رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ با حکم حکومتی جنرال موتورز را وادار به تولید فوری دستگاه کمک تنفسی کرد


Trump gives press briefingحق نشر عکس
Getty Images

دونالد ترامپ با فعال کردن قانون “تولید در وضعیت جنگی” به جنرال موتورز، ابرگروه خودروسازی آمریکا و جهان، دستور داده هر چه سریع‌تر خط تولید دستگاه‌های کمک تنفسی را به بهره برداری برساند چرا که شهرهایی چون نیویورک هشدار داده‌اند با رشد تساعدی بیماران کووید-۱۹ نیاز فوری به هزاران دستگاه جدید دارند.

روز جمعه، ۲۷ مارس، آقای ترامپ ابتدا در توییتر به مدیرعامل شرکت جنرال موتورز انتقاد کرد که به جای دست به کار شدن “به دنبال چانه زدن و امتیاز گرفتن” است و کمی بعد کاخ‌سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا با فعال کردن “قانون تولید در وضعیت جنگی” از اختیارات خود استفاده کرده تا بتواند تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌ها برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ را مهیا کند.

این قانون که در دهه ۵۰ میلادی و به هنگام جنگ آمریکا با کره مصوب شد به رئیس‌جمهوری این کشور اجازه می‌دهد بنا بر اقتضای وضعیت جنگی به کارخانجات آمریکایی دستور تولید ماشین آلات بدهد و آنها، با وجود غیردولتی بودن و تعلق به بخش خصوصی، موظف به اجرای دستورات کاخ‌سفید هستند.

در بیانیه‌ای که روز جمعه کاخ سفید به نقل از آقای ترامپ منتشر شده آمده: “امروز من حکم حکومتی را امضاء کردم که به موجب آن وزیر بهداشت و سلامت اجازه می‌یابد با استناد به “قانون تولید در وضعیت جنگی” از شرکت جنرال موتورز بخواهد که با الویت و فوریت دادن به ساخت دستگاه‌های کمک تنفسی به شرکت های اقماری خود دستور تولید فوری آنها را بدهد. مذاکرات ما با جنرال موتورز تاکنون سازنده بوده، اما نبرد ما در برابر ویروس کرونا به قدری فوری است که دیگر اجازه مذاکرات عادی و سبک و سنگین کردن سود و زیان را به کسی نمی‌دهد. جنرال موتورز در حال اتلاف وقت بود. اما حکم حکومتی امروز موجب خواهد شد که تولید دستگاه های کمک تنفسی که برای نجات جان آمریکاییان ضروری است، شتاب بگیرد.”

اگرچه آقای ترامپ در بیانیه خود تنها به شرکت جنرال موتورز اشاره کرده اما ساعتی پیش در توییتر به شرکت خودروسازی فورد هم اشاره کرد و با تشر زدن به این شرکت گفته که “فورد هم باید برای تولید دستگاه‌های کمک تنفسی بجنبد.”

همزمان با صدور این حکم حکومتی، آقای ترامپ عصر جمعه، ۲۷ مارس، مصوبه ۲۲۰۰ میلیارد دلاری کنگره برای کمک به بحران اقتصادی ناشی از ویروس کرونا را امضاء کرد. او همان طور که پیش‌تر وعده داده بود بلافاصله پس از تصویب نهایی این طرح در کنگره، آن را امضاء کرد تا رسما به یک قانون اجرایی بدل شود.

این طرح شامل پرداخت کمک نقدی به اغلب شهروندان آمریکایی است. هر خانوار که درآمدش بیش از ۱۰۰ هزار دلار به ازای هر فرد بزرگ‌سال باشد، شامل این کمک نمی‌شود. خانوارهایی که به ازای هر فرد بزرگ‌سال عضو خانوار، ۷۵ هزار دلار یا کمتر درآمد دارند، بیشترین میزان کمک‌ها را دریافت می‌کنند که ۱۲۰۰ دلار برای هر عضو بزرگ‌سال و ۵۰۰ دلار برای هر عضو زیر ۱۸ سال است.

هم‌چنین این طرح شامل وام به کسب‌وکارهای خُرد، بیمه بیکاری، وام به شرکت‌های لطمه‌دیده، کمک نقدی به بیمارستان‌ها و ایالت‌های زیر فشار شیوع ویروس کرونا است.

ایالات متحده اکنون بیشترین شمار موارد ثبت‌شده از ابتلا به ویروس کرونا در جهان را دارد. تا کنون ابتلای حدود ۹۵ هزار نفر در ایالات متحده تایید شده و دست‌کم ۱۴۳۸ آمریکایی بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.