رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزارت دولت در امور صلح افغانستان هیات ۲۱نفری گفت‌وگو کننده با طالبان را تعیین کردمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

وزارت دولت در امور صلح افغانستان جمعه ۲۷ مارس ۲۰۲۰ از تعیین هیأت ۲۱ نفری دولت برای گفت‌وگو با گروه طالبان خبر داد.

براساس خبرنامه وزارت دولت در امور صلح افغانستان، این هیأت پس از «غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها، و اقشار تأثیرگذار جامعه» تعیین شده است. براساس این اعلامیه، محمدمعصوم استانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی رهبری این هیأت را به عهده دارد.

نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، شهلا فرید، شریفه زرمتی، عبدالهادی ارغندیوال، محمدرسول طالب، حبیبه سرابی، فاطمه گیلانی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور، غلام‌فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، خالد نور و امین احمدی اعضای این هیأت هستند.

بر بنیاد این اعلامیه، سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح تأکید کرد: «این وزارت برای پیشبرد روند صلح و مدیریت تمامی میکانیزم‌های تصمیم‌گیری، سهولت‌‌های مورد نیاز را از سوی دولت فراهم می‌کند و امور اجرایی مربوط را مسئولانه به پیش خواهد برد.»

قرار است پس از رهایی زندانیان طالبان از زندان‌های افغانستان و رهایی زندانیان دولت از نزد این گروه، گفت‌وگوی رودر روی دولت و طالبان آغاز شود.

قبل از این، جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان پنج شنبه ۲۶ مارس در توییتی نوشت، به تعداد ۱۰۰ تن از زندانیان طالبان تا تاریخ ۳۱ مارس امسال به گونه مشروط آزاد خواهند شد.

جاوید فیصل در ادامه نوشت، بعد از سایر بحث‌ها، در مطابق با فرمان ریس جمهوری محمد اشرف‌غنی و با در نظرداشت سن زندانیان، وضعیت صحی و آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر وایروس کرونا الی تاریخ ۳۱ مارس به تعداد صد تن از زندانیان بخاطر همدردی بشری و بعد از گرفتن تضمین از گروه طالبان و زندانیان از برگشت نکردن دوباره‌شان به میدان‌های جنگ رها خواهند شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.