انتقام از دانشگاه در بحبوحه افزایش مبتلایان و قربانیان کرونا

به اشتراک گذاشتن۳ ساعت،۳۳ دقیقه

تقریبا یک هفته از بازداشت چهار عضو فعال دانشجویی گذشت و هنوز خبری از وضعیت و مکان نگهداری آن‌ها منتشر نشده است. «امیرحسین علی بخشی»، «علی حقیقت جوان»، «ضیا نبوی» به همراه «فروزان یزدانی‌پور»، چهار دانشجوی دانشگاه‌های علم و صنعت، امیرکبیر، دانشگاه تهران و علامه طباطبائی از اوایل هفته گذشته و با هجوم نیروهای امنیتی به منازلشان دستگیر شدند.

از میان آن‌ها حال دستکم یک نفر یعنی «ضیا نبوی»، دانشجوی پیشین «دانشگاه نوشیروانی بابل» و فعلی دانشگاه علامه طباطبائی بسیار وخیم گزارش شده است. ابتلا به تب شدید در زندان درست هم‌زمان با شیوع گسترده ویروس «کرونا» در کشور نگرانی نزدیکان این فعال دانشجویی را از وضعیت جسمی او تقویت کرده است.

«حنانه نبوی»، خواهر ضیا نبوی، دیروز در توییتر نوشت که علیرغم اعلام مسئولان زندان مبنی بر منفی بودن تست کرونای این فعال مدنی، نگرانی خانواده از حال او همچنان ادامه دارد. حنانه نبوی البته اعلام نکرده آیا بالاخره محل نگهداری ضیا نبوی مشخص‌شده یا نه. پیش از آن خانواده او اعلام کرده بودند که از محل نگهداری ضیا بی‌خبر هستند.

کاربران توییتر در طوفان توییتری چهارشنبه‌شب هفتم اسفندماه با هشتگ انتقام از دانشگاه، خواستار آزادی این دانشجویان فعال در اتحادیه سراسری «دانشجویان متحد» شدند.

نام اتحادیه دانشجویان متحد در ماه‌های اخیر با تجمع بزرگ اعتراض به سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی در دانشگاه امیرکبیر و اعتراضات آبان‌ماه مطرح شد.

یک فعال دانشجویی که با «ایران‌وایر» گفتگو کرد و به دلایل امنیتی نخواست نامش منتشر شود، می‌گوید سرکوب گسترده شوراهای صنفی دانشگاه‌ها در سراسر کشور باعث شنیده شدن صدای این تشکل دانشجویان متحد شد: «شوراهای صنفی سراسر کشور، دی‌ماه ۱۳۹۶ به حمایت از اعتراضات معیشتی مردم روی آوردند و هزینه زیادی هم بابت اعتراضات خود دادند. بازداشت و صدور احکام سنگین برای «لیلا حسین‌زاده» و ده‌ها فعال دیگر ازجمله این هزینه‌ها است. به‌واسطه این هزینه‌ها فعالیت علنی آن‌ها تا امروز به محاق رفته است.»

سرکوب گسترده فعالان شوراهای صنفی دانشگاه‌ها از دی‌ماه سال ۱۳۹۶، باعث شد، تشکیلات دانشجویان متحد که تا آن روز صدای کنشگری‌اش بازتاب چندانی در میان رسانه‌ها و مردم نداشت، به اعتراض میدانی قدم بگذارد: «تشکیلات دانشجویان متحد بعد از دی‌ماه ۱۳۹۶، تنها تشکیلات دانشجویی بود که در غیاب شوراهای صنفی به فعالیت میدانی روی آورد.»

حمایت از کارگران سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، همراهی با اعتراضات آبان امسال، در کنار اعتراض به شلیک موشک‌های سپاه به هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه، به زبانه کشیدن آتش خشم دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی علیه دانشجویان متحد منجر شد «۱۶آذر۱۳۹۷، به دنبال دستگیری و شکنجه اسماعیل بخشی و برخی دیگر از فعالان کارگری ما تجمع گسترده اعتراضی در دانشگاه امیرکبیر برگزار کردیم و به برخورد خشن با آقای بخشی اعتراض کردیم. تجمع از سوی نیروهای حکومتی به خشونت کشیده شد و از آن روز پرونده‌سازی‌های زیادی علیه دوستان ما انجام شد.»

