رسانه خبری پیامِ ایرانی

″رابرت لوینسون پس از ۱۳ سال در زندان​ ایران فوت کرده است″ | ایران | DW


خانواده رابرت لوینسون روز چهارشنبه ۲۵ مارس (ششم فروردین) با صدور بیانیه​ای اعلام کرد: «ما اخیراً اطلاعاتی را از مقامات دولت آمریکا دریافت کردیم که آنها هم مثل ما به این نتیجه رسیدند که همسر و پدر ما در زندان​های ایران فوت کرده است.»

در این بیانیه گفته می​شود که شرایط دقیق مرگ لوینسون مشخص نیست، اما او قبل از شیوع ویروس کرونا در ایران درگذشته است.

هفته نامه اشپگیل آلمان در گزارشی در این باره نوشته است که جزیره ایرانی کیش در خلیج فارس بهشت گردشگران است اما کانون جنایات سازمان یافته و قاچاق هم محسوب می شود. رابرت لوینسون، افسر سابق پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا در مارس ۲۰۰۷ در شرایط اسرارآمیزی در جزیره کیش ناپدید شد. او پیرامون قاچاق سیگار تحقیق می​کرده است.

گفته می‌شود لوینسون ۱۳ سال پیش به منظور یافتن منشاء سیگارهای قاچاق راهی جزیره کیش در خلیج فارس شده بود.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

کریستین (چپ) و دان، همسر و پسر رابرت لوینسون

کریستین (چپ) و دان، همسر و پسر رابرت لوینسون

در ۸ ژانویه ۲۰۱۳ کریستین لوینسون، همسر رابرت لوینسون عکس‌هایی از همسر خود منتشر کرد. در این عکس‌ها رابرت لوینسون لباسی نارنجی‌رنگ به رنگ لباس‌ زندانیان گوانتانامو در خلیج کوبا به تن داشت. وی کاغذی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «نمی‌توانید، یا نمی‌خواهید به من کمک کنید…؟»

اف‌بی‌آی برای دادن اطلاعاتی در ردگیری لوینسون یک میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود. پرونده رابرت لوینسیون تنش دیپلماتیک بین آمریکا و ایران را بیشتر کرد. جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که هیچ اطلاعی از لوینسون ندارد.

ترامپ: شما به ما نگفتید لوینسون فوت کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم عصر روز چهارشنبه ۲۵ مارس درباره این پرونده اظهار داشت: «شما هنوز به ما نگفتید که او فوت کرده است. اما بسیاری از مردم فکر می کنند که باید اینگونه باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا مشخص نکرده است که منظورش از “شما” چه کسی بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

با توجه به گسترش سریع ویروس کرونا در ایران هفته گذشته مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از تهران خواسته بود که هر چه سریع​تر شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را آزاد کند. پومپئو از ایران خواست محل حبس لوینسون را نیز مشخص و امکان بازگشت او به آمریکا را فراهم کند.

آخرین شاهد؛ پناهنده آمریکایی در ایران

از داوود صلاح‌الدین (با نام اصلی دیوید تئودور بلفیلد) آمریکایی پناهنده در ایران به عنوان آخرین نفری یاد می‌شود که او را در جزیره کیش دیده است.

صلاح‌الدین در سال ۱۳۵۹ پس از ترور علی‌اکبر طباطبایی به ایران گریخت. طباطبایی سخنگوی سفارت ایران در آمریکا در دوران حکومت پهلوی بود.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

او آذر ماه ۱۳۹۲ در گفت‌وگو با کریستین ساینس مانیتور، روزنامه پرتیراژ آمریکایی، مدعی شد سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در جریان دیدار با لوینسون، هر دو توسط ماموران پلیس ایران بازداشت شده بودند.

صلاح‌الدین گفت: «لوینسون در کیش به من گفت به دنبال کشف یک ماجرای قاچاق سیگار است و برای شرکت تنباکوی انگلیسی آمریکایی پی ال سی کار می‌کند.»

او مدعی است برای یافتن این شهروند آمریکایی با برخی مقام‌های ایرانی نیز تماس داشته اما نتیجه‌ای به دست نیاورده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.