رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ تعداد جان‌باختگان در ایتالیا به بیش از ۹ هزار نفر و در اسپانیا نزدیک به ۵ هزار نفر رسید


اسپانیا، بعد از ایتالیا، دومین کشور اروپایی است که به شدت از ابتلا به کرونا آسیب دیده استحق نشر عکس
Reuters

Image caption

اسپانیا، بعد از ایتالیا، دومین کشور اروپایی است که بشدت از کرونا آسیب دیده است

در ایتالیا ۹۶۹ نفر دیگر به تعداد جان‌باختگان ویروس کرونا اضافه شده و در مجموع به بیش از ۹ هزار نفر رسیده است.

این در حالی است که سیلویو بروسافرو،‌ رئیس خدمات ملی بهداشت ایتالیا، پیشتر گفته بود موارد تازه ابتلا “رو به کاهش” است که نشان می‌دهد تدابیر جدی که در سراسر کشور اتخاذ شده “در حال نتیجه دادن است.”

او در عین حال درباره کم کردن محدودیت‌ها هشدار داد و گفت: “ما هنوز به اوج بیماری نرسیدیم و آن را از سر نگذرانده‌ایم.”

در ایتالیا بیش از ۸۰ هزار و ۵۰۰ مورد ابتلا به کرونا شناسایی شده است. بیماری ابتدا بیشار در شمال این کشور شایع بود اما اکنون در مرکز و جنوب در حال گسترش است.

در اسپانیا، دومین کانون بزرگ عفونت در اروپا بعد از ایتالیا، تعداد جان‌باختگان کرونا بسرعت به پنج هزار نفر نزدیک می‌شود.

تنها در شبانه‌روز گذشته ۷۶۹ نفر جانشان را در اسپانیا از دست دادند؛ بالاترین میزان مرگ بر اثر کرونا در یک روز در این کشور. به این ترتیب تعداد کل جان‌باختگان در اسپانیا به ۴ هزار و ۸۵۸ نفر رسیده است.

مقام‌های اسپانیا اما می‌گویند آمار مبتلایان جدید رو به ثبات می‌رود. تعداد موارد تایید شده مبتلایان به کرونای ۲۰۱۹ به ۶۴ هزار و ۵۹ نفر رسیده ک ۱۴ درصد افزایش نشان می‌دهد، در مقایسه با دیروز که افزایش ۱۸ درصد‌ بود یا چهارشنبه که ۲۰ درصد افزایش داشت.

مقام‌های اسپانیا در اطلاع‌رسانی روزانه‌شان اعلام کرده‌اند که بیش از چهار هزار نفر از مبتلایان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. یک نوجوان پانزده ساله هم در میان قربانیان اخیر است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چرا کرونا در اسپانیا بیشتر می‌کُشد؟ ‏

در اسپانیا مرگ در افراد آسیب‌پذیر، بویژه ساکنان خانه‌های‌سالمندان، رو به افزایش است.

اسپانیا هم مثل ایتالیا بشدت از کرونا آسیب دیده و وضعیت اضطراری تا ۱۲ آوریل، یعنی حدود بیست روز دیگر، تمدید شده است. محدودیت رفت‌وآمد برقرار است و اغلب فروشگاه‌ها و کسب‌وکارها تعطیلند.

آمار اخیر بسیاری را امیدوار کرده که تدابیر اتخاذ شده در حال نتیجه دادن است. فرناندو سیمون، رئیس اورژانس سلامت اسپانیا می‌گوید این آمار بوضوح ثبات را نشان می‌دهد: “به نظر می‌رسد که داریم به اوج بیماری که بسیار منتظرش بودیم نزدیک می‌شویم.”

ارتش برای تمیز کردن بیمارستان‌ها و دیگر اماکن اعزام شده است از جمله ۹۰۰ آسایشگاه که دست‌کم ۱۵۱۷ مورد مرگ در آنها گزارش شده است.

با این حال وزارت بهداشت اسپانیا می‌گوید حدود ۹ هزار کیت آزمایش سریع که یک شرکت اسپانیایی از چین وارد کرده بود خراب بوده‌اند. این وزارتخانه گفته این کیت‌ها تاییدیه اروپایی داشتند. اکنون استفاده از آنها متوقف شده است.

در فرانسه چه خبر است؟

در فرانسه، همسایه ایتالیا، ادواردو فیلیپه، نخست‌وزیر، درباره “موج گسترده و شدید” هشدار داده و گفته این اپیدمی که از شرق کشور شروع شد الان به منطقه پاریس رسیده است.

فدراسیون بیمارستان‌های فرانسه می‌گوید ممکن است بیمارستان‌ها در ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده اشباع شوند. اطلاعات شرکت مخابراتی اورنج نشان می‌دهد که حدود یک میلیون و دویست هزار ساکن منطقه در هفته گذشته خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند.

در فرانسه تا پنجشنبه ۲۹ هزار و ۱۵۵ مورد ابتلای تایید شده و هزار و ۶۹۶ مورد مرگ ثبت شده است. ژولی آ، شانزده ساله، جوان‌ترین قربانی کرونا در فرانسه است. مانون، خواهر او، به روزنامه لوپاریزین گفت: “دیگر نباید فکر کنیم که این بیماری فقط افراد مسن را تهدید می‌کند. هیچ‌کس در مقابل این ویروس جهش یافته مصون نیست.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.