رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش ایران به گزارش ‘ارزیابی آمریکا برای حمله به تاسیسات هسته‌ای’ : پاسخ ما کوبنده خواهد بود


علی ربیعی

توضیح تصویر،

علی ربیعی گزارش روزنامه آمریکایی را “عملیات روانی” اسرائیل و “مخالفان کلاسیک” ایران عنوان کرده است

ایران گفته است که در صورت هر تهدیدی از سوی ایالات متحده “قطعا پاسخ کوبنده” خواهد داد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، درباره گزارش های اخیر درباره بررسی امکان حمله به تاسیسات اتمی ایران از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، گفته است “وزارت خارجه باید پاسخگوی این سئوال باشد اما در هر صورت پاسخ جمع‌بندی شده ما همیشه این بوده هر گونه اقدامی علیه مردم ایران، قطعا پاسخ کوبنده خود را خواهد داشت”.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز می‌گوید دونالد ترامپ هفته گذشته امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کرده است اما چند مشاور و مقام ارشد دولت وی منصرف کرده و هشدار داده‌اند که چنین اقدامی می‌تواند باعث بروز درگیری وسیعی آن هم در هفته‌های پایانی دولت ترامپ شود.

سخنگوی دولت ایران درباره صحت این گزارش ابراز تردید کرده و گفته “نمی‌دانم چه کسی این ادعا را کرده است تا پاسخش را بدهم”.

آقای ربیعی این گزارش ها را “عملیات روانی” اسرائیل و “مخالفان کلاسیک” ایران عنوان کرده اما در عین حال گفته مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران “به هرحال ممکن است تلاش‌هایی داشته باشند اما اجازه دهید نظر شخصی خود را بیان کنم و نه از جایگاه سخنگو و آن اینکه من چنین پیش بینی ندارم که بخواهند منطقه‌ای را با ناامنی روبرو کنند”.

روزنامه نیویورک تایمز در آن گزارش نوشته بود هرگونه برنامه حمله‌، احتمالا روی تاسیسات نطنز متمرکز بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته پیش اعلام کرده بود که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به بیش از ۱۲ برابر حد پیش بینی شده در توافق هسته‌ای برجام رسیده است و روزنامه نیویورک تایمز هم در گزارش خود گفته بررسی صورت گرفته از سوی دونالد ترامپ در واکنش به گزارش آژانس بوده است.

نیویورک تایمز نقل از مقام‌های دولت آمریکا نوشته بود که آقای ترامپ از نهادها و مسئولان نظامی و امنیتی خود درباره امکان‌های پیش رو و سناریوهای احتمالی در برابر افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران پرسیده بود.

توضیح تصویر،

مقام های ایرانی از جمله حسن روحانی رئیس جمهور و محمدجواد ظریق وزیر خارجه از انتخاب آقای بایدن و شکست دونالد ترامپ استقبال کرده اند

نیویورک تایمز، در گزارشی اختصاصی خود گفته بود که مایک پنس، معاون رئیس جمهور، مایک پومپئو، وزیر خارجه، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش و کریستوفر سی. میلر، وزیرموقت دفاع همگی به آقای ترامپ هشدار داده‌اند که از فکر چنین حمله‌ای بیرون بیاید چرا که می‌تواند منجر به پدید آمدن برخوردهای نظامی گسترده آن هم تنها چند هفته مانده به پایان دوره ریاست جمهوری وی شود.

جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده به تازگی کتابی منتشر کرده که در آن نوشته آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ یک بار دیگر در تابستان ۱۳۹۸ یعنی سال گذشته در صدد حمله نظامی به ایران بوده اما در شرایطی که همه مقدمات فراهم بوده است، آقای ترامپ در آخرین لحظات مانع آن شده بود.

رسانه های آمریکا می گویند جو بایدن رقیب دمکرات آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده و باید کمتر از ۱۰ هفته دیگر قدرت را به دست گیرد.

مقام های ایرانی از جمله حسن روحانی رئیس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر خارجه از انتخاب آقای بایدن و شکست دونالد ترامپ استقبال کرده اند اما آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران گفته است که تفاوتی بین این دو نفر برای حکومت وجود ندارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.