رسانه خبری پیامِ ایرانی

تصویب بسته مشوق‌های مالی دو تریلیون دلاری در کنگره آمریکا


اعضای مجلس نمایندگان آمریکا جلوی ساختمان کنگره برای حفظ فاصله موقع صحبت‌کردن تمرین می‌کردند.حق نشر عکس
AFP

Image caption

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا جلوی ساختمان کنگره برای حفظ فاصله موقع صحبت‌کردن تمرین می‌کردند.

کنگره آمریکا بزرگ‌ترین بسته مشوق‌های مالی تاریخ را برای مقابله با تبعات بحران شیوع ویروس کرونا تصویب کرد. این بسته شامل حدود دو تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار کمک مالی است.

این طرح یک روز قبل در مجلس سنا با اتفاق آرا تصویب شده بود و روز جمعه در مجلس نمایندگان به رای گذاشته شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از پیش گفته بود به محض تصویب این طرح در کنگره، آن را امضا و ابلاغ می‌کند.

این طرح شامل پرداخت کمک نقدی به اغلب شهروندان آمریکایی است. هر خانوار که درآمدش بیش از ۱۰۰ هزار دلار به ازای هر فرد بزرگ‌سال باشد، شامل این کمک نمی‌شود. خانوارهایی که به ازای هر فرد بزرگ‌سال عضو خانوار، ۷۵ هزار دلار یا کمتر درآمد دارند، بیشترین میزان کمک‌ها را دریافت می‌کنند که ۱۲۰۰ دلار برای هر عضو بزرگ‌سال و ۵۰۰ دلار برای هر عضو زیر ۱۸ سال است.

هم‌چنین این طرح شامل وام به کسب‌وکارهای خُرد، بیمه بیکاری، وام به شرکت‌های لطمه‌دیده، کمک نقدی به بیمارستان‌ها و ایالت‌های زیر فشار شیوع ویروس کرونا است.

ایالات متحده الآن بیشترین شمار موارد ثبت‌شده از ابتلا به ویروس کرونا را در جهان دارد. تا کنون ابتلای حدود ۹۵ هزار نفر تایید شده و دست‌کم ۱۴۳۸ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

در روزهای اخیر میزان آزمایش ابتلا به کرونا در آمریکا خیلی افزایش یافت.

__________________________________________________________

هادی نیلی

بی‌بی‌سی، واشنگتن

این بزرگ‌ترین بسته مشوق‌های مالی است ولی حتی قبل از تصویب و اجرا، انتقاد کسانی را برانگیخته که آن را برای مقابله با بحران کنونی کافی نمی‌دانند. از جمله فرماندار نیویورک، ایالتی که الآن در آمریکا کانون بحران است و بیشتر از نصف مبتلایان آمریکا در آن هستند، گفته که این بسته مشوق‌ها برای حمایت از شهروندان و دولت‌های ایالتی و نظام درمانی کم است.

همین دیروز آمار آمد که دست‌کم ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر ظرف همین هفته گذشته به شمار بیکاران در آمریکا اضافه شده‌اند.

رکورد قبلی بالاترین میزان افزایش بیکاری در آمریکا، برمی‌گردد به ٣٨ سال پیش که ظرف یک هفته حدود ٧٠٠هزار نفر اعلام بیکاری کردند. یعنی الان با حدود ۵برابر، رکورد قبلی شکسته شده است.

همین سه هفته پیش حدود ٢٠٠هزار نفر در آمریکا اعلام بیکاری کرده بودند. یعنی ظرف ده روز حدودا ۱۵ برابر شده است.

اما ناظران هشدار می‌دهند که این عدد هر قدر هم بزرگ باشد، تصویری واقعی از لطمه‌ای که تعطیلات گسترده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا زده، به دست نمی‌دهد.

عده خیلی بیشتری از جمله خویش‌فرماها تا پیمان‌کاران در این شمار پیدا نیستند.

ضمن این‌که با توجه به بزرگی بحران بیکاری، گزارش‌هایی هست که همه افراد نتوانسته‌اند به موقع مدارک اعلام بیکاری را ثبت کنند. وبسایت‌ها بارها زیر فشار مراجعه شدید کاربران از کار افتاده‌اند و تلفن‌ها هم با شمار بالای تماس‌گیرندگان، مشغول بوده‌اند.

رئیس فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، جرومی پاول که معمولا به‌سادگی جلوی دوربین تلویزیون ظاهر نمی‌شود، در مصاحبه‌ای گفته که احتمالا آمریکا وارد رکود اقتصادی شده است” و در عین حال هشدار داده که وضعیت ویروس کرونا ست که تعیین می‌کند چه زمانی برای بازگشایی مشاغل مناسب است.

البته با انتشار این آمار، واکنش بازار سهام آمریکا مثبت بود و شاخص‌ها رشد کردند .

خیلی از فعالان بازارهای مالی امیدوار شده‌اند که دولت آمریکا کمک‌های مالی بیشتری در نظر بگیرد .

برخی تحلیل‌گران گفته‌اند هم از این بابت، و همین‌طور با تصویب بسته مشوق‌های بیش از ٢ تریلیون دلار در سنا، واکنش بازار سهام مثبت بوده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.