رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در جهان؛ تعداد جان‌باختگان در اسپانیا از ۴۰۰۰ نفر گذشت، شیوع سریع بیماری در آمریکا


تعداد موارد فوتی در اسپانیا از چهار هزار نفر فراتر رفتحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

تعداد موارد فوتی در اسپانیا از چهار هزار نفر فراتر رفت

بر اساس آمارهای رسمی در بیست و چهار ساعت گذشته تعداد موارد مرگ بر اثر کرونای ۲۰۱۹ در اسپانیا با ۶۵۵ مورد افزایش از دیروز به بالای ۴۰۰۰ نفر رسیده است. دیشب دولت این کشور برای مقابله با شیوع بیشتری بیماری وضعیت اضطراری را تا دوازدهم آوریل تمدید کرد.

بیشترین ابتلا در مادرید به ثبت شده است. اسپانیا از لحاظ ابتلا به کرونا، چهارمین کشور دنیاست؛ با بیش از ۵۶ هزار.

در آمریکا هم تعداد موارد قطعی ابتلا به کرونا به بالای هفتاد هزار نفر رسیده است و دستکم ۱۰۵۰ نفر هم جانباخته‌اند.

پیشتر سازمان بهداشت جهانی هشدار داده بود با توجه به روند رو به رشد شیوع کرونا در آمریکا، این کشور ممکن است به کانون جدید عفونت تبدیل شود.

بیشترین مبتلایان آمریکایی در نیویورک بوده‌اند.

همزمان سنای آمریکا یک برنامه محرک اقتصاد به ارزش دو هزار میلیارد دلار برای کاستن از آثار شیوع بیماری را تصویب کرده است.

این طرح شامل پرداخت ۱۲۰۰ دلار به بیشتر بزرگسالان و کمک به کسب و کارهای کوچک برای پرداخت حقوق کارمندان می‌شود.

در حالی که شیوع این ویروس در آمریکا رو به گسترش است، چین می‌گوید در استان هوبی که برای اولین بار ویروس در آن مشاهده شد، مورد جدیدی یافت نشده است.

در فرانسه تعداد موارد فو. به ۱۳۳۱ نفر رسیده است؛ امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور دیشب با حضور در یک بیمارستان اعلام کرد ارتش به کمک خواهد آمد.

سخنگوی دولت فرانسه هم از احتمال تمدید قرنطینه دو هفته‌ای خبر داده که قرار است جزئیات نهایی آن تا چند روز آینده اعلام شود.

در فرانسه این نگرانی‌ وجود دارد که شمار قربانیان فراتر از آمار رسمی باشد. مقام‌های فرانسوی تنها کسانی را مبتلا حساب می‌کنند که در بیمارستان‌ها بستری باشند و ابتلایشان تایید شده باشد.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

خلوتی خیابان‌ها در لندن

ژروم سالومون، از مقام‌های درمانی ارشد فرانسه، می‌گوید موارد مرگ بر اثر کرونا در بیمارستان‌ها “احتمالا بخش کوچکی از کل موارد مرگ هستند.”

در ایتالیا هم که پرتلفات‌ترین کشور بوده؛ تعداد موارد فوت به ۷۵۰۰ نفر رسیده؛ بیش از دو برابر چین.

قرار است تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا امروز بعدازظهر درباره مقابله با کرونا گفتگو کنند؛ هر چند اتفاق نظری درباره بهترین روش در میان اعضا وجود ندارد.

در روسیه که ۸۴۰ مورد ابتلا به کرونا تایید شده؛ کار و هنچنین تمامی رستوران‌ها، پارک‌ها و مغازه‌ها قرار است از شنبه یک هفته تعطیل می‌شوند.

همچنین قرار است از نیمه شب به وقت محلی، تمامی پروازهای ورودی و خروجی از روسیه متوقف شوند به جز پروازهایی که مسافران روس را به کشورشان برمی‌گردانند.

دیروز هم ولادیمیر پوتین رای‌گیری تغییر قانون اساسی که امکان دو دوره دیگر ریاست جمهوری‌اش را فراهم می‌کند به تعویق انداخت.

در ژاپن فرماندار توکیو از شهروندان پایتخت خواسته آخر هفته در خانه بمانند؛ این باعث شد مردم با هجوم به مراکز خرید قفسه‌ها را خالی کنند.

توکیو فقط ۲۱۲ مورد کرونا را از مجموع ۱۲۰۰ مورد در کل ژاپن ثبت کرده است.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن یک کارگروه ویژه دولتی برای مقابله با شیوع کرونای ۲۰۱۹ تشکیل داده ؛ دیروز موارد ابتلا در ژاپن افزایش چشمگیری داشت و صحبت از موج دوم بیماری به میان آمده است.

در تایلند برای مقابله با افزایش تعداد مبتلایان به کرونای ۲۰۱۹ وضعیت اضطراری اعلام شده است. این وضعیت به نخست وزیر این کشور اجازه می‌دهد سفرها را محدود کند، مانع از تجمع مردم شود، رسانه‌ها را سانسور و مردم را در خانه‌هایشان زندانی کند.

موارد ابتلا در هفته‌های اخیر در تایلند افزایش زیادی داشته که بخشی به علت نظام بهداشتی درمانی ضعیف این کشور است.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

ساحلی توریستی در اسپانیا

همزمان فیلیپو گراندی کمیسر عالی آوارگان سازمان ملل به بی‌بی‌سی گفت همه‌گیری جهانی کرونای ۲۰۱۹ تاثیر شدیدی بر وضع میلیون‌ها آواره و پناهجو خواهد داشت. این آوارگان در مناطق پرازدحام و بدون امکانات بهداشتی و درمانی زندگی دشواری دارند.

آقای گراندی از جامعه جهانی خواست به کشورهای آسیب‌پذیری مثل سوریه و لیبی توجه نشان دهند که بیماری تازه درحال شیوع و بهداشت و درمان ضعیف است یا اصلا وجود ندارد.

پیشتر هم کمیسیون اروپا از یونان خواسته بود افراد آسیب پذیر را از اردوگاه‌های پناهجویان در جزایر این کشور خارج کند؛ در این اردوگاه‌ها معمولا عده زیادی در شرایط نامطلوب زندگی می‌کنند.

طیف آخرین آمارها، تعداد کل مبتلایان در جهان به نیم میلیون نفر نزدیک می‌شود و بر اساس آمارهای رسمی دولت‌ها بیش از ۲۲۰۰۰ جان باخته‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.