ادامه درگیری‌های خونبار قره‌باغ: توپ صلح در زمین دیگری

به اشتراک گذاشتن


Share

طرف‌های درگیر در قره‌باغ روز یکشنبه نیز به تبادل آتش ادامه دادند و یکدیگر را مسئول کوتاهی در حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ دانستند. آذربایجان خواستار خروج نیروهای ارمنستان از منطقه شد و ارمنستان از قدرتهای بین‌المللی، به‌ویژه روسیه خواست برای مذاکرات صلح مداخله کنند.

ارمنستان یکشنبه ۲۵ اکتبر/چهار آبان نیروهای آذربایجان را به حمله به شهرک‌های غیرنظامی متهم کرد. مقامات دولت خودخوانده قره‌باغ نیز اعلام کردند نیروهای آذربایجانی شبانه شهرک‌ آسکران ( در ۱۷ کیلومتری شمال شرق استپاناکرت یا خان‌کندی) و شهرک مارتونی در ارمنستان را هدف آتش توپخانه خود قرار داده‌اند.

ادعایی که باکو آن را رد و در مقابل ادعا کرد مواضعش با اسلحه سبک، خمپار‌ه‌انداز، تانک و توپ‌های هویترز مورد حمله قرار گرفته است.

آذربایجان همچنین اعلام کرد آماده است آتش بس را اجرا کند اما آن‌را منوط به خروج نیروهای ارمنستان از قره‌باغ دانست.

باکو و ایروان تاکنون دوبار با ابتکار روسیه بر سر آتش‌بس توافق کردند. توافق آتش‌بس که با اهداف بشردوستانه و برای تبادل زندانی و اجساد کشته‌شدگان انجام شد، هربار در عرض چند ساعت شکسته شد و دو طرف یکدیگر را به نقض آن متهم کردند.

الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان یکشنبه درباره توقف درگیری‌ها در قره‌باغ گفت: «من کاملاً به کارآمدی مذاکرات صلح اطمینان دارم اما آن هم به اراده طرف ارمنی برای شرکت در آن بستگی دارد.»

از سوی مقابل آرمن سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان باکو را به «لجبازی و سرسختی خشن و مخرب» متهم کرد. سرکیسیان از «بازیگران جهانی» و به‌ویژه روسیه خواست تا فوراً برای کمک به مذاکره در مورد آتش بس اقدام کنند. او روسیه را «یک واسطه مورد اعتماد» خواند که در مذاکرات صلح نقش اساسی دارد.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه پیشتر اظهار امیدواری کرده بود که ایالات متحده آمریکا در حل منازعه قره‌باغ به مسکو کمک کند. طرفین درگیر در مناقشه قره‌باغ نیز سه‌شنبه گذشته از سفر وزیران امور خارجه خود به واشنگتن خبر دادند و قراربود جیحون بایراموف، وزیر خارجه آذربایجان و زهراب مناتساکانیان، وزیر خارجه ارمنستان جمعه گذشته با مایک‌ پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ملاقات کنند. اما از این ملاقات‌ها خبری منتشر نشد.

ادامه درگیری‌ها در قره‌باغ هر روز جان نظامیان و غیرنظامیان را می‌گیرد. رئیس سازمان صلیب سرخ، ناظر بر درگیری‌های قره‌باغ یکشنبه از طرفین خواست غیرنظامیان را هدف قرار ندهند و درگیری‌ها را که تاکنون جان بالغ بر ۱۰۰۰ نفر را گرفته، متوقف کنند.

وزارت دفاع قره باغ یکشنبه از کشته‌شدن ۱۱ نیروی خود خبر داد و اعلام کرد شمار کشته شدگان نظامی قره‌باغ به ۹۷۴ نفر رسیده است.

از سوی مقابل آذربایجان می گوید ۶۵ غیرنظامی آذربایجانی کشته شده و ۲۹۸ تن زخمی شده‌اند. این کشور اما تلفات نظامی خود را اعلام نکرده است.

در همین زمینه:

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *