رسانه خبری پیامِ ایرانی

شهرهای ایران قرنطینه می‌شوند – BBC News فارسی


محدودیت ترددحق نشر عکس
Mehr

معاون وزیر کشور ایران اعلام کرده است که محدودیت‌های سختگیرانه‌ای برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا در ایران اعمال می‌شود و از جمله ورود به شهرهای ایران برای افراد غیرساکن ممنوع می‌شود.

حسین ذوالفقاری گفته شهروندان ایرانی که در سفر هستند باید به محل زندگی‌شان بازگردند و دیگران هم اگر برنامه‌ای برای سفر دارند باید آن را لغو کنند.

آقای ذوالفقاری گفته افراد با مشخصاتی چون کد ملی، پلاک خودرو و حق بیمه به عنوان ساکنان یک شهر شناسایی می‌شوند. به گفته او برای کارگران و کارمندانی که ناگزیر به رفت‌وآمد میان شهرها هستند “کارت تردد” صادر خواهد شد.

همزمان با اعلام جزئیات محدودیت‌هایی که قرار است در ایران اعمال شود، و تخلف از آنها با جریمه‌هایی چون توقیف خودرو و پلمپ واحد صنفی روبرو خواهد شد، حسن روحانی، رئیس جمهور هم از احتمال اختصاص یک میلیارد دلار برای بخش درمان و بیمه بیکاری خبر داده است.

مطابق آمار رسمی تاکنون بیش از ۲۷ هزار مبتلای به کووید-۱۹ در ایران شناسایی شده و بیش از دو هزار نفر هم بر اثر آن درگذشته‌اند.

شمار قربانیان در سراسر جهان از ۲۰ هزار نفر گذشته و کشورهای بسیاری محدودیت‌های سختگیرانه برای تردد شهروندان در نظر گرفته‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفته از امروز، پنجشنبه ۷ فروردین، “مقررات جدی‌تری” درباره کسانی که توصیه‌های بهداشتی را رعایت نکنند اعمال خواهد شد.

معاون او هم اعلام کرده که “اگر خودروها تخلف کنند تا یک ماه خودرو توقیف و مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم جریمه خواهد شد. اصناف متخلف به مدت یک ماه پلمپ می‌شوند.”

حسین ذوالفقاری گفته اصنافی که برای تامین نیازهای روزمره مردم ضروری هستند به کارشان ادامه خواهند داد اما فهرستی از کسب‌وکارهایی تهیه شده که باید تعطیل شوند.

آقای ذوالفقاری گفته استانداران اختیار تعطیلی پارک‌ها و مراکز ورزشی و دیگر مکان‌هایی را خواهند داشت که جمعیت در آن شکل بگیرد. برگزاری مراسم هم به همین دلیل ممنوع است.

او گفته: “مردم منتقد هستند که چرا تصمیم قاطع برای کنترل شیوع بیماری گرفته نمی‌شود.”

“طرح‌های زیادی مطرح شده است. به خاطر مشکلاتی که ممکن بود به وجود آورد به اجماع نرسید تا اینکه طرح روز گذشته به تصویب رسید.”

با وجود اینکه بیش از یک ماه از تایید رسمی وجود کرونا در ایران می‌گذرد مقام‌های ایرانی درباره محدودیت تردد میان شهرها برای جلوگیری از گسترش شیوع عمدتا به توصیه در خانه ماندن اکتفا کردند و جاده‌ها باز بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.