انتخابات آمریکا؛ دوئل بایدن و ترامپ در ایالت تعیین‌کننده فلوریدا

به اشتراک گذاشتن


انتخابات آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه همزمان مشغول کمپین در ایالت کلیدی فلوریدا بوده اند.

آقای بایدن در جمع هوادارانش گفت: “قدرت در دست شماست. اگر فلوریدا آبی شود، کار تمام است.”

منظور از آبی، حزب دمکرات است.

در مقابل رئیس جمهور آمریکا با بالیدن به ارقام رشد اقتصادی در مورد رقیب خود گفت: “او مقررات منع تردد را (در ارتباط با همه گیری شیوع کرونا) بر شما اعمال خواهد کرد.”

درحالی که پنج روز تا انتخابات آمریکا مانده پیشتازی آقای بایدن در نظرسنجی های سطح ملی پایدار بوده است.

با این حال برتری او در ایالت های تعیین کننده مانند فلوریدا، که در نهایت نامزده برنده را انتخاب خواهند کرد، نامطمئن تر به نظر می رسد.

تاکنون بیش از ۸۰ میلیون نفر رای داده اند که ۵۲ میلیون آن به صورت پستی بوده، که آمریکا را در مسیر ثبت بزرگترین مشارکت انتخاباتی طی بیش از یک قرن قرار می دهد.

هشدار ترامپ در مورد رکود ‘فلج کننده’

آقای ترامپ در تجمع روز پنجشنبه در تمپا در فلوریدا با آب و تاب به آمارهای رسمی اشاره کرد که می گوید اقتصاد آمریکا در تازه ترین دوره سه ماهه شاهد رشد سالانه ۳۳.۱ درصد بوده است. اقتصاد آمریکا در سه ماه قبل از آن در خلال بحران همه گیری کرونا ۳۱ درصد کوچک شده بود.

آنطور که وضعیت دو نامزد در ایالت های تعیین کننده نشان می دهد، آقای ترامپ برای پیروزی در انتخابات سراسری باید در فلوریدا برنده شود و یک میانگین نظرسنجی ها نشان می دهد که ۱.۴ درصد از رقیب عقب است، که از نظر آماری رقابتی کاملا فشرده است.

آقای ترامپ در تجمعی یک ساعت و ۴۰ دقیقه ای در فضای باز به هزارن هوادار خود که خیلی از آنها ماسک نداشتند گفت: “برنامه جو بایدن اعمال مقررات سخت منع تردد (در ارتباط با کرونا) است. او شما را حبس خواهد کرد.”

او افزود: “اگر جو چرتی رئیس جمهور شود شاهد رکود عمیق فلج کننده ای خواهید بود که تا بحال مثل آن را ندیده اید.”

او اشاره کرد: “ببینید ما را با اروپا مقایسه می کردند. می گفتند ‘آلمان وضع خیلی خوبی دارد، فرانسه وضع خیلی خوبی دارد، همه وضع خیلی خوبی دارند’. نه هیچ کدام وضع خوبی ندارند.”

او ضمن تاکید بر این که اروپایی ها متحدان آمریکا هستند گفت: “آمارها در آنجا به شدت درحال جهش است، آنها درحال تعطیل کردن و اعمال مقررات منع تردد هستند.”

“من با این کار مخالفم چون ما دیگر مقررات منع تردد اعمال نمی کنیم. ما این کار را کردیم، بیماری را درک کردیم و حالا کسب و کارها را بازگشایی کرده ایم.”

آمار روزانه ابتلا به کووید در آمریکا اکنون با ۸۹ هزار مورد رکورد تازه ای ثبت کرده است. به گزارش نیویورک تایمز آمار روزانه مرگ در این کشور طی روزهای اخیر به طور میانگین ۷۸۰ نفر بوده است.

بایدن: ترامپ ‘تسلیم شده’

آقای بایدن در تجمعی در یک کالج در بخش بروارد در شمال میامی، که مردم با اتومبیل های خود در آن شرکت کرده بودند، برای ۲۴ دقیقه سخن گفت.

او گفت: “افسوس می خورم که نمی توانم وسط جمعیت بیایم و با همه شما دست بدهم، اما ما مدتی قبل نتیجه گیری کردیم که باید (در این کمپین ها) مسئولانه عمل کنیم.”

او از حاضران که بسیاری از آنها در اتومبیل خود نشسته بود برای پوشیدن ماسک و حفظ فاصله اجتماعی تشکر کرد.

آقای بایدن از تجمع آقای ترامپ در سوی دیگر ایالت به عنوان یک رویداد “ابرمسری” انتقاد کرد.

او گفت که دونالد ترامپ در برابر همه گیری “تسلیم شده”.

آمار ابتلا در آمریکا هم اکنون به ۹ میلیون نفر نزدیک شده است.

آقای بایدن خواستار صدور یک دستور ملی برای زدن ماسک شد و فریاد زد: “به خدا این یک بیانیه سیاسی نیست، یک وظیفه میهنی است!”

او گفت که قصد اعمال مقررات منع تردد در کشور را ندارد، هرچند هفته پیش در جریان مناظره ایاین موضوع را رد نکرده بود.

آقای بایدن رقیب خود را کسی توصیف کرد که “می داند تنها در صورتی می تواند به پیروزی برسد که بر سر نژاد، ملیت، و جنسیت بین ما شکاف بیاندازد.”

او افزود: “ببینید، همه می دانند که دونالد ترامپ کیست. باید به او نشان دهیم ما که هستیم.”

در حالی که نظرسنجی ها نشان می دهد آقای ترامپ درحال جذب بخشی از آرای لاتین تبارها است – بلوکی کلیدی در فلوریدا و سایر نبردگاه ها مثل نوادا – آقای بایدن مستقیما با رای دهندگانی که ریشه در آمریکای لاتین دارند صحبت کرد.

او گفت: “درحالی که پرزیدنت ترامپ این همه مستبد را در اطراف جهان ستایش می کند، نمی تواند باعث پیشرفت دمکراسی و حقوق بشر برای مردم کوبا یا مردم ونزوئلا شود.”

آقای ترامپ فورا در توییتر جواب داد: “مخالفان ما می خواهند آمریکا را به کوبای کمونیستی یا ونزوئلای سوسیالیستی بدل کنند.”منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *