رسانه خبری پیامِ ایرانی

مهدی بحری فعال فرهنگی عرب در زندان اهواز به کرونا مبتلا شدمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سازمان حقوق بشر اهواز خبر داد مهدی بحری، عکاس و خبرنگار آزاد و فعال فرهنگی عرب که از اعتراضات آبان ماه تا کنون در «زندان شیبان اهواز» به سر می‌برد، به ویروس کرونا مبتلا شد.

در بیانیه «اهرو»، سازمان حقوق بشر اهواز که روز سه‌شنبه ۲۴ مارس ۲۰۲۰ منتشر شد، آمده: « منابع محلی سازمان حقوق بشر اهواز گزارش دادند که مهدی بحری، ۲۹ ساله، عکاس و خبرنگار آزاد و فعال فرهنگی عرب، که در زندان مرکزی اهواز واقع در منطقه شیبان از زمان اعتراضات آبان ماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد به کرونا مبتلا شده است.»

مهدی (میلاد) بحری سومین زندانی است که تا کنون ابتلای او به کرونا تایید شده و هفته گذشته نیز دو زندانی سیاسی به نامهای میلاد بغلانی و حمید رضا مکی و ۳ تن از سربازان زندان نیز به کرونا مبتلا شده بودند که در بهداری زندان قرنطینه شده‌اند.

به گزارش اهرو مهدی بحری ابتدا در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ( ۱۵ می ۲۰۱۹ ) در منزل خانوده‌اش در فلاحیه (شادگان)، به دلیل شرکت در کمیته‌های مردمی کمک به سیل‌زدگان و ثبت عکس و ویدیو از سیل‌زدگان، در جمع آوری کمکها برای آنها، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و بعد از چند ماه با قید وثیقه آزاد شد، سپس در چهارمین روز اعتراضات آبان ماه یعنی در ۲۷ آبان ۱۳۹۸ مجددا بازداشت شد و به دلیل عدم توانایی خانواده اش برای تهیه وثیقه ضمانت ۶۰۰ میلیون تومانی، از آن بی‌دلیل و بلاتکلیف در بازداشت به سر می‌برد.

براساس همین گزارش «مسئولان زندان اهواز کلیه بیماران زندانی بستری در بهداری زندان را به بندهای عمومی بازگردانده‌اند، و فقط سربازان مبتلا به ویروس کرونا آنجا تحت مراقبت و درمان هستند. این امر باعث افزایش نگرانی از گسترش سرایت این بیماری بین زندانیان شده، خصوصا با وجود دو زندانی سیاسی که از چند روز قبل به این بیماری مبتلا شده‌اند.»

‏سازمان حقوق بشر اهواز در بیانیه خود هشدار داد که «این بی‌تفاوتی در رعایت اصول پیشگیری از سرایت وبای کرونا بین زندانیان از طرف مسئولین زندان باعث به خطر افتادن جان تمام زندانیان سیاسی و دیگر زندانیان می‌باشد و لذا جهت حفظ جان زندانیان باید کلیه زندانیان سیاسی و تمام زندانیانی غیر خطرناک فورا آزاد شوند.»

‏مقامات قضائی ایران در روزهای گذشته برای مقابله با بیماری کرونا اقدام به آزادی موقت ۸۳ هزار زندانی از مجموع ۲۸۰ هزار زندانی در سراسر ایران کردند، اما به گزارش اهرو «هزاران بازداشتی و زندانی سیاسی و به طور خاص زندانیان زندان اهواز را از این آزادی مشروط مستثنی کردند، که این امر بر خلاف تقاضاهای سازمان ملل و سازمانهای بین المللی برای ضرورت اولویت آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی است.»

مهدی بحری پیش از این ۱۵ می ۲۰۱۹ و در منزل مسکونی‌اش در فلاحیه بازداشت شده بود. اگرچه در آن زمان نیز دلیلی برای بازداشت او مطرح نشد ولی فعالان عرب اهوازی بازداشت او را با گزارش‌های خبری و عکاسی‌اش از مناطق سیل‌زده و توجه ویژه او به موضوع کودکان سیل‌زده و تاثیر سیل بر روند زندگی آنها مرتبط دانستند.

پیش از بازداشت گزارش‌های تصویری متعددی از این عکاس عرب در رسانه‌های مختلف منتشر شده بود. تعدادی از آثار عکاسی مردم‌نگارانه او نیز در نمایشگاهی تحت عنوان «نگاه» منتشر شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.