رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۷۴ نفر رسیدمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وحیدالله مایار سخنگوی وزار صحت عامه (بهداشت) افغانستان شامگاه سه‌شنبه ۲۴ مارس تایید کرد، در ۲۴ ساعت گذشته ۳۲ مورد مثبت تازه ویروس کرونا در ولایت هرات در غرب کشور ثبت شد.

مایار اضافه کرد، با ثبت این موارد تازه تعداد مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۷۴ نفر رسید که تنها در ولایت هرات هم مرز با ایران ۵۳ مورد ثبت شده است.

در همین حال، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه (بهداشت) افغانستان سه‌شنبه ۲۴ مارس در نشست خبری در کابل گفت، وضعیت ولایت هرات در غرب افغانستان جدی است «قیود روزگردی» از روز چهارشنبه ۲۵ مارس در این ولایت اجرا می شود. ولایت هرات هم مرز با ایران یکی از آسیب پذیرترین ولایت های افغانستان در بخش شیوع ویروس کرونا است.

فیروز اضافه کرد، براساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، احتمال دارد که ۱۶ میلیون جمعیت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند و ۱۱۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان دهند.

فیروز ادامه داد، براساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، ممکن است از ۱۶ میلیون جمعیت افغانستان مبتلا به کرونا، هشت میلیون آن علایم کرونا داشته باشند و از این میان ۷۰۰ هزار نفر آن نیاز دارند به شفاخانه ها مراجعه کنند.

وی علاوه کرد، براساس این پیش بینی، احتمال دارد که ۲۱۰ هزار نفر که به شفاخانه ها مراجعه خواهند کرد به مراقبت های جدی نیاز خواهند داشت.

وزیر بهداشت افغانستان تاکید کرد، این آمار و پیش بینی سازمان جهانی بهداشت یک احتمال است، «اگر ویروس کرونا را جدی بگیریم، متحد باشیم، باهم علیه کرونا مبارزه کنیم به توصیه های بهداشتی توجه جدی کنیم» این مدل پیش بینی سازمان جهانی بهداشت در افغانستان اتفاق نخواهد افتاد.

فیروز هشدار داد، اگر مردم و سایر نهادهای دولتی، خصوصی و بین المللی با وزارت بهداشت افغانستان همکاری نکنند به توصیه های بهداشتی توجه نشود، این مدل پیش بینی سازمان جهانی بهداشت در افغانستان اتفاق خواهد افتاد و این پیش بینی یک رقم «تکان دهنده و هشدار دهنده» است و باید جدی گرفته شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.