رسانه خبری پیامِ ایرانی

تحریم‌های جدید آمریکا علیه همکاری با سپاه پاسداران


وزارت دارایی آمریکاحق نشر عکس
Getty Images

وزارت دارایی آمریکا ۲۰ فرد و شرکت مستقر در ایران و عراق را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم و آنها را تحریم کرده است. ایالات متحده در دولت دونالد ترامپ، سپاه پاسداران را رسما به عنوان یک سازمان تروریستی قلمداد کرد.

این اقدام جدید دولت آمریکا در فضایی صورت می‌گیرد که ایران هم مانند چند کشور دیگر با بحران شیوع ویروس کرونا مواجه است و درخواست‌ها از دولت دونالد ترامپ برای سبک‌کردن تحریم‌های ایران افزایش پیدا کرده است.

وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌اش گفته این افراد و نهادهای تحریم‌شده یا به سپاه و یا به بازوهای شبه‌نظامی و جاسوسی‌اش در خارج ایران کمک رسانده‌اند، و هم‌چنین به گروه‌های شبه‌نظامی موردحمایت ایران در عراق، از جمله “کتائب حزب‌الله” و “عصائب اهل حق”، کمک کرده‌اند.

دولت دونالد ترامپ این افراد و شرکت‌ها را متهم کرده که در قاچاق اسلحه به عراق و یمن، و فروش نفت ایران به دولت سوریه دست‌اندرکار بوده‌اند.

با این تحریم‌ها حالا این افراد و شرکت‌ها اگر در دایره قضایی آمریکا اموالی داشته باشند، این دارایی‌ها بلوکه می‌شود و همین‌طور شهروندان و نهادهای آمریکایی از کار با آنها منع می‌شوند.

ستاد بازسازی عتبات عالیات به مدیریت محمد جلال‌مآب، و نیز حسن پلارک، رییس سابق این نهاد و مشاور قاسم سلیمانی، رئیس سابق نیروی قدس سپاه، تحریم شده اند.

بهجت الکوثر و شرکت کوثر نیز تحریم شده‌اند. آمریکا می گوید شرکت کوثر میلیون‌ها دلار از بانک مرکزی ایران دریافت کرده است.

مقام‌های آمریکایی این شرکت‌ها و اشخاص را به قاچاق، پول‌شویی و دست داشتن در انتقال تسلیحات به سوریه و یمن متهم کرده اند.

حسن صبوری نژاد (معروف به مهندس مرتضی) هم از جمله تحریم‌شده‌هاست.

هم‌زمان آمریکا واردات برق از ایران به عراق را از تحریم ها مستثنی اعلام کرده است.

اخیرا سازمان ملل متحد خواستار آن شد که برای حفاظت از حقوق و جان میلیون‌ها نفر، در تحریم‌های آمریکا بازنگری شود.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بیانیه‌اش گفته که با توجه به تاثیر تحریم‌های گسترده بر بخش بهداشت و حقوق بشر در کشورهایی که با شیوع ویروس کرونا روبرو هستند، باید فورا درباره این تحریم‌ها تجدید نظر شود.

دولت آمریکا بر موضع قبلی‌اش تاکید کرده که می‌گوید تحریم‌های ایران “شامل غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و کمک‌های انسان‌دوستانه نمی‌شود” و می‌گوید “اسناد ایرانی‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌های حوزه سلامت توانسته‌اند از ماه ژانویه بدون هیچ مانعی بسته تشخیص کرونا وارد کنند.”

حسن روحانی، رئیس جهوری ایران در آغاز سال نو در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مردم آمریکا نوشت: “تحریم‌ها موجب شده توان مردم ایران در مبارزه با این ویروس کاهش یابد و حتی برخی از هموطنان ما جان خود را از دست بدهند”.

وزارت خارجه آمریکا در عین حال می‌گوید که حکومت ایران پیشنهاد کمک صد میلیون دلاری آمریکا را نپذیرفته است.دولت آمریکا افراد و شرکت‌های جدیدی را با اتهام حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست تحریم‌هایش افزوده است. این تحریم ها شرکت های مرتبط با کشتی‌رانی، تجاری، ساختمانی و شیمیایی را در برمی‌گیرد.

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های ایران دو سال است که دوباره برگشته‌اند.

منتقدان این سیاست می‌گویند بانک‌ها از بیم مجازات‌های تحریمی آمریکا، حاضر به تسهیل هیچ نوع معامله‌ای با ایران نیستند.

به علاوه شیوع ویروس جدید کرونا در ایران باعث فشار بیشتر بر نظام بهداشتی کشور شده است.

در هفته‌های اخیر گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی، اف‌ای‌تی‌اف، اعلام کرد با نپیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، همه کشورها باید اقدام‌های کامل احتیاطی را ارتباط با نظام بانکی ایران به اجرا بگذارند.

برخی از مخالفان پیوستن به این کنوانسیون‌ها می‌گفتند ایران با پیوستن به آنها ناچار به ارائه اطلاعاتی مالی و بازرگانی خواهد شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.