رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در جهان؛ هشدار درباره وضعیت آمریکا و دستور قرنطینه سراسری در هند


هندحق نشر عکس
EPA

Image caption

قرنطینه سراسری هند تا سه هفته دیگر ادامه خواهد داشت

سازمان بهداشت جهانی میگوید آمریکا ممکن است به کانون شیوع ویروس کرونا در جهان تبدیل شود. هم‌زمان نخست وزیر هند دستور قرنطینه سراسری در این کشور یک میلیارد و سیصد میلیون نفری را صادر کرده و اسپانیا بیشترین تعداد مرگ در اثر ابتلا به کرونا در یک روز را ثبت کرده است.

مارگارت هریس، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با اشاره به رشد بسیار سریع تعداد افراد مبتلا به کرونا در آمریکا گفت این کشور “پتانسیل تبدیل شدن به کانون جدید شیوع این ویروس در جهان را دارد.”

به گفته او در ۲۴ ساعت گذشته، اروپا و آمریکا ۸۵ درصد موارد جدید ابتلا در جهان را شامل شده اند که “چهل درصد” آن مربوط به آمریکا بوده است.

در آمریکا بیش از ۴۶ هزار مبتلا شناسایی شده و نزدیک به ۶۰۰ نفر هم جان باختهاند.

با وجود این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته که انتظار دارد محدودیت‌ها برای مقابله با کرونا هفته‌ها و نه ماهها ادامه یابد.

او گفته با ادامه این وضعیت، افراد بیشتر به دلیل ادامه تعطیلیها خواهند مرد تا خود کرونا. آقای ترامپ وعده داد به زودی وضعیت کسب و کار به حالت عادی برگردد.

حدود هشتاد میلیون آمریکایی در ایالتهایی نظیر کالیفرنیا، نیویورک و واشنگتن خانهنشین شدهاند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

نیویورک به مرکز شیوع کرونا در آمریکا تبدیل شده

قرنطینه ۱/۳ میلیارد نفری

در هند، نارندرا مودی، نخست وزیر، دستور قرنطینه سراسری در این کشور را با جمعیت یک میلیارد و سیصد میلیون نفر برای جلوگیری از شیوع کرونا اعلام کرد.

این دستور از نیمه‌شب امشب به وقت محلی اجرا می‌شود و سه هفته ادامه خواهد داشت.

پیش از این هم قوانین سختگیرانه‌ای برای جلوگیری از شیوع کرونا در ایالت‌های مختلف هند وضع شده بود و وسائط نقلیه عمومی شامل اتوبوس و قطار هم فعالیت خود را متوقف کرده بودند.

دیروز سازمان هواپیمایی کشوری هند اعلام کرد به زودی پروازهای داخلی هم به حال تعلیق درخواهد آمد.

بیشترین آمار مرگ روزانه در اسپانیا

در حالی که تعداد مبتلایان به کرونای ٢٠١٩ در سراسر جهان به چهارصد هزار نفر نزدیک میشود، اسپانیا از مرگ ۵۴۰ نفر در یک روز خبر داده و آلمان هم بیشترین تعداد مبتلایان طی یک روز را ثبت کرده است.

تاکنون بیش از شش هزار نفر در ایتالیا و حدود ۲۷۰۰ نفر در اسپانیا به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادهاند اما تعداد جانباختگان در آلمان ۱۳۰ نفر گزارش شده است.

تعداد مبتلایان در آلمان طی یک روز بیش از ۴۷۰۰ نفر افزایش یافت و در مجموع به حدود ۲۷۵۰۰ نفر رسیده است.

در بریتانیا هم شهروندان این کشور اولین روز محدودیت‌ها را آغاز کردند و پلیس هم برای اجرای این مقررات به کمک آمده است.

از جمله این محدودیت‌ها که دیروز بوریس جانسون، نخست وزیر، اعلام کرد ممنوعیت تجمع بیش از دو نفر در اماکن عمومی بود. افراد فقط برای کارهای ضروری مثل خرید مواد غذایی یا ورزش آن هم یک بار در روز میتوانند از خانه خارج شوند. از شهروندان بریتانیا همچنین خواسته شد فقط در صورت ضرورت به سر کار بروند.

از دیروز بسیاری ازاصناف و مغازهها به غیر از سوپرمارکتها و داروخانهها به دستور دولت بسته شد.

ووهان از قرنطینه کامل خارج می‌شود

همزمان رسانههای دولتی چین از خارج شدن تدریجی شهر ووهان، مرکز اصلی شیوع ویروس در چین و جهان، از قرنطینه از حدود دو هفته دیگر (هشتم آوریل) خبر دادند.

به گفته مقام‌های محلی، افرادی که دارای “کد سبز” در اپلیکیشن سلامت هستند، میتوانند در این تاریخ از شهر خارج شوند.

گفته شده در سایر مناطق استان هوبی، که مرکز آن ووهان است، روز پنجشنبه (۲۵ مارس) محدودیت مسافرتی برای افراد سالم برداشته خواهد شد.

در حالی که در استان هوبی موارد ابتلا کاهش یافته، در بعضی دیگر از استان‌های چین محدودیت تشدید شده که علت آن افزایش موارد ابتلا در افراد غیربومی بوده است.

چین گفته است طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۸ مورد جدید یافت شده که ۷۴ مورد آن کسانی بودند که از کشورهای دیگر به این کشور آمده بودند.

در تایلند همزمان با ابتلای صدها نفر، دولت این کشور گفته قرار است وضعیت اضطراری برقرار شود. نخست وزیر این کشور گفته از روز پنجشنبه این وضعیت اضطراری به مدت یک ماه اجرا می‌شود و ایستگاه‌های بازرسی برای کاهش ترددهای غیرضروری در خیابان مستقر خواهد شد.

در این کشور تعداد کل مبتلایان به ۸۲۷ نفر رسیده و چهار نفر هم جان خود را از دست داده اند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

فرودگاه بانکوک

در کشورهای جنوب آسیا هم بعضی کشورها مقرراتی را برای کاهش تماس افراد به اجرا گذاشتهاند.

در پاکستان که ۸۷۸ مورد ابتلا تا دیروز بعدازظهر در این کشور ثبت شده بود، محدودیت‌های سختی به اجرا درآمده و ارتش هم به کمک آمده است.

بنگلادش تا کنون ۳۳ مورد ابتلا و سه مرگ را گزارش کرده است هر چند نگرانی‌هایی درباره صحت این آمار وجود دارد.

دولت این کشور اعلام کرده تمامی شرکتهای دولتی و خصوصی از دو روز دیگر (۲۶ مارس) بسته خواهند شد.

نپال تمامی مرزهای خود را تا نیمه آوریل بسته است و حتی شهروندان خود را هم به این کشور راه نمی‌دهد.

در میانمار اولین موارد ابتلا به کرونا ثبت شد. دو مرد مبتلا شهروند این کشور هستند که بتازگی از کشوری دیگر به میانمار برگشته بودند. میانمار مرزی طولانی با چین دارد. بعضی کارشناسان بهداشتی البته به این آمار با تردید نگاه میکنند. به گفته آنها ممکن است به دلیل نبود کیتهای آزمایش آمارهای واقعی مشخص نشده باشد.

در یمن سازمانهای امدادی درباره تبعات شیوع ویروس در این کشور جنگزده هشدار دادهاند. یمن هم اکنون وارد ششمین سال جنگ شده و با قحطی روبروست. این کشور فقط یک مورد ابتلا را رسمی تایید کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.