پس از این تجمع مستندی با عنوان «اسب شکست خورده» از صداوسیما پخش شد و این اعتراضات را به فریب خوردن دانشجویان از سوی سرویس‌های بیگانه ارتباط داد: «در آن تجمع یک فعال کارگری شاخه گلی به دوستان ما هدیه کرد و گفت خار این گل در چشمان دشمنان شما … مستندی در صداوسیما با عنوان اسب شکست خورده پخش شد. این صحنه را هم در مستند می‌بینید. این تجمع نشانه حلقه پیوند محکم بین جنبش دانشجویی و جنبش‌های خارج از دانشگاه ازجمله جنبش کارگری بود.»

ادامه همراهی با اعتراضات مردمی به گفته این فعال به‌جایی رسیده که با استفاده از تسلط اخبار کرونا بر رسانه‌ها، فعالان عضو دانشجویان متحد را به حبس می‌فرستند: «تجمع ۲۸ دی‌ماه امسال که به دنبال شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی بود، آغاز موج اعتراضات دانشجویی در بسیاری از شهرهای کشور بود. تجمع گسترده‌ای در دانشگاه پلی‌تکنیک شکل گرفت که نیروهای سرکوب مجبور شدند برای متفرق کردن مردم که برای همراهی با ما آمده بودند، به ماشین آب‌پاش متوسل شوند. شعارهای رادیکالی هم علیه رهبر جمهوری اسلامی در میان مردم و دانشجویان سر داده شد.»

بازداشت «بهاره هدایت»، فعال سابق دانشجویی و «مهدی محمودیان»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به دنبال این موج تجمعات اعتراضی به انفجار هواپیمای اوکراینی صورت گرفت.

یک ماه پس از اعتراضات مردمی علیه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی، بحران ویروس کرونا، به فرصتی در جمهوری اسلامی برای انتقام‌گیری از اتحادیه سراسری دانشجویان متحد بدل شده است: «درست یک روز بعد از اعلام تعطیلی دانشگاه‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا، دو نفر از اعضای تشکیلات دانشجویان متحد یعنی امیرحسین علی بخشی، علی حقیقت جوان و بعد ضیا نبوی و فروزان یزدانی‌پور بازداشت شدند. در حال حاضر متاسفانه بیشتر رسانه‌ها درگیر اخبار کرونا هستند و اخبار مربوط به سرکوب جنبش دانشجویی تحت‌الشعاع قرار گرفته است.»

او توضیح می‌دهد که عدم پوشش این اخبار توسط رسانه‌ها، خواسته حکومت است: «درواقع حکومت در حال حاضر در حال انتقام‌گیری از دانشجویان متحد به خاطر موج تجمعات برگزارشده به‌ویژه اعتراضات گسترده اوایل آبان‌ماه و بعد اعتراضات به شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی است.»

به گفته این فعال دانشجویی، غیر از بازداشت دانشجویان وزارت اطلاعات در همین روزها با بسیاری از فعالان دانشجویی تماس گرفته و آن‌ها را تهدید به بازداشت کرده است: «هرروز هم از سوی وزارت اطلاعات با من و دیگر دوستانم تماس می‌گیرند و ما را مدام تهدید می‌کنند.»

همه این برخوردها در حالی انجام می‌شود که به گفته این فعال دانشجویی، فعالیت آن‌ها همیشه در حریم دانشگاه بوده است: «همه فعالیت‌های ما در حریم امن دانشگاه انجام می‌شود و هیچ‌وقت تجمعی در سطح شهر برگزار نکردیم. انجمن‌های ما همه مجوزهای لازم را دارند و تنها نهادی که اجازه برخورد با فعالیت ما را دارد، کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها هستند، نه نهادهای اطلاعاتی.»

 

مطالب مرتبط:

بهاره هدایت بازداشت شد

 منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *