نوجوان را که در اردوگاه‌ها و مرز ترکیه و یونان سرگردانند، بپذیرد اما به دلیل شیوع کرونا و مقررات جدید وضع شده برای مقابله با ویروس کرونا به این کشور پذیرش پناهجویان عملا متوقف شده است.

مدافعان حقوق پناهجویان انتقاد کردند که پلیس و مرزبانان یونان به طرف پناهجویان گاز اشک‌آور پرتاب می‌کنند و به کمک ماشین​های آب پاش تلاش می​کنند پناهجویان را از مرزهای خود دور کنند.

روز یکشنبه ۲۲ مارس (سوم فروردین) مرزبانان یونان به گروهی از پناهجویان که در زمین خالی در مرز این کشور فوتبال بازی می‌کردند با ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور حمله کردند.

خبرگزاری آناتولی در گزارشی از این حادثه برای نخستین بار رسما تائید کرده است که نیروهای ترکیه به این اقدام مرزبانان یونان پاسخ متقابل داده و به سمت آنها گاز اشک‌آور شلیک کرده است. در گزارش آناتولی آمده است که یگان‌های مرزی یونان بعد از واکنش نیروهای ترکیه سریعا مواضع خود را ترک کردند.

مقامات ترکیه اکنون رسما اعلام کرده​اند که در صورت استفاده نیروهای یونان از گاز اشک‌آور علیه زنان و کودکان در نقطه صفر مرزی دو کشور به این نیروها پاسخ خواهند داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.