رسانه خبری پیامِ ایرانی

فعالیت پزشکان بدون مرز در ایران ‘متوقف’ شده است


پزشکان بدون مرزحق نشر عکس
Irna

Image caption

سازمان پزشکان بدون مرز یک تیم پزشکی ۹ نفره همراه با تجهیزات پزشکی برای برپایی یک بیمارستان صحرایی را به اصفهان اعزام کرده است

پزشکان بدون مرز می‌گویند عملیات کمک به مقابله با کرونای ٢٠١٩ در شهر اصفهان فعلا متوقف شده است. این نهاد به بی‌بی‌سی گفت آنها منتظر تایید رسمی هستند که بعد از این چه باید بکنند.

اخیرا سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد در حال راه‌اندازی یک مرکز فوریت‌های پزشکی در ایران با ظرفیت ۵۰ تخت است. این مرکز ویژه درمان مبتلایان به ویروس کرونا قرار بود در محوطه بیمارستان دولتی امین در استان اصفهان دائر شود.

این در حالی است که مقام‌ها و نهادهای ایران اظهارنظرهای ضد و نقیضی درباره فعالیت یا عدم فعالیت این گروه پزشکی می‌کنند.

بنا به گزارش‌ها، جلوی فعالیت این گروه پزشکی به دلیل اینکه “کشور نیازی به کمک خارجی ندارد”، گرفته شده است.

ایران تا کنون از اتحادیه اروپا و کشورهایی مانند چین، ترکیه، امارات عربی متحده، ژاپن، قطر، آذربایجان و روسیه و همچنین از سازمان بهداشت جهانی و یونیسف کمک گرفته است، هرچند که پیشنهاد کمک آمریکا را رد کرد.

وزارت بهداشت ایران که می‌گوید کمک هر کشوری را به غیر از آمریکا و اسرائیل قبول می‌کند، دلیل عدم قبول کمک پزشکان بدون مرز را “ناهماهنگی” اعلام کرد: “در مورد کمک پزشکان بدون مرز فرانسه ضمن قدردانی از آنها باید گفت که کمک این گروه احداث یک بیمارستان ۴۸ تخته در اصفهان بود اما در شرایطی که در سراسر کشور با تخت خالی در بیمارستان‌ها مواجه هستیم فعلا به چنین کمکی نیازی نداریم ضمن اینکه از قبل نیز برای ورود این افراد و احداث این بیمارستان با وزارت بهداشت هماهنگی نشده بود.”

سازمان پزشکان بدون مرز “با هماهنگی‌های لازم با سفارت ایران در فرانسه و وزارت خارجه ایران”، یک تیم ۹ نفره و امکانات احداث یک بیمارستان صحرایی را به شهر اصفهان فرستاده بود.

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حضور و شروع به کار آنان را تایید کرده است اما مشاور وزیر بهداشت و برخی نهادهای حکومتی خواستار عدم فعالیت یا خروج این نهاد خیریه غیردولتی شدند.

این دومین محموله کمک سازمان پزشکان بدون به ایران بوده است. بهرام قاسمی، سفیر ایران در فرانسه دیروز (دوشنبه ۲۳ مارس) در توییتر نوشت: “این محموله علاوه بر دارو و اقلام مورد نیاز پزشکان و پرستاران، تجهیزات یک بیمارستان صحرایی که با هماهنگی وزارت بهداشت نصب و آماده کمک‌رسانی به بیماران خواهد شد، بخش مهمی از محموله این دو هواپیماست. اولین محموله یکشنبه به تهران رسید”.

با اینکه گفته شده ورود کمک‌های پزشکان بدون مرز “با هماهنگی وزارت بهداشت” بوده اما دیروز علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت ایران آنان را “نیروهای خارجی” خواند و در توییتر نوشت: “ضمن تشکر از پزشکان بدون مرز، با اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا و نیز استفاده از تمام ظرفیت درمانی نیروهای مسلح، فعلا نیازی به برپایی تخت بیمارستانی توسط نیروهای خارجی نیست و این حضور منتفی است”.

این در حالیست که آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دیروز گفته بود: “پزشکان بدون مرز در حال احداث و راه‌اندازی بیمارستان صحرایی مقابله با کرونا با ظرفیت ۴۸ تخت در بیمارستان امین در کلانشهر اصفهان است”.

زهرا شیخی، نماینده تازه اصفهان در مجلس در توییتی کل ماجرا را رد کرد: “با پیگیری‌های انجام شده از مراجع مربوطه به ویژه وزارت بهداشت، مسئولین ذیربط اطمینان کامل دادند که تا این لحظه هیچ تیم پزشکی و هیچگونه تجهیزاتی از فرانسه وارد کشور نشده است”.

او در توییتی دیگر نوشت: “طبق اعلام، وزارت بهداشت هم اطلاعی از این ماجرا نداشته و هماهنگی‌های این موضوع از طریق وزارت امور خارجه انجام شده است!”

حسین شریعتمداری، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در روزنامه کیهان امروز در مصاحبه با خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران هدف پزشکان بدون مرز را “پوششی برای اهداف غیرانسانی” دانست:

“سوال این است که این خطا و یا دست‌کم، این بی‌احتیاطی خطرناک نسبت به جان و سلامت مردم را چه کسانی مرتکب شده‌اند و این پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند و آیا با غرض همراه نیستند؟”

مدیر مسئول کیهان “بدبینی برخاسته از احتیاط” را شرط عقل دانست و گفت: “اگر نشانه‌های قابل توجهی به این احتمال دامن بزند که نوع‌دوستی و همدردی یاد شده پوششی برای اهداف غیر انسانی است، نباید جانب احتیاط را از دست داد.”

فرید موسوی، نماینده مجلس نیز امروز در توییتر به حضور پزشکان بدون مرز انتقاد کرد و نوشت: “ایران، استودیوی ضبط شوهای تبلیغاتی نیست”.

محمود صادقی دیگر نماینده تهران معتقد است برخورد با پزشکان بدون مرز برای این است که “ترکی در دیوار تحریم ها” ایجاد نشود:

“حساسیت تندروها نسبت به حضور پزشکان بدون مرز، برخلاف ادعایشان، به خاطر نگرانی از توطئه‌ جنگ بیولوژیکی نیست؛ دغدغه‌ آنها این است که همکاری‌های بین‌المللی تَرَکی در دیوار تحریم‌ها ایجاد نکند”.

صادق زیبا کلام، فعال سیاسی و استاد دانشگاه نیز نوع برخورد با پزشکان بدون مرز را از سر “ایدئولوژی” خواند و نوشت: “اول ایدئولوژی بعد سلامت مردم. سیاست‌زدگی و اینکه هر چیز و همه چیز از جمله جان و سلامت مردم، فرع بر ملاحظات ایدئولوژیک نظام‌ در ایران است.”

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.