رسانه خبری پیامِ ایرانی

پنجمین بیمار ویروس کرونا در افغانستان بهبود یافتمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان شنبه ۲۸ مارس در نشست خبری در کابل گفت، پنجمین بیمار ویروس کرونا در ولایت سمنگان در شمال کشور بهبود یافت از بیمارستان مرخص شد.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» مایار اضافه کرد، ۱۰۲ مورد مشکوک به ویروس کرونا در جریان ۲۴ ساعت گذشته در لابراتوارهای کابل و هرات آزمایش شدند که نتایج ۱۵ مورد آن مثبت و متباقی منفی بوده است.

وی علاوه کرد، از میان ۱۵ مورد مثبت تازه به ویروس کرونا، ۱۱ مورد به ولایت هرات، سه مورد به ولایت فراه و یک مورد به ولایت غزنی مربوط می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان تایید کرد، تا کنون تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۰۶ نفر رسیده است.

وحیدالله مایار گفت: «وزارت صحت عامه فیس شفاخانه‌‌ها و کلینیک ‌های که از بیماران می‌‌گرفت تا خوب شدن وضعیت معاف کرده است و مردم مکلف به پرداخت آن نیست».

وی تاکید کرد، ویروس کرونا در افغانستان وارد مرحله گردش اجتماعی شده است و مردم بیشتر احتیاط کنند، در خانه بمانند به توصیه های بهداشتی جدی عمل کنند.

از سوی دیگر، دولت افغانستان طرزالعمل مبارزه با ویروس کرونا را روی دست گرفته که از امروز شنبه اجرا کرده است.

براساس این طرزالعمل، افرادی که به تازگی از ایران وارد کابل می‌‌شوند، باید معاینه و ۱۴ روز قرنطینه شوند. در این مدت برای تهیه مواد غذایی به آنها کمک می‌‌شود.

در این طرزالعمل آمده، باشندگان کابل باید در خانه بمانند و تمام ادارات دولتی در کابل برای سه هفته تعطیل اند، اما به استثنای وزارت بهداشت، نیروهای مسلح و سایر ادارات که فعالیت‌هایش الزامی اند مانند (بانک‌ها، صرافی‌ها و کارخانه‌های تولیدی).

در همین حال، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در توییتی نوشت: « امروز(شنبه) قسمت‌های اعظم کابل شاهد کاهش حضور مردم است، در برخی مناطق قیود مراعات نشده که پولیس تلاش می‌ورزد تا با حفظ رابطه دوجانبه با مردم در مرحله نخست از طریق‌ تعامل و در مراحل بعدی به گونهٔ قطعی قیود رفت و برگشت را بالای همه تطبیق کند».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.