رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا، آمار مرگ و میر در جهان به بیش از ۲۰ هزار نفر رسید


کروناحق نشر عکس
Getty Images

با اعلام آمار جدید ایتالیا تعداد موارد مرگ در اثر ابتلا به کرونا (کووید-۱۹) در سرتاسر جهان به بیش از ۲۰ هزار نفر رسید.

بر اساس آمار رسمی کشورها تا کنون حدود ۴۵۰ هزار نفر در سرتاسر جهان به این ویروس مبتلا شده‎‌اند.

تعداد موارد جدید مرگ در ایتالیا طی یک روز گذشته به ۶٨٣ نفر رسیده و در مجموع بیش از ۷۵۰۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا در این کشور جان خود را از دست داده‌اند. این رقم با فاصله بیشترین تعداد مرگ و میر در میان کشورهای جهان است.

از دیروز تا کنون تعداد پنج هزار و ۱۲۰ مورد جدید در این کشور به ثبت رسیده که نسبت به دیروز کاهش داشته است.

اسپانیا هم اعلام کرده است که با مرگ ۷۳۸ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا (کویید-۱۹) در شبانه روزگذشته تعداد کل جانباختگان در این کشور به بیش از ۳۴۰۰ نفر رسیده است.

به این ترتیب اسپانیا بعد از ایتالیا با بیش از ۶۸۰۰ قربانی، بیشترین آمار تلفات در جهان را ثبت کرده و از چین، مرکز شیوع بیماری هم پیشی گرفته است. آمار رسمی جان باختگان در چین سه هزار و ۲۸۵ نفر بوده است.

تعداد کل افراد مبتلا به کرونا ۲۰۱۹ در اسپانیا به حدود ۴۸ هزار نفر رسیده است.

دولت اسپانیا اعلام کرده است که کارمن کالوو، معاون نخست وزیر این کشور، به ویروس کرونا مبتلا شده است. خانم کالوو که پیش از این یک بار جواب آزمایشش منفی شده بود، دیروز بار دیگر آزمایش داده و این بار نتیجه مثبت بوده است. معاون ۶۳ ساله نخست وزیر اسپانیا تحت درمان است و حال مساعدی دارد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

اسپانیا هم اکنون حدود ۴۸ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ دارد

قرار است به زودی نخست وزیر اسپانیا در جلسه ای با نمایندگان مجلس این کشور وضعیت اضطراری را برای دو هفته دیگر تمدید کند. انتظار می رود که نمایندگان با درخواست پدرو سانچز در مورد ادامه تعطیلی ها تا تاریخ ۱۱ آوریل موافقت کنند.

طبق این مقررات، مردم از خروج از خانه هایشان منع شده اند به جز برای خرید اقلام ضروری و دارو یا برای رفتن به سر کار.

روز دوشنبه ارتش برای مقابله با شیوع ویروس به میدان آمد و سربازان خانه سالمندانی را پیدا کردند که اجساد ساکنان، در آن رها شده بود. بعضی حتی در تخت هایشان جان داده بودند.

به گفته وزارت دفاع اسپانیا، کارکنان بعضی از خانه های سالمندان در پی شیوع ویروس کرونا، آنجا را ترک کرده اند.

وضعیت اروپا

در سرتاسر جهان بیش از ۴۵۰ هزار مورد تأیید شده از ابتلا به کووید-۱۹ وجود دارد. اروپا اکنون به کانون این اپیدمی تبدیل شده است.

رهبران ۹ کشور اروپایی از اعضای این اتحادیه خواسته اند تا منابع مالی لازم برای رویارویی با شیوع کرونا را تأمین کنند.

  • ایتالیا مجازات سرپیچی از مقررات تازه مربوط به اپیدمی را تشدید کرده است، از جمله اینکه جریمه هایی وضع شده بالغ بر هزاران یورو و پنج سال حبس برای کسانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت باشد و مقررات قرنطینه را نقض کنند. حدود ۷۰ هزار مورد ابتلا به این بیماری در ایتالیا تأیید شده است.
  • روز سه شنبه فرانسه پنجمین کشوری شد که بیش از هزار مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا در آن ثبت شده است. یک مقام ارشد بهداشتی هشدار داده که این رقم می تواند بالاتر هم باشد، زیرا که هزار و ۱۰۰ مورد ثبت شده فقط مربوط به کسانی است که در بیمارستان ها جان خود را از دست داده اند. مشاوران علمی دولت خواستار آن هستند که دوره تعطیلی و منع رفت و آمد از ۱۵ روز به شش هفته افزایش یابد.
  • در روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری همه پرسی در مورد تغییر قانون اساسی را که به او امکان ماندن در قدرت را می داد، به دلیل شیوع ویروس کرونا به تأخیر انداخته است. قرار بود این همه پرسی روز ۲۲ آوریل برگزار شود. شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در روسیه به ۶۵۸ نفر افزایش یافته است.
  • در بریتانیا هم اعلام شد که نتیجه آزمایش کرونای پرنس چارلز، ولیعهد، مثبت اعلام شده است. گفته شده که علایم بیماری او “خفیف” بوده است.
  • با اعمال تعطیلی مغازه ها و کاهش رفت و آمد، میزان آلودگی هوا در شهرهای بزرگ اروپایی کاهش یافته است. طبق اعلام آژانس حافظت از محیط زیست اروپا، در میلان ایتالیا میزان دی اکسید نیتروژن، در مقایسه با هفته مشابه در سال ۲۰۱۹، ۲۱ درصد کمتر شده است. در مادرید، میزان این ماده ۴۱ درصد کاهش داشته و در لیسبون، ۵۱ درصد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.