رسانه خبری پیامِ ایرانی

تصمیمات جدید دولت برای مقابله با کرونا


Share

با ادامه شیوع کرونا در ایران دولت که در اعلام محدودیت‌های بیشتر تعلل کرده بود تصمیمات جدیدی گرفت. حسن روحانی گفت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تصویب خواهد شد و از روز پنج‌شنبه طرح‌های سخت‌گیرانه‌ای به اجرا گذاشته خواهد شد. سخنگوی دولت نیز از ممنوعیت سفرهای جدید و خروج از شهرها خبر داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در هیئت دولت - عکس از آرشیو

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در هیئت دولت – عکس از آرشیو

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چهارشنبه ۶ فروردین در جلسه هیئت دولت درباره مقابله با ویروس کرونا گفت: «از فردا (پنج‌شنبه) سخت‌گیری‌هایی در کشور انجام می‌شود که مردم برای این سخت‌گیری‌ها که ضرورت حفاظت و صیانت از زندگی آن‌ها است، آماده باشند.»

روحانی افزود: «طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تصویب و ابلاغ خواهد شد، ممکن است سخت‌گیرانه باشد و برای سفرهای مردم مشکلاتی ایجاد کند؛ از مردم بخواهد که سریع‌تر به موطن اصلی خود و از سفر زودتر برگردند و سفرهای موج بعد را جلوگیری کنند. (…) ممکن است پارک‌ها و بوستان‌ها بسته شود و سیزده بدر مانند سال‌های قبل نباشد، مردم باید به شرایط سخت‌تر قناعت کنند.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت دوشنبه ۴ فروردین احتمال داده بود که در جلسه همان روز ستاد ملی مبارزه با کرونا طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به تصویب برسد. اما چنین نشد.

نمکی گفته بود: «در این طرح علاوه بر خواهش و تمنا از مردم از شیوه‌های دیگری برای محدود کردن استفاده خواهیم کرد، البته به معنای اعمال مقررات سخت و قرنطینه‌های سخت نیست. سعی می‌کنیم همه خدمات و تمام مراکز برای خرید مردم و تأمین ارزاق و خدمات عمومی که باید دایر شوند، فعالیت کرده و خللی در ارائه خدمات آن‌ها ایجاد نشود. اما ناچاریم با برخی رفت‌وآمدها و تجمعات انقباضی‌تر برخورد کنیم.»

کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر ایران شنبه ۲ فروردین اعلام کرد که «از روز ۲۷ اسفند تا اول فروردین‌ماه، ۹۷۰ هزار خودرو با ظرفیت حدود ۳ میلیون مسافر از استان‌های درگیر کرونا خارج شده‌اند که حدود ۲۴۰۰ نفر از این مسافران دارای علائم بیماری کرونا مثل تب و… بوده‌اند.»

حسن روحانی در سخنان روز چهارشنبه خود اما از «همکاری مردم» در سفرهای نوروزی سخن گفت و افزود: «در ایام عید امسال نسبت به سال گذشته، ۷۸ درصد مسافر کاهش پیدا کرده و همه هتل‌ها و مراکز اقامتی ما خالی است.»

دولت روحانی که از پیامدهای اقتصادی رکود کسب و کارهای کوچک که ۴۰ درصد از اقتصاد ایران را شامل می‌شود وحشت دارد «مصونیت گله‌ای» [مصونیت جمعیت در اثر ابتلا به یک بیماری همه‌گیر] را به قرنطینه خانگی که برای مثال در کشورهای ایتالیا و فرانسه به اجرا درآمده ترجیح می‌دهد.

روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: «بر اساس گزارش‌های وزیر بهداشت، موج اول بیماری کرونا عبور کرده‌ایم اما ممکن است، موج دیگری در روزهای آینده پیش روی ما باشد که باید آن را کنترل و مدیریت کنیم. (…) دوره این بیماری را باید بگذرانیم؛ امروز کسب و کارها دچار مشکل شده‌اند این دوره ۱۵ روز را مد نظر قرار داده‌ایم البته چند روز از آن ۱۵ روز گذشته است به هر حال تا شنبه ۱۶ فروردین این طرح باید اجرا بشود که سخت‌گیرانه هم است.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز چهارشنبه ۶ فروردین در پایان نشست هیئت دولت با بیان این‌که «سفرهای جدید و خروج از شهرها ممنوع می‌شود»، گفت: «از همه مردم می‌خواهیم در این طرح همکاری کنند. آمارها نشان می‌دهد در جایی که به آن‌جا مسافرت شده موج جدید بیماری صورت گرفته است.»

او همچنین از تدابیر سخت‌گیرانه برای تجمعات و حضورها در پارک‌ها خبر داد و افزود: «عدم رعایت این قوانین را قوه قضائیه اعلام خواهد کرد و نیروی انتظامی نیز اقدام خواهد کرد.»

به‌گفته سخنگوی دولت آئین‌نامه‌ این‌که چه کسانی برای چه کارهایی می‌توانند از شهرهایشان خارج شوند تصویب خواهد شد.

همچنین وزارت ارتباطات قصد دارد مبتلایان به کرونا را شناسایی کند. ربیعی در این‌باره گفت: «کسانی که مبتلا به کرونا هستند در صورت خروج از قرنطینه اعمال قانون خواهند شد و باید ۱۵ روز خود را به‌صورت قرنطینه سپری کنند.»

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دوشنبه ۴ فروردین اعلام کرد ۸۵ درصد مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران بیماران بدون علامت یا با علایم خفیف هستند و با احتساب این افراد تعداد مبتلایان به این ویروس در ایران بیش از آمار اعلام شده بیمارستانی است. به گفته او هیچ نقطه‌ای از کشور پاک و عاری از ویروس کرونا نیست.

بیشتر بخوانید:

کرونا در ایران: طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» به تصویب نرسید

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.