رسانه خبری پیامِ ایرانی

ورود به شهرهای ایران برای افراد غیر ساکن ممنوع می‌​شود | ایران | DWحسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه ۲۶ مارس (هفتم فروردین) در جلسه اقتصادی کرونا خبر داد که مقررات سخت​گیرانه‌​تری در حال اجراست. او گفت اگر رهبری موافقت کند یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد کرد.

روحانی تاکید کرد دولت از کسب و کارهایی که آسیب دیده​‌اند، مشروط به اینکه کارگری را اخراج نکرده باشند، حمایت می​کند.

  رئیس جمهور ایران ادامه داد تخت‌های بیمارستانی زیادی داریم که هنوز از آن‌ها استفاده نشده است. روحانی همچنین مدعی شد که در سخت‌ترین شرایطی که کشور با آن مواجه است، ۲۰ هزار تخت بیمارستانی خالی مانده  و امروز شرایط به گونه‌ای است که پرستاران می​توانند طبق معمول کار خود را انجام دهند.

  کیانوش جهانپور، سخنگو و رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اما یک روز پیش از اظهارات روحانی رسما از فوت بیش از ۴۳ نفر از پزشکان و پرستاران بر اثر کرونا خبر داده بود.  

دولت برای مهار کرونا استراتژی واحدی را دنبال نمی​کند. روحانی با اعمال هرگونه قرنطینه نیزمخالفت کرده و گفته است: «ما چیزی به نام قرنطینه نداریم. اصلا اینکه شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاه‌ها و برخی مشاغل قرنطینه هستند، ‌اصلا چنین چیزی وجود ندارد. نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزادند.»

  سخنان روحانی باعث شد که میلیون​ها ایرانی در تعطیلات نوروزی به جای قرنطینه و در خانه ماندن بار و بندیل خود را ببندند و راهی سفر شوند.

  کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر ابراز نگرانی کرده است که بیش از هشت و نیم میلیون نفر از ۱۹ استان به مسافرت رفته‌اند که در میان آنها شش هزار و ۵۰۰ نفر با علائم ابتلا به کرونا مانند تب شناسایی شده‌اند.

  دوالفقاری: مسافران سریعا به خانه‌های خود بازگردند

  با افزایش سریع شمار ابتلا به ویروس کرونا در ایران دیری نپایید که مقامات زنگ خطر را به صدا درآوردند و از مسافرانی که آماده می​شدند و یا در راه سفر بودند خواستند که به خانه​هایشان برگردند.

  حسین ذوالفقاری، معاون وزیر کشور و رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا روز پنجشنبه ۲۶ مارس (هفتم فروردین) هشدار داد کرونا هنوز به قله نرسیده و سیر بیماری، کاهش را نشان نمی‌دهد.

ذوالفقاری گفت از روز پنجشنبه هفتم فروردین فقط به به افراد ساکن شهرها اجازه ورود داده می‌شود، یعنی سفر ممنوع است. کسانی که در سفر هستند باید سریعتر به خانه برگردند و کسانیکه در محل سکونت خود هستند سفر نروند، چون اجازه ورود به شهرها را ندارند.

  معاون وزیر کشور درباره وضعیت نه میلیون ایرانی که از ۱۹ استان کشور در طی روزهای اخیر به مسافرت رفته‌​اند توضیح بیشتری نداد. مسئولان ایرانی گفتند که بیش از ۶۰۰ هزار و ۵۰۰ نفر از آنان آلوده به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند.

  معاون وزیر کشور همچنین اطلاع داد که در طرح جدید دولت ادامه تعطیلی دانشگاه‌ها، مدارس، پارک‌ها، بوستان‌ها و مراکز ورزشی در نظر گرفته شده و تردد در خطوط ریلی، خطوط هوایی و پایانه‌های مسافربری همچنان محدود باقی خواهد ماند.

“طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از جمعه در ایران آغاز می‌شود” 

ساعاتی بعد از اظهارات معاون وزیر کشور “کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا” مستقر در این وزارتخانه نیز از آغاز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور از روز جمعه خبر داد و جزییات آن را تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، این طرح قرار است در مرحله نخست، تا ۱۵ فروردین ماه (یک هفته) اجرا شود و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای آن “تمدید خواهد شد.” حسن روحانی زمان اجرای این طرح را تا ۲۰ فروردین ذکر کرده است.

بر اساس این طرح، صرفا افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود به آن شهر بوده و ورود افراد غیرساکن ممنوع است. همچنین بر اساس این طرح، قرار است بازگشت مسافران به شهرهای خود “تسریع شود”، آن‌ها در مسیر بازگشت اجازه ورود به شهرهای میان راه را ندارند.   

بر اساس این طرح، مدارس و دانشگاه‌ها، تفرجگاه‌ها و مراکز تفریحی نظیر استخرها و پارک‌ها تا پایان زمان مقرر تعطیل خواهند بود. برگزاری هرگونه مراسم رسمی و غیررسمی نیز ممنوع است. 

بر اساس این طرح همچنین اصناف و مشاغل به سه گروه متفاوت (گروهی که باید کاملا فعال باشند، گروهی که باید تعطیل شوند و گروهی که بر اساس اقتضا و شرایط محلی فعالیت آن‌ها می‌تواند مجاز باشد) تقسیم شده‌اند. 

در این اطلاعیه آمده است که خودروهای افراد متخلف به مدت یک ماه با اخذ هزینه‌های جانبی توقیف می‌شوند. همچنین جریمه نقدی به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان و پلمب واحدهای صنفی متخلف به مدت یک ماه، در دستور کار قرار دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.