رسانه خبری پیامِ ایرانی

اخراج صد هزار یورویی یک زن ایرانی با جت شخصی از آلمان  | آلمان | DW



زن ۳۴ ساله‌ای، اواخر ماه فوریه، در سالن ترانزیت فرودگاه فرانکفورت از دولت آلمان درخواست پناهندگی کرد. او به ماموران گفت به دلیل عشق به مردی متاهل، از سوی برادرانش به مرگ تهدید شده و جانش در خطر است. کسی حرف او را باور نکرد و تقاضای مربوطه تحت عنوان “آشکارا بی‌اساس” رد شد. 

این زن را سپس به بازداشتگاه موقت فرودگاه بردند تا با اولین پرواز به ایران برگردانده شود. اخراج اما به طول انجامید؛ نخست به دلیل لغو بسیاری پروازها به تهران در واکنش به شلیک موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی و سپس بحران کرونا که باعث شد اکثر خطوط هواپیمایی، پروازهای خود به ایران را خط بزنند.

وبسایت “تاگس شاو” می‌نویسد این شهروند ایرانی و یک زن دیگر قرار است اوایل هفته آتی به صورتی اختصاصی با یک هواپیمای چارتر و در معیت چند پلیس، مترجم و پرسنل پزشکی به کشورشان برگردانده شوند. 

تاگس شاو درباره این اقدام ویژه می‌نویسد، هر چند مقامات آلمانی به کرات برای بازگرداندن پناهجویان اخراجی از هواپیماهای چارتر استفاده کرده‌اند اما این که یک هواپیما فقط برای یک یا دو نفر اختصاص داده شود، بسیار نادر بوده است: «بخصوص از این جهت نادر که نه جرم خاصی صورت گرفته و نه اتفاقی افتاده که به مصالح عمومی مربوط بوده باشد.»

اخراج رهبر باند خلافکاران لبنانی، از جمله موارد معدودی است که فردی با جت خصوصی از آلمان اخراج شد. ابراهیم میری، بزهکار سابقه‌دار که در شهر برمن زندگی می‌کرد در سال ۲۰۱۹ به لبنان برگردانده شد.

وکیل پناهجوی زن ایرانی در نامه‌ای به دادگستری فرانکفورت، ضمن اعتراض به بازداشت او در فرودگاه، پرسیده است: «… آیا ماموران انتظامی و کادر پزشکی همراه این زن نمی‌خواهند علاوه بر همراهی او، تجهیزات پزشکی و درمانی برای بحران کرونا به ایران ببرند؟»  او از دولت آلمان خواسته که پناهندگی زن ایرانی را به رسمیت بشناسد: «… زیرا او به دلیل جنیسیت‌اش مورد تهدید قرار گرفته و هیچ قانونی از او حفاظت و حمایت نمی‌کند.»

برای سازمان “پرو آزول”، تشکل حامی پناهجویان‌، این موضوع بسیار مهم و ویژه است. گونتر بورکهارد، رئیس این سازمان مردم نهاد می‌گوید: «ما به دلیل دشواری‌های پزشکی و انسانی ناشی از بحران کرونا، هر گونه اخراج به ایران را فراتر از یک اقدام غیرمسئولانه می‌دانیم.» 

بورکهارد خواستار آن شده که هرگونه اخراج در سطح اتحادیه اروپا و کشورهای خارج از این حوزه تا اطلاع ثانوی متوقف شود. 

دولت آلمان اما نظر دیگری دارد. وزارت خارجه که ایران را جزء مناطق پرخطر می‌داند و توصیه می‌کند که کسی به این کشور سفر نکند، کوشیده که مجوز پرواز چارتر به تهران را کسب کند.

اگر پرواز مربوطه انجام شود، دستکم ۱۰۰ هزار یورو هزینه خواهد داشت. پس از شلیک موشک و سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در ماه ژانویه، خطوط هواپیمایی کمی حاضرند به ایران پرواز کنند. در اصل، آن کسی که اخراج می‌شود موظف است هزینه برگشتن را شخصا تقبل کند اما معمولا این افراد چنین پولی ندارند. از نظر قوانین اقامتی نیز، همان شرکتی که مسافر را به آلمان آورد، باید ترتیب بازگشت او را هم بدهد. زن ایرانی ۳۴ ساله با لوفت‌هانزا به فرانکفورت آمده و این درحالی است که لوفت‌هانزا از چند هفته قبل، به دلایل امنیتی پرواز به ایران را متوقف کرده است. با توجه به زیان هنگفتی که لوفت‌هانزا از بحران کرونا و زمین‌گیر شدن هواپیماها دیده، بعید است که هزینه بازگرداندن مسافر ایرانی و همراهانش را را تقبل کند.





منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.