رسانه خبری پیامِ ایرانی

لج‌بازی تیم عبدالله باعث کاهش کمک‌های امریکا شدمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

پس از آنکه سفر وزیر خارجه امریکا برای حل اختلافات سیاسی در افغانستان بی‌نتیجه ماند، شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه ۲۴ مارس در توییتی نوشت: «لج بازی‌های سیاسی تیم ثبات (عبدالله عبدالله) سبب کاهش کمک‌های امریکا شد!».

مرتضوی اضافه کرد: «طنز سیاسی: از یک طرف خود را برنده اعلام می‌کند. از طرف دیگر در ملاقات‌ها خواهان ابطال نتایج انتخابات می شود.!!!».

فضل احمد معنوی، عضو ارشد تیم عبدالله عبدالله در صفحه رسمی توییترش نوشته بود: «تاریخ تکرار می‌شود! آدم های لجوج، خودخواه، مستبد و تک محور کشور را به گروگان می‌گیرند و تا سرحد فاجعه پیش میروند. اما مردم بی‌چارهٔ این سرزمین بهای آن را سال‌ها می‌پردازند. وقتی حرص قدرت و عقده های حقارت مبنای قضاوت و تصمیم گیری باشد، به نتیجه‌ای دست نمی‌یابیم. به سلامت وطن دعا کنید».

شاه حسین مرتضوی در واکنش به سخنان معنوی نوشت: «می خواهند چه کاری را تکرار کنند؟ ویرانی کابل را؟ ویرانی قصر دارالامان را؟ آواره‌گی مردم را؟ زمینه‌سازی برای مداخلات کشورهای همسایه و منطقه را؟ فروپاشی نظام را؟ آیا به غیر از پیام باز گشت به گذشته، کدام پیام برای زندگی و آینده دارید؟».

از سوی دیگر، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا دوشنبه ۲۳ مارس به هدف پیشبرد توافقنامه صلح و حل اختلافات سیاسی وارد کابل شد با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله در مورد حل اختلافات سیاسی گفتگو کرد، اما این گفتگوها بی نتیجه پایان یافت.

قابل ذکر است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی غنی این نتایج انتخابات را نپذیرفت و مدعی شد که براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می دهد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله اخیراً مراسم های تحلیف شان را جداگانه در کابل برگزار کردند.

از جانب دیگر، وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای از ادامه اختلافات سیاسی میان غنی و عبدالله انتقاد شدید کرده و نوشت، واشنگتن تصمیم گرفته که یک میلیارد دالر کمک های خود را به کابل قطع کند.

در اعلامیه آمده: «از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی امریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دلار می‌کاهیم و آماده‌ایم که که برای سال ۲۰۲۱ هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها که در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.