رسانه خبری پیامِ ایرانی

گزارش عملکرد نمایندگان استان قم در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم<![CDATA[6 ساعت،۱۰ دقیقه

 نمایندگان مجلس یازدهم فارغ از روزهایی که صرف بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی کردند، ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم را پشت سر گذاشتند. آن‌ها چه‌قدر چالش‌های استانی را مورد توجه قرار دادند؟ مواضع و اظهارات آن‌ها تا چه میزان در پی پاسخ به خواست مردم بود و در چه جاهایی آن‌ها اقداماتی علیه منافع مردم در دستور کار قرار دادند؟ گزارش پیش رو ارزیابی «ایران‌وایر» از عملکرد صد روزه نمایندگان استان قم در مجلس یازدهم است.

پنج چالش اصلی استان قم

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر پنج اولویت اصلی استان قم به این شرح است:

 

بازتاب چالش‌های استانی در فعالیت‌های پارلمانی نمایندگان استان قم

۱- نطق‌های پارلمانی نمایندگان استان قم

 سه نماینده استان قم در مجلس یازدهم با پنج چالش عمده استانی روبه‌رو بوده‌اند و هستند. این چالش‌ها عبارتند از:

  • فقر و مشکلات معیشتی
  • آسیب‌های اجتماعی
  • شکاف‌های اجتماعی و اختلافات طبقاتی
  • سیاست‌زدگی
  • مشکلات شهری

چالش‌هایی که زندگی را برای مردم استان دشوار و بر مشقت‌های آن‌ها افزوده است. بررسی‌های ایران‌وایر نشان می‌دهند از ۳ نماینده استان قم، هیچ‌کدام تا کنون در مجلس یازدهم نطق میان‌دستور نداشته‌اند. 

۲- تذکر نمایندگان استان به مسئولان اجرایی

نمایندگان استان قم طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، ۳ تذکر کتبی به مسئولان اجرایی دادند که هر ۳ تذکر فردی بوده‌اند و تذکری که نشان‌دهنده حرکت دسته‌جمعی برای پی‌گیری مشکلی در سطح استان باشد از سوی مجمع نمایندگان استان یافت نشد.

«احمد امیرآبادی فراهانی»، نماینده قم، با ۳ تذکر به وزرا بیش‌ترین تذکر را داشته است و از «مجتبی ذوالنوری» و «علیرضا زاکانی»، دیگر نمایندگان این شهر، هیچ تذکری به رئیس‌جمهور و وزرا ثبت نشده است. از ۳ تذکر مکتوب یکی از نمایندگان استان، ۲ تذکر جنبه ملی و ۱ تذکر جنبه استانی و محلی داشته‌اند که نشان می دهد نه مسائل ملی و نه مسائل استانی چندان در اولویت‌های نمایندگان استان قم قرار نداشته‌اند. آن‌ها با تکیه بر کرسی‌های کلیدی مجلس (عضویت در هیئت‌رئیسه، ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و ریاست مرکز پژوهش‌های «مجلس شورای اسلامی») بیش از آن‌که در پی پی‌گیری مسائل استان قم باشند، به مسائل سیاسی و جناحی و مدیریت مجلس مشغول بوده‌اند.

تنها تذکر استانی نمایندگان این استان به وزیر راه و شهرسازی در خصوص احداث جاده دریاچه نمک قم بوده است که چالش اصلی و عمده استان به حساب نمی‌آید.

تذکر تک تک نمایندگان استان به مسئولان اجرایی کشور به این شرح است:

تذکرهای احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم خطاب به:

سوال نمایندگان از وزرای دولت روحانی

طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم وزیری برای پاسخ‌گویی به سوال نمایندگان استان قم در صحن علنی مجلس و کمیسیون‌های تخصصی حاضر نشده است که نشان می‌دهد مشغولیت اجرایی نمایندگان استان قم در مجلس بیش از آنی است که فرصت طرح و پی‌گیری سوالی از وزرا داشته باشند. 

تجزیه و تحلیل اقدامات استانی نمایندگان در ۱۰۰ روز اول

بررسی‌های ایران‌وایر نشان می‌دهند که نمایندگان استان قم در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم (منهای ۲۰-۳۰ روز اول که در حال بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌ها بودند) توجه ویژه‌ای به چالش‌های استانی نداشته‌اند. 

نه تنها هیچ‌کدام از پنج چالش استان قم، مورد توجه نمایندگان استان قرار نگرفته‌اند، بلکه آن‌ها در تشدید برخی از مشکلات استان از جمله سیاست‌زدگی، موثر بوده‌اند. طرح استیضاح و اعدام رئیس‌جمهور از سوی مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، که با تذکر رهبر ایران نیز همراه شد، از جمله تلاش‌های نماینده قم در تشدید بحران سیاست‌زدگی در این استان بوده است.

یافته‌های ایران‌وایر نشان می‌دهند که غلبه دیدگاه جناحی و سیاسی و درگیر شدن با مسائل اجرایی مجلس سبب شده‌اند تا نمایندگان استان قم، توجه چندانی به مسائل و مشکلات مردم نشان ندهند. در طول ۳-۴ ماه گذشته آن‌ها نه نطقی در مجلس کرده‌اند و نه سوالی از وزرا پرسیده‌اند و از ۳ نماینده استان ۲ نماینده هیچ تذکری به مسئولان نداده‌اند. تنها سوال مجتبی ذوالنوری نماینده قم از مسئولان اجرایی، طرح استیضاح «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور، بوده که آن نیز توسط هیئت‌رئیسه اعلام وصول نشده است. 

عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان قم نشان می‌دهد که رویکرد سیاسی و جناحی بر فعالیت نمایندگان این استان سایه انداخته است. آن‌ها کمترین توجهی به چالش‌های اصلی و محوری استان قم نداشته‌اند و بیشتر وقت خود را صرف امور اجرایی مجلس کرده‌اند. احمد امیرآبادی فراهانی در هیئت‌رئیسه مجلس عضویت دارد، مجتبی ذوالنوری ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را عهده‌دار است و علیرضا زاکانی مسئولیت ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس را عهده‌دار بوده است؛ مسئولیت‌هایی که بخش عمده وقت نمایندگان استان قم را گرفته است. از علیرضا زاکانی جز در ماجرای رد اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون»، نماینده اصلاح‌طلب گچساران، فعالیت چشم‌گیر دیگری دیده نشده است. 

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.