رسانه خبری پیامِ ایرانی

در حمله به عبادتگاه سیک‌ها‌ در کابل ۲۶ نفر کشته شدند | جهان | DWدر نتیجه حمله یک عضو گروه داعش به عبادتگاه اقلیت مذهبی سیک‌ها در شهر کابل که صبح روز چهارشنبه ۶ فروردین (۲۵ مارس) اتفاق افتاد، تا کنون ۲۶ نفر کشته شدند. یک کودک نیز در میان کشته‌شدگان گزارش شده است.

این حمله در محله “شوربازار”، یکی از مناطق قدیمی‌کابل اتفاق افتاد که تعدادی از پیروان آیین سیک در آن زندگی می‌کنند.

گروگان‌گیری در «گوردوارا»

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که صبح چهارشنبه یک عضو داعش با حمله به یک عبادتگاه اقلیت مذهبی سیک‌ها در این محله، تعداد زیادی از مردم حاضر در آن عبادتگاه را چندین ساعت به گروگان گرفت. نیروهای ویژه افغانستان به همراه نیروهای نظامی‌ بین‌المللی نیز در ساعت‌های گروگان‌گیری، مشغول بررسی وضعیت و برنامه‌ریزی برای نجات گروگان‌ها بودند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزارت کشور افغانستان در اطلاعیه‌ای تایید کرد که در نتیجه حمله یک عضو گروه داعش تا کنون حداقل هشت نفر زخمی ‌و ۲۶ نفر از جمله یک کودک جان باخته‌اند. فرد مهاجم نیز در جریان درگیری با ماموران کشته شده است. پیش‌تر تعداد مهاجمان چهار نفر اعلام شده بود.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات رسمی‌گزارش کرد که نیروهای واکنش سریع افغانستان بعد از پایان محاصره این عبادتگاه سیک‌ها که «گوردوارا» نام دارد، موفق شدند حداقل ۸۰ نفر از افراد داخل این مکان را در حالی نجات دهند که فرد مهاجم با اسلحه اتوماتیک، به سمت مردم شلیک می‌کرد.

پیش‌تر، ناریندر سینگ خالصه، یکی از نمایندگان افغان در مجلس، به نقل از یکی از گروگان‌ها، تعداد مردم داخل این عبادتگاه را حدود ۱۵۰ نفر اعلام کرده بود.

در عکس‌هایی که وزارت کشور افغانستان منتشر کرده است، ده‌ها کودک دیده می‌شوند که نیروهای واکنش سریع افغانستان در حال نجات آنها از داخل عبادتگاه هستند.

گروه داعش، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. پیش‌تر گفته می‌شد که گروه طالبان  این حمله را تدارک دیده است ولی این گروه اعلام کرد که در این حمله هیچ نقشی نداشته‌ است.

ملیت فرد مهاجم، هندی و نام او “ابو خالد الهندی” اعلام شده است همچنین گزارش شده که این فرد تا کنون در چند حمله مرگبار علیه مسلمانان ساکن کشمیر تحت کنترل هند مشارکت داشته است.

دو سال پیش هم در نتیجه چند حمله به سیک‌ها و هندوها در افغانستان، دستکم ۱۹ نفر کشته شده بودند.

واکنش‌ها به حمله علیه سیک‌های کابل

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در بیانیه‌ای، با محکوم کردن این حرکت “تروریستی”، آن را “جنایتی نابخشودنی” دانست و گفت که عاملان این حمله، دشمن شهروندان افغانستان هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اشرف غنی در این بیانیه با اشاره به “زندگی مسالمت‌آمیز هموطنان هندو و سیک” در کنار مردم افغان، تاکید کرده است: «این هموطنان ما با وجود مشکلات و سختی‌های بسیار زیاد، در وطن باقی ماندند و همه تلاش خود را به کار گرفتند تا نقش موثری در جامعه ایفا کنند»

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین افغانستان هم حمله اخیر به سیک‌ها را محکوم کرد و با تروریست خواندن آنها گفت که این “جنایتکارها تلاش می‌کنند درگیری‌های مذهبی و اجتماعی را به خاک افغانستان بکشانند ولی این اقدام آنها ناکام می‌ماند”.

آمریکا، بریتانیا، پاکستان و هند و دفتر نیروهای ناتو در افغانستان با صدور اطلاعیه‌هایی، حمله به اقلیت‌های مذهبی در افغانستان را محکوم کرده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.