رسانه خبری پیامِ ایرانی

خانواده رابرت لوینسون: او احتمالا در ایران درگذشته


لوینسونحق نشر عکس
Reuters

Image caption

عکسی از آقای لوینسون که در جریان بازداشت منتشر شد

خانواده رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی، روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد به این نتیجه رسیده است که او در حین بازداشت در ایران درگذشته است.

در این بیانیه آمده است: “ما اخیرا اطلاعاتی از مقام های آمریکایی دریافت کردیم که هم آنها و هم ما را قانع کرده شوهر و پدر ما که انسانی حیرت انگیز بود در جریان بازداشت در ایران درگذشته است.”

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بعد از انتشار این بیانیه گفت: “نه من قبول ندارم که او مرده است… آنها به ما نگفته اند که او مرده است.”

خانواده لوینسون نوشت آنها نمی دانند که رابرت لونیسون که در سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شد چه زمانی و چگونه جان خود را از داده است، فقط می دانند که پیش از شیوع کووید-۱۹ بوده است.

آنها نوشتند: “درد ما قابل وصف نیست. خانواده ما باقی زندگی را بدون فوق العاده ترین مردی که می شناختیم سپری خواهد کرد، واقعیتی تازه که برای ما قابل درک نیست.”

آنها ایران را مسئول مرگ رابرت لوینسون دانستند:

“اگر برای اعمال بی رحمانه و سنگدلانه رژیم ایران نبود، رابرت لوینسون امروز زنده و خانه در کنار ما بود. برای ۱۳ سال منتظر پاسخ بودیم. از آخرین باری که او را دیدیم یا تماسی با او داشتیم ۱۳ سال می گذرد. اینکه چطور مسببان در ایران توانسته اند با یک انسان چنین کنند، درحالی که مکررا درباره آن به جهانیان دروغ گفتند، برای ما قابل فهم نیست. آنها یک شهروند خارجی را ربودند و او را از کلیه حقوق اولیه انسانی اش محروم کردند و دستشان آغشته به خون اوست.”

آنها گفتند نمی دانند که آیا هرگز جسد او را تحویل خواهند گرفت یا نه.

خانواده آقای لوینسون که زمانی ماور اف بی آی بود می گویند او برای انجام ماموریتی غیردولتی به جزیره کیش ایران سفر کرده بود و آخرین بار همانجا دیده شد. مقام‌های ایرانی می‌گویند که از سرنوشت او خبری ندارند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

خانواده آقای لوینسون چند ماه بعد از مفقود شدن او، در دسامبر سال ۲۰۰۷ به تهران سفر کردند و در سفارت سوئیس در تهران در یک کنفرانس خبری شرکت کردند

بر اساس موضع رسمی دولت آمریکا، رابرت لوینسون در زمان “سفرش به ایران” در حال انجام ماموریت برای یک شرکت خصوصی بوده است.

اما در سال ۲۰۱۳، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که رابرت لوینسون در زمان “سفرش به ایران” در حال انجام ماموریتی تایید نشده برای سازمان سی‌آی‌ای (CIA) بوده است. بر اساس این گزارش، آقای لوینسون در ماموریتی مشارکت داشته که از سوی مسئولان ذی‌ربط تایید نشده بود.

روزنامه واشنگتن پست حدود چهار سال پیش در گزارشی نوشت که رابرت لوینسون برای تحقیق درباره فساد در ایران و نوشتن مقاله‌ای برای سازمان سیا به کیش سفر کرده بود.

خانواده آقای لوینسون هرگز این گزارش‌ها را تایید نکردند. اما در عین حال آسوشیتدپرس گزارش داده بود که آنها برای سکوت و عدم پیگیری شکایت حقوقی، از سازمان سیا دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار دریافت کرده‌اند.

در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ دو بار عکس و ویدئویی از او منتشر شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوامبر ۲۰۱۹ گزارش داد که بر اساس اسنادی که بدست آورده، ایران در مکاتباتی با سازمان ملل برای نخستین بار اعلام کرده که رابرت لوینسون، شهروند مفقود شده آمریکایی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پرونده‌ای دارد که در حال رسیدگی است.

وزارت خارجه ایران در واکنش گفت که این پرونده مربوط به مفقود شدن اوست و همچنان تاکید کرد دولت ایران خبری از او ندارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.