رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بخشودگی محکومیت ۲۵ درویش گنابادی در تبعید


خبرگزاری هرانا – بیست و پنج تن از دراویش گنابادی در تبعید به مناسبت سالروز تولد پیامبر اسلام و ششمین امام شیعیان شامل بخشودگی محکومیت شدند. این افراد پیشتر پس از تحمل بیش از ۲ سال حبس از زندان آزاد شدند و اردیبهشت‌ماه امسال جهت اجرای حکم تبعید راهی استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، ایلام، بوشهر، کرمان و خراسان جنوبی شدند. گفته می‌شود که شمار دراویش گنابادی زندانی و در تبعید مشمول این بخشودگی محکومیت رو به افزایش است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بیست و پنج تن از دراویش گنابادی در تبعید شامل بخشودگی محکومیت شدند.

ابوالفضل صحرایی، وحید خموشی، علیرضا لک، صالح الدین مرادی، بابک مرادی، مهرداد رضایی، مهدی بختیاری، مرتضی بیل چی، سخاوت سلیمی، مجتبی بیرانوند، احسان الدین ملک محمدی، حیدر تیموری، محمد کریمایی، محمد براکوهی، مهدی مردانی، مهدی مهدوی، کیانوش بیراوند، احمد براکوهی، هادی شاهرضا گماسایی، ابوالفضل آوازه، علی قمری، حبیب قنبری، سعید سلطان پورقلعه، علیرضا آزاد روش و سعید کریمایی که در حال سپری کردن ایام تبعید خود به ترتیب در شهرستان‌های سربیشه، مشهد، منوجان، دشستان، سراوان، سرباز، دشتستان، سربیشه، نیک شهر، میرجاوه، زابل، ایلام، فهرج، کهنوج، سیب و سوران، نیک شهر، زهک، نیک شهر، زابل، میرجاوه، هیرمند، ایرانشهر، زهک و کهنوج هستند، به مناسبت سالروز تولد پیامبر اسلام و ششمین امام شیعیان مشمول بخشودگی مجازات شدند.

گفته می‌شود که شمار دراویش گنابادی زندانی و در تبعید مشمول این بخشودگی محکومیت رو به افزایش است.

این افراد پیشتر پس از تحمل ۲ سال حبس به صورت زودهنگام تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور آزاد شدند و نهایتا اردیبهشت‌ماه امسال جهت اجرای حکم تبعید راهی در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، ایلام، بوشهر، کرمان و خراسان جنوبی شدند.

این شهروندان پیشتر در جریان واقعه “گلستان هفتم” بازداشت شده بودند. گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۹۶ با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد و در جریان آن صدها درویش بازداشت و سپس به احکام شلاق، حبس، اعدام و سایر محرومیت‌های اجتماعی و تبعید محکوم شدند.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز سه شنبه ۲۰ آبان، از عفو و اعمال تخفیف در خصوص ۳۷۸۰ نفر از محکومان خبر داد. به گفته وی از این تعداد ۲۳۰۱ نفر آزاد شدند. در کنار این آمار و ارقام تنها ۱۵۷ تن از این زندانیان دارای اتهامات امنیتی بوده اند که درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل می شوند. اسماعیلی همچنین گفته است که محکومان امنیتی این لیست شامل افرادی با اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و شرکت در اعتراضات مردمی سال های  ۹۶، ۹۷ و ۹۸ بوده است. در این میان ۱۶ نفر از اتباع کشورهای اسلامی نیز مورد عفو قرار گرفته اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.