رسانه خبری پیامِ ایرانی

آیا آمار دولتی روسیه و ترکیه درباره کرونا قابل اعتماد است؟ | جهان | DW


مرز مشترک روسیه و چین حدود ۴۲۰۰ کیلومتر است. همه ساله دو میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند چینی به روسیه سفر می‌کنند. دو کشور مناسبات بازرگانی بسیار گسترده‌ای دارند. بسیاری از کارگران مهاجر چینی در ماه ژانویه سال جاری به روسیه سفر کرده‌اند. به رغم همه این مسائل، بحران کرونا به روسیه نرسیده است.

بر اساس آمار رسمی دولت روسیه، در این کشور ۴۳۸ مورد تایید شده ابتلا ثبت شده است. همین آمار از آن حکایت دارد که تا کنون هیچ کس در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست نداده است.

سایت “تاگس‌شاو” وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان با انتشار دو گزارش جداگانه درباره آمار اعلام شده مربوط به میزان ابتلا و قربانیان کرونا در دو کشور روسیه و ترکیه ابراز تردید کرده است.

در روسیه چه می‌گذرد؟

مرزهای زمینی روسیه و چین تا روز ۳۰ ژانویه باز بوده است. ورود شهروندان چینی به روسیه از روز ۲۰ فوریه ممنوع شده است. 

کارشناسان بر این باورند که در روسیه باید شمار آزمایش‌های ابتلا به کرونا بیشتر شود. بر اساس اطلاعات رسمی، تا روز ۲۱ مارس در این کشور ۱۶۳ هزار تست کرونا صورت گرفته است. 

حتی از بیمارانی که به علت عفونت ریه به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، تست ابتلا به کرونا گرفته نمی‌شود. از سوی دیگر، بین اظهارات مقامات مختلف روسیه نیز تناقض وجود دارد. 

اداره آمار روسیه از افزایش موارد عفونت ریه در ماه ژانویه خبر داده است. حال آنکه وزارت بهداشت پس از آن اعلام کرده است که آمار ناظر بر عفونت ریه در ماه ژانویه کاهش یافته است.

روز ۱۹ مارس، شهردار مسکو از مرگ یک زن ۷۹ ساله در اثر ابتلا به کرونا خبر داد. خبری که پس از آن توسط پزشکی قانونی مسکو تصحیح شد. در گزارش پزشکی قانونی علت مرگ این زن ترومبوزیس اعلام شد و تاکید شد که علت مرگ کرونا نبوده است.

Türkei Ankara Zekai Tahir Burak Krankenhaus | Coronavirus (picture-alliance/AP Photo/B. Ozbilici)

 ترکیه حتی اعلام نکرده است که مبتلایان به کرونا در کدام نقاط از کشور زندگی می‌کنند

آمار دولتی کرونا در ترکیه

بر اساس آمار دولتی ترکیه شمار مبتلایان به بیماری کرونا در این کشور ۱۲۳۶ نفر است. ترکیه اعلام کرده است که تا کنون ۳۰ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. 

این در حالی است که انجمن پزشکان ترکیه خواستار شفافیت بیشتر دولت در ارتباط با بیماری کرونا شده است. در ترکیه تا کنون کمی بیش از ۲۰ هزار تست کرونا صورت گرفته است. از این رو، می‌توان مطمئن بود که شمار مبتلایان به این بیماری بیش از آمار رسمی است.

 ترکیه حتی اعلام نکرده است که مبتلایان به کرونا در کدام نقاط از کشور زندگی می‌کنند. ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که متعلق به روز ۱۸ مارس است. در این ویدیو یکی از پزشکان به شاغلان یک بیمارستان هشدار می‌دهد که تعداد مبتلایان به کرونا نه صدها نفر، بلکه هزاران نفر است. در آن هنگام دولت ترکیه شمار مبتلایان به کرونا را ۱۹۱ نفر اعلام کرده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.