رسانه خبری پیامِ ایرانی

افزایش میلیونرهای آلمان در دوران کرونا | آلمان | DW


بر اساس تحلیل و ارزیابی یک نهاد بانکی، در سال جاری میلادی به‌رغم بحران کرونا، دارایی شهروندان عادی در سطح جهان افزایش یافته است.

در “گزارش رفاه” کردیت بانک سوئیس که روز پنجشنبه ۱۵ آبان (۵ نوامبر) منتشر شد، آمده است که در آلمان در فاصله ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی ۵۸هزار میلیونر جدید به دو میلیون و ۱۰۰هزار میلیونر پیشین افزوده شده است.

در این بازه زمانی، دارایی هر فرد بالغ در آلمان ۱،۸ درصد افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به ۳،۹ درصد برای کل سال برسد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر اساس محاسبات این نهاد بانکی، در چین نیز ۳۶۵هزار نفر بر شمار میلیونرها افزوده شده است. شمار میلیونرهای چین تا پایان سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۵،۸ میلیون نفر بوده است.

این گزارش می‌افزاید، اگرچه از ماه ژانویه تا مارس فروشگاه‌ها تعطیل شدند، اما رونق پس از آن چشمگیر بوده است. در پایان ماه ششم سال، یعنی ماه ژوئن، دارایی اشخاص عادی در سطح جهان حدود سه دهم درصد (۰،۳) یا یک بیلیون دلار (برابر با ۸۴۰ میلیارد یورو) بیش از پایان سال ۲۰۱۹ بوده است. سال گذشته افزایش دارایی‌های مردم عادی در سطح جهان ۱۰ درصد، برابر با ۳۶،۵ بیلیون دلار بود که در مجموع به ۳۹۹،۲ بیلیون دلار رسید.

این بانک پیش‌بینی می‌کند که شکاف سطح درآمد در بسیاری کشورها بیش از پیش بوده است، زیرا کارگران با درآمد پایین و مشاغل ناپایدار، در بحران کرونا بیش از دیگران آسیب دیده‌اند و درآمد و شغل خود را از دست داده‌اند.

در آلمان اختلاف سطح دارایی به ویژه چشمگیر است. در حالی که یک درصد ثروتمندان آلمان ۲۹ درصد ثروت را در اختیار دارند، این نسبت در فرانسه و بریتانیا ۲۲ درصد از کل ثروت کشور را تشکیل می‌دهد.

در آلمان شمار افرادی که دارایی آنها بیش از ۱۰۰هزار دلار است حدود ۴۰ درصد جمعیت این کشور است و این چهار برابر حد متوسط جهانی است.

اینکه در آلمان درآمد خانوارها در ماه ژوئن بیش از پایان سال ۲۰۱۹ بوده است، علت آن را باید در محدودیت در مصرف به دلیل بحران کرونا و پاکت حمایتی دولت به بخش خصوصی دید که به سبد خانوارها تزریق شد. اما چشم‌انداز برای افزایش رفاه چندان رضایت‌بخش نیست، زیرا از جمله دولت‌ها می‌بایستی بعدها آنچه را که در دوران کرونا هزینه کرده، با افزایش مالیات بار دیگر به خزانه دولت بازگردانند و از سوی دیگر نرخ بهره افزایش خواهد یافت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس این گزارش، آلمانی‌ها در پایان سال ۲۰۱۹ از یک دارایی بالغ بر ۱۴،۸ بیلیون دلار (در مقایسه با ۱۴،۵ بیلیون دلار در سال ۲۰۱۸) برخوردار بودند که برابر است با ۱۲،۵ بیلیون یورو.

بر خلاف دیگر پژوهش‌ها در زمینه دارایی، از جمله پژوهش دویچه‌بانک آلمان، کردیت بانک سوئیس علاوه بر پول نقد، سپرده‌های بانکی، اوراق بهادار و مطالباتی که آلمانی‌ها از بیمه‌ها دارند، دارایی غیرمنقول آنها مانند املاک را نیز در محاسبات خود منظور کرده است. حدود ۵۷ درصد دارایی ناخالص خانوارهای آلمانی را اشیاء بهادار و از جمله املاک غیرمنقول تشکیل می‌دهد.

در سال گذشته قیمت خانه‌ها و آپارتمان‌ها در بسیاری مناطق آلمان به طور چشمگیری افزایش یافته است. از سوی دیگر صاحبان سهام از بالا رفتن شاخص‌های بورس سود برده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.