رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی در انتظار موافقت خامنه‌ای با برداشت یک میلیارد دلار برای مقابله با کرونامنبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

حسن روحانی در انتظار است تا رهبر جمهوری اسلامی ایران به نامه‌اش برای برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با کرونا موافقت کند، برداشت از این صندوق بدون موافقت خامنه‌ای میسر نیست.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که طی نامه‌ای به علی خامنه‌ای، خواهان کسب اجازه برای برداشت یک میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور برای هزینه کردن در امر مبارزه با شیوع ویروس کرونا شد.

روحانی در جلسه کمیته اقتصادی دولت خود درپنج‌شنبه ۲۶ مارس، اعلام کرد که وزارت بهداشت برای کنترل شیوع این ویروس در کشور در سه ماه آینده، نیاز به یک میلیارد دلار دارد.

به گفته رئیس جمهوری ایران، این مبلغ به طور اختصاصی برای خرید تجهیزات بیمارستانی، بهداشت عمومی و نیازهای بهداشتی هزینه خواهد شد.

صندوق ذخیره ارزی به طور رسمی با عنوان صندوق توسعه ملی شناخته می‌شود و قرار نیست کسری بودجه را جبران کند، اما رهبر انقلاب برای اجرای سیاست‌های خود چندین بار از این صندوق برداشت کرده است.

پس از ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در جریان عملیات پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد در ژانویه گذشته، خامنه‌ای ۲۰۰ میلیون یورو (۲۲۰ میلیون دلار) از محل این صندوق را به نیروی قدس اختصاص داد.

او همچنین در سال‌های گذشته، صدها میلیون دلار از این صندوق به نفع سپاه پاسداران انقلاب و تلویزیون دولتی، برداشت کرده است، در حالیکه فلسفه تاسیس صندوق توسعه ملی، پس‌انداز سرمایه برای نسل‌های آینده ایرانی است.

از سوی دیگر در حالی که حسن روحانی در مورد توانائی ایران در کنترل شیوع کرونا صحبت کرده و تاکید دارد که ایران برغم اعمال تحریم‌های آمریکا و فشار ناشی از آنها، در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان در وضعیت بهتری قرار دارد اما شواهد نشان می‌دهد که بسیاری از موارد ابتلاء در ایران از کمبود امکانات، از جمله کمبود تخت بیمارستان‌ها، رنج می‌برد.

در همین رابطه در چندین کلیپ منتشر شده، ده‌ها بیمار مشاهده می‌شوند که بر روی تختخواب‌های پیش‌ساخته در راهروهای بیمارستان‌ها و پارکینگ‌ها خوابیده‌اند اما روحانی مدعی است که در بیمارستان‌های ایران، تعداد زیادی تختخواب خالی وجود دارد.

وزارت بهداشت ایران روز شنبه اعلام کرد که شمار مرگ‌ومیر ناشی از کورونا در کشور به ۲۲۳۴ نفر و موارد ابتلاء به ۲۹۴۰۶ مورد رسیده است اما منابع آگاه مطبوعاتی که در حال رصد بیانیه‌های مراکز درمانی در استان‌ها هستند، تاکید دارند، شمار مرگ‌ومیرها بیش از ۳ هزار مورد و تعداد موارد ابتلاء از ۶۰ هزار نفر فراتر رفته که دو برابر آمار رسمی اعلام شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.