رسانه خبری پیامِ ایرانی

سفر پمپئو به کابل با ماموریت میانجی‌گری بین اشرف غنی و عبدالله | جهان | DW


مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه (۲۳ مارس) چهارم فرودین وارد کابل شد و با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس ‌اجرایی پیشین حکومت وحدت ملی افغانستان جداگانه دیدار کرد.

ارگ ریاست جهوری افغانستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد اشرف غنی و پمپئو پیرامون مذاکرات صلح بین‌الافغانی و بحران سیاسی این  کشور صحبت کرده اند.

پمپئو در این سفر با عبدالله عبدالله، رقیب محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری هم در قصر سپیدار ملاقات کرد. عبدالله خود را برنده این انتخابات می‌داند.

دو محور اصلی گفت‌وگوی پمپئو با عبدالله و اشرف غنی بحران سیاسی افغانستان و مذاکرات صلح دولت این کشور با گروه طالبان است که بیشتر به مذاکرات صلح بین الافغانی مشهور است.

پمپئو و مقامات افغانستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت توصیه‌های امور بهداشتی با هم دست ندادند.

اشرف غنی هنوز کابینه دولت را معرفی نرده است

تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای میانجی‌گری بین عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی نتیجه‌ای نداده است و طرفین در نهم مارس به طور جداگانه مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کردند.

محمد اشرف غنی در افتتاح پارلمان این کشور گفته بود که کابینه‌اش را درظرف یک هفته بعد از مراسم تحلیفش معرفی خواهد کرد، اما او تاکنون کابینه جدید حکومتش را معرفی نکرده است.

غنی بعدا در یک پیام ویدیویی خبر داد که به دلیل مشورت با سیاسیون، جناح‌های سیاسی و بزرگان قوم معرفی کابینه جدید را برای مدت دو هفته به تاخیر انداخته است.

صدیقه مبارز، نماینده پیشین پارلمان افغانستان به دویچه وله دری گفته است که وجود دو رئیس جمهور و گفت‌وگوی صلح بین‌الافغانی سبب شده که کابینه حکومت هنوز معرفی نشود.

مقامات افغان یک روز پیش از سفر پمپئو خبر داده بودند که نخستین نشست نمایندگان طالبان و دولت افغانستان به شکل کنفرانس ویدئویی انجام شده و با گروه طالبان بر سر کاهش خشونت و آتش بس دائمی در افغانستان و همچنین مبادله زندانیان مذاکره کرده است.

صدیقه مبارزنماینده پیشین پارلمان افغانستان می‌گوید که رئیس جمهور افغانستان تاکنون حمایت جامعه جهانی و سیاسیون افغان را جلب نکرده وبدون این حمایت نمی‌تواند کابینه‌ای را شکل دهد و حکومت کند.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به دویچه وله گفته است که اولویت رئیس جمهور غنی مبارزه با بیماری کرونا در افغانستان است نه تشکیل کابینه.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.