رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا اظهارات خامنه‌ای در مورد کرونا را تئوری توطئه دانست | ایران | DW


مورگان اورتگس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد تولید ویروس کرونا توسط آمریکا را “زیان‌آور، غیرمسئولانه و نادرست” خواند.

خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی خود که روز یکشنبه ۳ فروردین (۲۲ مارس) به طور زنده از تلویزیون پخش شد، آمریکا را “خبیث‌ترین دشمن” جمهوری اسلامی خواند و گفت، “آمریکا متهم است که ویروس کرونا را تولید کرده، بنابراین ایران حاضر نیست از این کشور کمک بخواهد”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پیام توئیتری خود که در واکنش به سخنان خامنه‌ای منتشر کرد، تصریح کرد: «تئوری‌های توط‌ئه در باره ویروس ووهان که توسط Khamenei_ir@ (شناسه خامنه‌ای در توئیتر) ساخته شده‌اند، زیان‌آور، غیرمسئولانه و صددرصد نادرست هستند.»

اورتگس در پیام خود خامنه‌ای را خطاب قرار داد و نوشت: «اگر این به اصلاح رهبر معظم رهبری واقعی می‌بود، میلیاردها دلار موجود در صندوق مالی بدون مالیات خود را برای مقابله با گسترش این ویروس به مردم ایران بازمی‌گرداند».

خامنه‌ای در بخشی از سخنرانی‌ نوروزی‌اش به پیشنهاد کمک دولت آمریکا به ایران برای مقابله با ویروس کرونا اشاره کرده و گفته بود: «آمریکایی‌ها چند بار گفته‌اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند و گفته‌اند فقط شما از ما بخواهید. این از حرف‌های عجیب است. اولا خودتان دچار کمبود هستید. اگر دستتان باز است خودتان استفاده کنید».

سخنان خامنه‌ای اشاره به اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده دارد که چهارشنبه گذشته (۲۸ اسفند / ۱۸ مارس) از پیشنهاد این کشور به ایران برای کمک‌رسانی در مقابله با ویروس کرونا و تبادل اطلاعات خبر داده بود.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، مقام‌های جمهوری اسلامی به این پیشنهاد به دیده تردید نگاه کرده و از آن استقبال نکردند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خامنه‌ای آمریکا را خبیث‌ترین دشمن جمهوری اسلامی خواند

خامنه‌ای آمریکا را “خبیث‌ترین دشمن” جمهوری اسلامی خواند

علی خامنه‌ای در ادامه سخنانش ضمن رد کمک‌های آمریکا مدعی شده بود که ایران “ظرفیت مقابله با چالش‌ها در هر سطحی را داراست”.

کارشناسان خارجی اما برخلاف ادعای رهبر جمهوری اسلامی شرایط کنونی در ایران را وخیم ارزیابی کرده و معتقدند که ایران به تنهایی توانایی مقابله با شیوع پرشتاب ویروس کرونا را ندارد.

طبق آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت که روز یکشنبه (۳ فروردین) منتشر شد، ۲۱ هزار و ۶۳۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده و ۱۶۸۵ نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.