رسانه خبری پیامِ ایرانی

آلمان یک جاسوس ایران را به جرم خیانت به شش سال و ۱۰ ماه زندان محکوم کردمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

برخی رسانه‌های آلمانی گزارش دادند، دادگاه آلمان سه‌شنبه ۲۴ مارس ۲۰۲۰ یک جاسوس ایران را به جرم خیانت به شش سال و ۱۰ ماه زندان محکوم کرد.

دادگاه شهر «کوبلنس» آلمان اعلام کرد، عبدال . اس شهروند آلمانی افغان تبار به جرم خیانت به دلیل فروش اسرار دولتی به سازمان استخبارات ایران به شش سال و ۱۰ ماه زندان و آسیه همسرش به جرم کمک و همدستی با وی به ۱۰ ماه زندان تعلیقی محکوم شده‌اند.

دادگاه گفته این حکم قطعی نیست، اگر مجرمین اعتراض داشته باشند، می‌توانند درخواست تجدید نظر کنند.

براساس گزارش رسانه‌های آلمانی، عبدال . اس ۵۱ سال سن دارد به عنوان مترجم و مشاور فرهنگی در ارتش آلمان کار کرده است و وی در ماه ژانویه ۲۰۱۹ دستگیر شد.

عبدال . اس در ازای دریافت ۳۴ هزار و ۵۰۰ یورو اسرار نظامی از جمله نقشه موقعیت مکانی استقرار نیروهای‌های ارتش آلمان را در اختیار استخبارات ایران قرار داده است.

هرچند ارتکاب جرم خیانت در آلمان به صورت معمول با دست کم ۱۵ سال حبس مجازات می‌شود اما قضات مسئول رسیدگی به این پرونده به توجه به اینکه متهمان به جرم خود اعتراف کرده و سابقه محکومیت پیشین نیز نداشته‌اند در مجازات آنها تخفیف قائل شده‌اند.

از سوی دیگر، روزنامه «سود دویچه» قبل از این اسم این شخص را «عبدالحمید» گزارش داده بود، گفته بود، اولین نشانه‌ها درباره رد و بدل شدن اطلاعات میان او و نهادهای اطلاعاتی ایران در سال ۲۰۱۷ بروز کرد. پس از آن نهادهای اطلاعاتی آلمان او را زیر نظر گرفتند. او پیش از دستگیری به دستور دادستانی در ۶ دسامبر ۲۰۱۸، برای مدت زمان زیادی زیر نظر و تحت مراقبت سازمان اطلاعات آلمان قرار داشت. او ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ در دادگاه فدرال آلمان دفاعیات خود را مطرح کرد.

براساس گزارش سالیانه حمایت از قانون اساسی آلمان، نهادهای اطلاعاتی ایران تمرکز خود را روی جاسوسی و مبارزه با گروه‌های مخالف در داخل و خارج از این کشور قرار داده‌اند. در این گزارش آمده که «وزارت اطلاعات» ایران بازیگر اصلی این اقدامات است و به سیاست‌های امنیتی داخل و خارج ایران توجه ویژه‌ای دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.