مرتضی طلایی، رئیس پلیس سابق تهران و نماینده دوره‌های سوم و چهارم شورای اسلامی شهر تهران دوشنبه ۴ فروردین به وب‌سایت «خبر آنلاین» گفت که مردم در انتخابات دوم اسفند به برنامه‌های اصولگرایان رای نداند بلکه به اصلاح‌طلبان «نه» گفتند. در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اصول‌گرایان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی اکثریت مطلق را طبق پیش‌بینی‌ها کسب کردند. میزان مشارکت در این انتخابات، کمترین سطح در تاریخ جمهوری اسلامی است.
مرتضی طلایی درباره انتخابات اخیر به نبود تشکیلات سیاسی رسمی در ایران اشاره کرد و گفت: «دو جریان فکری و اندیشه‌ای در کشور وجود دارد که امروز اصولگرا و اصلاح طلب خوانده می شوند… در همین انتخاباتی که اخیرا برگزار شد، مرم به برنامه‌ها و سیاست‌هایی که جریان اصولگرا تبیین و معرفی کرد رای ندادند بلکه آنها در پاسخ به عملکرد اصلاح‌طلبان حاکم بر دولت و مجلس و مدیریت شهری «نه» گفتند. چون عملکرد آنها را نپسندیدند و تایید نکردند. در عین حال اعتمادشان به آنها سلب شد نهایتا به طور طبیعی باید گزینه بعدی را انتخاب می کردند و سراغ اصولگرایان آمدند.»
به گفته این فعال سیاسی اصولگرا «هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب چه آن زمان که در متن بودند و چه آن زمان که در سایه بودند، به شیوه‌های مختلف در حفظ سرمایه اجتماعی خود که اعتماد مخاطبانشان بوده توفیق چندانی نداشتند.» رئیس پلیس سابق تهران درحالی چنین نظری دارد که رهبر جمهوری اسلامی در توجیه مشارکت پایین در انتخابات دوم اسفند بار دیگر از «کار دشمن» سخن گفت. در همین حال اما اکثریت مطلق پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی «زمانه» دلیل اصلی عدم مشارکت را «عملکرد کلیت نظام حاکم» می‌دانند و در عین حال، قدرت‌گرفتن اصول‌گراها و تندروها در مجلس برایشان اهمیتی ندارد.