رسانه خبری پیامِ ایرانی

بحران سیاسی افغانستان؛ غنی: کاهش کمک مالی آمریکا تاثیری بر زندگی مردم نخواهد گذاشت


عبدالله و غنیحق نشر عکس
Reuters

Image caption

عبدالله عبدالله و محمداشرف غنی

در پی اعلام تصمیم دولت آمریکا مبنی بر قطع یک میلیارد دلار کمک مالی به افغانستان به خاطر حل نشدن اختلافات سیاسی میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین، آقای غنی در یک پیام ویدیویی گفت این کاهش بر بخش‌های کلیدی دولت تاثیر مستقیم نخواهد گذاشت.

آقای غنی گفت دولت او تلاش خواهد کرد با “روش ریاضیتی” و با جستجوی منابع بدیل این خلا را پر کند.

او گفت: برای ما حفظ جان ملت، حفظ قیمتها ارایه و عرضه خدمات و فعال نگهداشتن دستگاه دولت و جمهوریت مهم و حیاتی است. در این بخشها تاثیری در زندگی مردم رونما نخواهد شد.

آقای غنی گفت برای سهم دادن به آقای عبدالله در کابینه دولت با او مذاکره کرده است و به همین دلیل تشکیل کابینه دولت جدید را به تاخیر انداخته است اما آقای عبدالله خواهان تغییر قانون اساسی بوده است. او افزود که این کار در صلاحیت او نیست.

رئیس جمهوری گفت: ‌او (عبدالله) خواهان تشکیلاتی است که در مغایرت با قانون اساسی افغانستان قرار دارد. من برای خواست هیچ کسی صلاحیت تعدیل در قانون اساسی افغانستان را ندارم.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که آمریکا این کمک مالی را قطع نکرده بلکه مشروط ساخته است و او تلاش خواهد کرد از طریق گفتگو و مذاکره آمریکا را قانع کند که این کمک مالی قطع نشود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین افغانستان نیز در اعلامیه‌ای از سفر وزیر خارجه آمریکا به کابل برای حل اختلافات سیاسی در این کشور استقبال و تاکید کرده که از این فرصت استقاده خوب صورت نگرفته است.

آقای عبدالله در این اعلامیه نوشته است از همکاری‌های آمریکا با افغانستان و تلاش‌های این کشور برای فراهم ساختن زمینه گفتگوهای صلح بین‌الافغانی قدردانی می‌کند.

آقای عبدالله تاکید کرده است که ادامه این همکاری برای تامین صلح در این کشور مهم است.

روز گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با این دو رهبر در کابل دیدار کرد اما گفتگوها برای میانجیگری در بحران سیاسی افغانستان و حل آن بی‌نتیجه پایان یافت.

ساعاتی بعد از آن وزیرخارجه آمریکا در یک اعلامیه تند گفت ادامه اختلافات میان آقایان غنی و عبدالله “متاسفانه بی‌احترامی به أفغان‌ها، آمریکایی‌ها و تمامی شرکای ائتلاف” جنگ افغانستان است که طی سالهای گذشته برای برقراری صلح در این کشور در کنار یکدیگر همکاری کرده‌اند.

در اعلامیه وزارت خارجه آمریکا همچنین آمده است: “از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی آمریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دلار می‌کاهیم و آماده‌ایم که که برای سال ۲۰۲۱ هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد”.

حق نشر عکس
Arg

Image caption

غنی و عبدالله

اختلافات سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور آغاز شد.

حدود یک ماه قبل کمیسیون انتخابات أفغانستان، محمد اشرف غنی را برنده انتخابات این کشور اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله رقیب آقای غنی آن را “نتیجه تقلبی” خواند و خودش اعلام پیروزی کرد و گفت “حکومت همه‌شمول” تشکیل می‌دهد.

این دو، سه هفته پس از اعلام نتیجه انتخابات جنجالی، در مراسم‌هایی جداگانه در ارگ و سپیدار (محل کار آقای عبدالله) مراسم تحلیف برگزار کردند.

اختلافات میان این دو رهبر سیاسی افغانستان و احتمال تشکیل دولت‌های موازی در این کشور مخالفت آمریکا و جامعه جهانی را نیز به همراه داشت.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.