رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر راه ایران: درصددیم تا موبایل بیماران کرونایی را رصد کنیم


محمد اسلامی

توضیح تصویر،

وزیر راه ایران گفته است که دولت قصد دارد تا با رصد تلفن‌های همراه تردد بیماران را محدود کند

محمد اسلامی، وزیر راه دولت ایران گفته است که با توجه به اعمال محدودیت‌های جدیدی که قرار است از ابتدای آذرماه در ایران به اجرا گذاشته شود “درصددیم تا از طریق شبکه تلفن همراه بیماران کرونایی را رصد کرده و از تردد آن‌ها به خارج از شهرها، محل کار و دیگر اماکن جلوگیری شود.”

آقای اسلامی گفته است که وزارت بهداشت بدنبال غربالگری مبتلایان در کشور است و “نکته مهم اینجاست که به صورت سیستمی بتوانند مبتلایان را از طریق موبایل‌هایشان کنترل و مانیتور کنند تا تردد آن‌ها را محدود کنیم”.

به گفته آقای اسلامی قرار است از مسافرت مبتلایان پس از شناسایی از طریق موبایل‌هایشان “با وسائل حمل و نقل عمومی جلوگیری کنیم یا در ترددهایشان به محل کار محدودیت ایجاد شود و پس از شناسایی آن‌ها، از افراد پیرامون‌شان تست گرفته شده و اجازه گسترش زنجیره انتقال داده نشود.”

وزیر راه ایران در خصوص نحوه انجام این روش توضیح بیشتری نداده است اما بسیاری از فعالان تکنولوژی نگران نقض حریم خصوصی کاربران تلفن همراه با اعمال چنین روش‌هایی و ردیابی افراد بدون اجازه آنان هستند.

توضیح تصویر،

بسیاری از فعالان تکنولوژی نگران نقض حریم خصوصی کاربران تلفن همراه با اعمال چنین ردیابی هستند

حضور بیشتر از ۱۵ نفر در جلسات هیات دولت ‘ممنوع است’

شب گذشته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد در مناطق قرمز از نظر شیوع ویروس حداکثر سقف نفرات حاضر در جلسه باید ۱۵ نفر باشد.

اقای رئیسی گفته “بدین معنا که جلسه هیات دولت هم اگر بخواهد برگزار شود باید با ۱۵ نفره برگزار شود و بقیه به صورت وبیناری حضور داشته باشند”.

تهران در وضعیت قرمز قرار دارد و بنابر آنچه این مقام ایرانی گفته جلسات هیات دولت از هفته آینده باید به صورت تازه ای برگزار شود.

به گفته دکتر رئیسی “در سطح هشدار دو و یا شهرهای نارنجی هم حداکثر افرادی که می توانند در جلسه حضور پیدا کنند، ۲۰ نفر و در هشدار شهرهای زرد نیز حضور در جلسه حداکثر با ۳۰ نفر تعیین شده و بیش از آن ممنوع است”.

بر اساس اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا “۲۵ مرکز استان حداقل شامل این محدودیت‌ها خواهند شد و کلانشهرها هم جزو آن هستند. همه مشاغل به جز مشاغل سطح یک مانند مراکز تهیه مایحتاج ضروری مردم، خدمات‌رسانی ضروری، امداد و نجات، فروشگاه های زنجیره‌ای، مراکز درمانی و سلامت از جمله بیمارستان‌ها و مطب‌ها و مراکز تامین زیرساخت آب، برق، گاز و تلفن تعطیل هستند”.

آمار رسمی و مرگ و میر ناشی از کرونا در هفته های اخیر به طور پیوسته بالا رفته و در روزهای مداما رکورد شکسته است.

مجموع فوت شدگان ناشی از ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ در ایران از مرز ۴۰ هزار نفر گذشته است.

امروز نیز آقای رئیس گفت که “تردد درون شهری از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح از اول آذرماه ممنوع است”.

آقای رئیسی این اقدام را در ادامه “تشدید محدودیت ها در شهرها و مناطق قرمز” در ایران اعلام کرد.

قرار بود در جلسه ستاد مقابله با کرونا ایران در روز شنبه ۲۴ آبان تعطیلی چندین هفته‌ای مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد که این طرح با مخالفت حسن روحانی مواجه شد.

پس از این جلسه اعلام شد که از اول آذر محدودیت‌های جدیدی برای مهار کرونا اعمال می‌شود. اما برخلاف گفته‌ها و درخواست‌های قبلی مقام‌های وزارت بهداشت و رئیسان دانشگاه‌های علوم پزشکی، برنامه‌ای برای تعطیلی کامل وجود ندارد.

در رسانه‌های ایران گزارش‌های تاییدنشده‌ای منتشر شد که از اختلاف نظر حسن روحانی و دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، در جلسه روز شنبه خبر می‌داد.

در روزهای اخیر آمار روزانه رسمی از درگذشتگان کرونا در ایران به بالای ۴۰۰ نفر رسیده و مقام‌های وزارت بهداشت هشدار داده‌اند که بدون تعطیلی‌های گسترده آمار رسمی قربانیان روزانه کووید-۱۹ به بیش از هزار نفر خواهد رسید.

وزارت بهداشت ایران گفته است که شبکه درمانی ایران دیگر جوابگوی شمار بحرانی بیماران نیست.

هنوز به طور مشخص اعلام نشده است که آیا از ابتدای آذر دولت تصمیم به تعطیلی گسترده مناطقی که به لحاظ شیوع کرونا قرمز اعلام شده است دارد یا خیر.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران هفته گذشته در جلسه‌ای با چند مقام بهداشتی گفته بود: “امروز دیگر روز مماشات یا قصور و کوتاه آمدن نیست. دیگر نباید ته رودخانه، مجروح و جنازه جمع کنید و اگر در سرچشمه اتفاقی در حال رخ دادن است، باید ورود کنید.”

مقام‌های وزارت بهداشت از آغاز شیوع کرونا در ایران از بی‌توجهی دیگر نهادهای حکومتی به هشدارهایشان انتقاد می‌کنند. یکی از این موارد درخواست وزیر بهداشت برای توقف پروازها از چین بود.

تحقیقات بی‌بی‌سی فارسی حاکی از آن است که مقام‌های ایرانی در اذعان به آغاز شیوع کرونا پنهانکاری کردند و همچنین در مقاطع مختلف آمار واقعی قربانیان روزانه بین دو تا سه برابر آمار رسمی بوده که وزارت بهداشت ارائه داده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.