رسانه خبری پیامِ ایرانی

خانواده مامور «اف‌بی‌آی» مفقود شده در ایران خبر درگذشت او را اعلام کردمنبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

خانواده رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی و مامور بازنشسته اف‌بی‌آی که در سال ۲۰۰۷ در ماموریتی رسمی در ایران در جزیره کیش مفقود شده بود، در صفحه فیسبوک‌‌ خود خبر درگذشت او را اعلام ‌کرد.

خانواده لوینسون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که علت مرگ لوینسون هنوز مشخص نیست، اما او پیش از شیوع کرونا فوت کرده است. خانواده لوینسون افزوده، اگر به خاطر اقدامات بی‌رحمانه رژیم ایران نبود، رابرت هم اکنون در کنار خانواده‌اش بود.

در این بیانیه آمده است: «آنها یک شهروند خارجی را ربودند و او را از ابتدایی‌ترین حقوق بشر محروم کردند. آنها مسئول مرگ او هستند.»

پاداش ۲۰ میلیون دلاری ترامپ

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا دوشنبه ۴ نوامبر ۲۰۱۹ پاداش هنگفتی بالغ بر ۲۰ میلیون دلار در ازای اطلاعاتی درباره «رابرت لوینسون» مامور پیشین اف‌بی‌ای تعین کرد که در سال ۲۰۰۷ در ماموریتی رسمی در ایران ناپدید شد.

مقامات امریکائی پیش از این ۵ میلیون دلار به عنوان جایزه تعیین کرده بودند که با احتساب مبلغ کنونی، این پاداش مالی مجموعا به ۲۵میلیون دلار می‌رسد که برابر با پاداش تعیین شده قبلی از سوی دولت امریکا برای یافتن ابوبکر البغدادی است.

به گزارش پی‌بی‌اس نیوز، این در حالی است که دولت امریکا با بحرانی‌تر شدن روابط دو کشور در چهلمین سالگرد اشغال سفارت امریکا در تهران، تحریم‌های تازه‌ای علیه مسئولان عالی‌رتبه ایران به ویژه حلقه نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای وضع کرده است.

ناپدید شدن لوینسون

جایزه تعیین شده در ازای اطلاعات در باره لوینسون که با جایزه ۲۵ میلیون دلاری قبلی برای سر البغدادی برابر بود، به عنوان اهرمی برای کمک به حل معمای ناپدید شدن لوینسون در نظر گرفته شده بود؛ به همان شکل که تحریم‌ها به مثابه وسیله‌ای برای اعمال فشار جدید بر ایران در ارتباط با پرونده‌های بزرگ از جمله پرونده بازداشت‌شدگان امریکائی در ایران است.

به گفته وزارت خارجه امریکا لوینسون از سال ۲۰۰۷ توسط رژیم ایران به گروگان گرفته شد ولی دولت ایران هیچگاه به بازداشت او اعتراف نکرد.

گفتنی است مقامات امریکائی پیشتر جایزه‌ای ۵ میلیون دلاری از طرف اف‌بی‌ای به منظور پیدا کردن لوینسون مامور سابق خود در نظر گرفته بودند که اکنون این مبلغ به ۲۵میلیون دلار رسیده و به شخص یا اشخاصی پرداخت خواهد شد که اطلاعاتی در مورد او را در اختیار مقامات آمریکایی قرار دهند.

درد و رنج خانواده ظرف ۱۲ سال

در همین رابطه خانواده لوینسون بعد از تعیین مبلغ پاداش مالی یادشده طی بیانه‌ای اعلام داشت «اکنون چهلمین سالروز به گروگان گرفته شدن ۵۲ امریکائی به مدت ۴۴۴ روز است اما رابرت لوینسون ۴۶۲۴ روز است که در بازداشت بسر می‌برد.»

طولانی‌ترین دوران دستگیری

مجله تایم پیشتر در سال ۲۰۱۹ نوشت، لوینسون بیش از ۱۲ سال است که در ایران در بازداشت به سر می‌برد که این امر موجب درد و محنت شدید همسر وهفت فرزندش شده ولی همسر او هنوز امیدوار است.

تایم افزاید دوران بازداشت لوینسون در ایران را طولانی‌ترین دوران بازداشت در تاریخ گروگان‌های امریکائی دانست که به گفته این روزنامه کره شمالی تا حدی تعامل مسامحه‌آمیزتری در مقایسه با ایران از خود نشان داده و در این اواخر سه امریکائی بازداشت شده را آزاد کرد.

پس از مرگ مشکوک لوینسون جسدش هنوز به خانواده‌اش تحویل داده نشده است و هنوز مشخص نیست که قرار است جسد او برگردانده شود یا نه. خانواده لوینسون تاکید کردند که بقیه عمر خود را صرف دادخواهی برای کشته شدن رابرت لوینسون خواهند کرد و همه تلاش خود را می‌کنند تا مقامات ایران را به پای میز محاکمه بکشانند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.