رسانه خبری پیامِ ایرانی

آیا شیشه‌های شیر برای سلامتی کودکان خطر دارد؟


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

یک پژوهش علمی از مراکز تحقیقات پزشکی ایرلند، اخیرا در مورد بطری‌های شیر که برای تغذیه نوزادان بکار می‎رود، هشدار داد.

در این تحقیق علمی آمده است که سر شیشه‌های شیر که معمولا از پلاستیک نرم و قابل انعطاف ساخته می‌شود، ممکن است به نشت ذرات پلاستیکی بسیار کوچک در بدن نوزادان منجر شود و در نهایت سلامتی آنها را به خطر اندازد.

به گزارش سایت « USA Today» ، محققان در تحقیقات آزمایشگاهی خود کشف کردند که هنگامی که شیر داغ یا مایع دیگری در بطری‌های تغذیه‌ کودکان گذاشته ‌شود، ذرات کوچک پلاستیک از آنها ترشح می‌شود و وارد بدن نوزاد می‌‌گردد.

در این تحقیق تاکید شده که به دلیل تغذیه نوزاد از این نوع بطرهای پلاستیکی بدن کودک ممکن است تقریبا در معرض ۱٫۶ واحد از ذرات پلاستیکی بسیار کوچک قرار بگیرد.

محققان معتقدند که آنها هنوز نمی‌دانند که آیا این ذرات پلاستیکی در دراز مدت خطری برای سلامتی کودکان دارند یا خیر.

ذرات بسیار کوچک‌تر از یک دانه کنجد

لئون چیائو، استادیار دانشگاه ترینیتی دانشگاه دوبلین در این باره گفت: «ما هنوز نمی‌دانیم که این ذرات کوچک چگونه می‌توانند بر سلامت نوزادان تأثیر بگذارند».

این مطالعه آمده است که پدیده مصرف ذرات پلاستیک توسط انسان فقط به نوزادان محدود نمی‌شود، بلکه شامل بزرگسالان نیز است زیرا افراد مسن هنگام مصرف غذاهای بسته بندی شده در ظروف یا جعبه‌های پلاستیکی، گاهی اوقات متوجه ذرات کوچک پلاستیکی در ظروف پلاستیکی نمی‌شوند و ندانسته آنها را با غذا وارد بدن می‌کنند».

طبق این تحقیق، اندازه ذرات پلاستیک از ۵ میلی‌متر فراتر نمی‌رود و ممکن است خیلی کوچکتر از یک دانه کنجد باشد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.