رسانه خبری پیامِ ایرانی

۱۱ نفر کشته و دو نفر مفقود شدندمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سخنگوی سازمان اورژانس ایران از جان‌باختن ۱۱ نفر و مفقود شدن دو نفر بر اثر حوادث جوی و سیل در این کشور خبر داد.

روزهای سیل‌آسا در ایران معمولا در اواخر زمستان و ابتدای بهار است که همزمان با آب‌شدن برف‌ها و افزایش دبی رودخانه‌ها است که موجب افزایش پتانسیل سیلابی ‌شدن رودخانه‌ها می‌شود. افزون بر بهار سال گذشته، فروردین امسال نیز برای ایران با سیل همراه بود که موجب جان‌باختن چندین نفر شد. مجتبی خالدی، دوشنبه ۲۳ مارس ۲۰۲۰، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ۱۱ استان ایران از جمله؛ هرمزگان، بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، قم، گیلان، خراسان جنوبی، مازندران، سمنان و کرمان با سیل درگیر هستند، تعداد کل مصدومان این پدیده را ۱۷ نفر دانست که ۱۲ نفر از آنها به مراکز درمانی منتقل شده و پنج نفر در محل درمان شدند.

سخنگوی سازمان اورژانس ایران در ادامه از جان‌باختن ۱۱ نفر خبر داد که دلیل مرگ چهار نفر از آنها «ریزش تونل در شهرستان مُهر» بوده است. به گفته وی دو نفر نیز در منطقه رودان مفقود شدند.

گفتنی است، سال گذشته، در فروردین‌ماه به جای شیوع کرونا و پیامدهای آن، سیل مهمترین مشکل ایجاد شده در بیشتر استان‌های ایران بود. بعضی از شهرها غرق در آب بودند؛ سیلی ناگهانی در روزهای ابتدایی سال ۲۵ استان را فرا گرفت.

در این حادثه ۷۷ نفر کشته و هزار نفر مصدوم شدند. ابعاد بحران به حدی بود که شرکت بیمه بین‌المللی «AON» در گزارشی این حادثه را یکی از خسارت‌بارترین حوادث زیست‌محیطی سال ۲۰۱۹ به شمار آورد.

در این گزارش اعلام شده که سیل فروردین ۱۳۹۸، حدود ۸٫۳ میلیارد دلار خسارت به همراه داشته است، این یعنی حدود سه درصد خسارات همه حوادث طبیعی در سرتاسر دنیا در سال ۲۰۱۹ به اقتصاد ایران وارد شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.