رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زندان‌های ارومیه و قرچک؛ مرگ زندانیان بر اثر ابتلا به کرونا همزمان با افزایش مبتلایان


خبرگزاری هرانا – شمار زندانیان مشکوک و تایید شده مبتلا به ویروس کرونا در زندان‌های کشور رو به افزایش است. افزایش مبتلایان به این ویروس با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، جان بسیاری از زندانیان را تهدید می‌کند. طی روزهای اخیر دو زندانی مبتلا به ویروس کرونا در زندان قرچک ورامین به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان باختند. یک زندانی در زندان ارومیه نیز روز چهارشنبه ۶ فروردین‌ماه با علائم مشکوک به بیماری کرونا جان خود را از دست داد. علیرغم صدور دو بخشنامه توسط رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان، همچنان شاهد کارشکنی‌ها و ممانعت بسیاری از مسولین در اعطای مرخصی به زندانیان از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ویروس کرونا در زندان‌های ایران دستکم جان سه زندانی را گرفت.

طی روزهای اخیر دو زندانی مبتلا به ویروس کرونا در سلول‌های انفرادی زندان قرچک ورامین به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست دادند. این افراد که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نخست همراه با ۸ زندانی دیگر از بندهای خود به سالن باشگاه (بند تازه تاسیس این زندان) منتقل شده بودند. پس از وخامت حال جسمی به بیمارستان خارج از زندان اعزام شده اما با امتناع بیمارستان از پذیرش آنها مجددا به زندان بازگردانده و به سلول انفرادی منتقل شدند. لازم به ذکر است که یکی از زندانیان به بیماری هپاتیت بی نیز مبتلا بوده است. اجساد این زندانیان نهایتا از سلول انفرادی به خارج از زندان منتقل شده است.

طی روزهای اخیر به صورت روزانه بندهای زندان قرچک ورامین ضدعفونی شده و اجازه رفت و آمد میان بندها به زندانیان داده نمی‌شود.

هرانا پیشتر گزارشی از وضعیت بند تازه تاسیس موسوم به “باشگاه” تهیه کرده بود. دهها تن از زنان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه و سپس دیماه به زندان قرچک ورامین، منتقل شدند. همزمان با انتقال این شهروندان، مسئولان زندان اقدام به تعطیل کردن سالن ورزشی زندان که فاقد استانداردهای اولیه مانند هواخوری، سیستم گرمایشی و سرمایشی است کرده و وسایل و تجهیزات موجود در آن را به انبار منتقل کرده‌ بودند. زندانیان سیاسی در این بند تازه تاسیس نهایتا به بندهای دیگر این زندان منتقل شدند. ده زندانی نیز با داشتن علائم کرونا همراه با شش زندانی زن دیگر که مبتلا به بیماری گال هستند به بند باشگاه منتقل شدند.

همچنین روز چهارشنبه ۶ فروردینماه ۹۹، زندانی دیگری از بند ۱۴ زندان ارومیه که از چند روز قبل علائمی مشابه با بیماری کرونا همچون تنگی نفس داشت، جان خود را از دست داد.

هویت این زندانی “حسن جوادی، محکوم به حبس ابد” توسط هرانا احراز شده است. این زندانی به بیماری قلبی نیز مبتلا بوده و پیشتر عمل جراحی قلب انجام داده و برای قلب او یک پیس میکر (باتری) کار گذاشته شده بود.

تاکنون پزشکی قانونی در خصوص علت مرگ این زندانی اظهارنظری نکرده است. آقای جوادی از پنج سال قبل در حال سپری محکومیت ۱۵ ساله خود از بابت جرایم مرتبط با مواد مخدر بود.

عبدالسلام مردان رزگه، شهروند بازداشتی در زندان ارومیه نیز در تاریخ ۲ فروردین‌ماه به دلیل وخامت حال جسمی و با علائم مشکوک به کرونا به بهداری زندان منتقل و از آنجا به بیمارستان خارج از زندان اعزام شد. گفته می‌شود نتیجه آزمایش کرونای این شهروند بازداشتی منفی اعلام شده است.

عبدالسلام مردان رزگه، فرزند محمد اهل شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی است. او از تاریخ ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷ در بازداشت بسر می‌برد. آقای مردان رزگه از تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۹۸ در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خود دست به اعتصاب غذا زده است.

کیا مظفری، مسئول فروشگاه بند سیاسی زندان ارومیه و کارمند سازمان زندان‌ها که چندی پیش به منظور انجام تست کرونا به خارج از زندان منتقل شد، روز سه‌شنبه ۵ فروردین‌ماه مجددا به محل کار خود در فروشگاه زندان بازگشته است.

با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، جان بسیاری از زندانیان را تهدید می‌کند و موجب نگرانی خانواده های آنان شده است. با وجود ادعای سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به حدود هشتاد و پنج هزار زندانی و ادعای عفو گسترده زندانیان از سوی آیت الله خامنه‌ای، کماکان تراکم در زندان های کشور بالا است. همچنین امکانات بهداشتی برای ضدعفونی محیط زندان ها ناکافی است و در مواردی به دلیل عدم وجود نیروی کافی اعزام زندانیان بیمار به بیمارستان نیز به تاخیر افتاده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.